صنعت برق در 8 سال گذشته 19000 مگاوات عقب مانده است.


در چند روز گذشته مصرف برق کشور به رکورد بالایی رسیده است، بنابراین مصرف برق کشور باید به حدود 60 هزار مگاوات برسد و این رقم بالاتر از پیک است. (پیک مصرف برق) نزدیک به 5000 مگاوات در تابستان 1400

در شانزدهمین روز خرداد ماه با جابجایی کالا و جابجایی مصرف 4912 مگاوات، پیک مصرف 54980 مگاوات بود که این رقم نزدیک به پیک مصرف در سال 1400 است که صنعت برق پارسال مجبور به مدیریت مصرف زیادی بود. صعود اجبار به اجرای خاموشی های برنامه ریزی شده در سراسر کشور اکنون تجربه دو سال متوالی خاموشی های برنامه ریزی شده در ایران این سوال را مطرح می کند که آیا امسال هم خاموشی خواهد بود؟ چرا بین تولید برق و مصرف برق در این کشور عدم تعادل وجود دارد؟

توان نامتعادل 19000 مگاوات، یادبود 8 سال پیش.

این بررسی نشان می دهد که تقاضای برق در سال 1395 به 60 هزار و 825 ​​مگاوات رسیده است و این رقم در سال 1399 با رشد تقریباً 5 درصدی به 63 هزار و 854 مگاوات و بر اساس برآوردها از 1400 تا 67 هزار مگاوات به 12 مگاوات رسیده است. تقاضای برق تابستان امسال حدود 70000 مگاوات است، اما یکی از مشکلاتی که وضعیت تامین برق پایدار کشور را پیچیده می کند این است. توسعه 20000 مگاوات نیروگاه های مدیریت نشده در سال های اخیر. و دولت قبل شکاف عمیق بین تولید و مصرف را نادیده گرفت.

در 8 سال گذشته باید 40 هزار مگاوات نیروگاه جدید در کشور ساخته شود که تنها 20 هزار مگاوات آن محقق شده است، بنابراین کاهش سرمایه گذاری در توسعه ظرفیت نیروگاهی کشور در سال گذشته به وضعیتی منجر شد. کشور کسری تولید دارد و ظرفیت نیروگاه آن به 15 هزار مگاوات می رسد که اکنون با فرض افزایش 4.5 تا 5 درصدی مصرف برق، این رقم در سال جاری به 19 هزار مگاوات می رسد. که معادل 25 درصد برق تولیدی کشور است. با فرض ادامه روند قبلی به عبارت دیگر دولت قبل معادل 25 درصد ظرفیت نیروگاهی کشور کسری تولید داشت.

البته تا پایان تابستان امسال انتظار می رود ظرفیت جدید 6000 مگاواتی نیروگاه وارد چرخه شود. این بالاترین نرخ سالانه ظرفیت نیروگاه جدید در تاریخ صنعت برق است. اما حتی با وجود این 6000 مگاوات، عدم تعادل بین تولید و مصرف برق کشور در حدود 13000 مگاوات باقی خواهد ماند.

ما تمام تلاش خود را برای مدیریت شبکه انجام می دهیم.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران به سوال 13000 مگاواتی کسری برق در تابستان امسال پاسخ دهید. آیا در تابستان دوباره قطعی برق رخ می دهد؟ وی با بیان اینکه در حال حاضر شبکه برق کشور در وضعیت پایداری قرار دارد، گفت: هیچ نقطه ای از کشور به دلیل تولید ناکافی برق دچار قطعی برق نیست. و در صورت قطعی برق در برخی نقاط این می تواند به دلیل یک اتفاق غیرمنتظره در شبکه بزرگ برق کشور باشد. و بدون برنامه ریزی، بنابراین این خاموشی ها موقتی هستند. اما در صورت یک خاموشی برنامه ریزی شده تمام تلاش ما بر این است که از عدم تعادل تولید و مصرف برق امسال در قالب قطعی برق جلوگیری کنیم. بیش از 100 برنامه در این زمینه اجرا شده است. بخشی از کسری بودجه امسال با بازگشت برق آبی جبران خواهد شد. و تا حدی با کمک یک برنامه مدیریت حداکثری.”

مصطفی رجبی مشهدی در گفت و گو با «ایران» ادامه داد: همکاری های خوبی با کشاورزی و صنعت صورت گرفته است. و برای بخش داخلی پس انداز و مشوق های مالیاتی وجود دارد که خفه می شود. که امیدواریم در اصلاح مصرف موثر باشد. در بخش اداری امسال نظارت جدی بر ابزارهای اداری خواهد بود. استفاده از کنتورهای هوشمند در این بخش این شامل ادارات و موسسات غیردولتی مانند بانک ها و شهرداری ها می شود. مصرف به دقت تنظیم می شود. و اگر دما در نظر گرفته شود، مثلاً تنظیم دمای تجهیزات برودتی روی 25 درجه یا بیشتر و استفاده از آن «عدم رعایت گازوئیل اضطراری در زمان پیک مصرف، ابتدا هشدار می دهیم و در صورت تکرار پاور می کنیم. تا زمانی که تعهدات لازم از بالاترین سطح برق گرفته نشود، قطعی ها رسیدگی می شود و وصل مجدد صورت نمی گیرد.» امسال همکاری کنید. اما اگر مصرف همچنان افزایش یابد احتمال قطعی برق در تابستان امسال وجود دارد.

رجبی مشهدی در پایان تاکید کرد: با چند راهکار ساده این ناهماهنگی برطرف می شود. راه حل هایی مانند عدم استفاده از وسایل پر انرژی در ساعات اوج مصرف (12 تا 17)، خاموش کردن کولر گازی اضافی. تنظیم دمای چیلر آب گازی روی 25 درجه یا استفاده از چیلر آب با جریان کند می تواند تا بیش از 10 درصد در مصرف صرفه جویی کند “این مهم است.”

گفتنی است بیش از 20 هزار مگاوات برق مصرفی کشور مربوط به سیستم سرمایشی است. در همین حال مصرف برق کولر گازی این شامل لوله های مدولار و اسپلیت می شود. بیش از 5 برابر بیشتر از کولر آبی است پس به تنظیمات آن دقت کنید. “دمای راحتی” مانند خاموش کردن سیستم خنک کننده در صورت عدم استفاده است. می تواند مصرف برق کشور را تا حد زیادی کاهش دهد و از قطع برق جلوگیری کند. در غیر این صورت قطعی برق در سال جاری نیز پایداری شبکه برق کشور را تهدید خواهد کرد. اگرچه حدود یک سوم مصرف برق کشور قابل مدیریت است. اما دولت قصد دارد ظرف چهار سال آینده ظرفیت خود را به 35000 مگاوات افزایش دهد. این شامل سه بخش است: یک نیروگاه حرارتی 15000 مگاواتی وابسته به وزارت نیرو، یک نیروگاه صنعتی 10000 مگاواتی و 10000 مگاواتی که نیروگاه های تجدیدپذیر را وارد مدار می کند تا تا حدی کسری سرمایه گذاری را جبران کند. اگر این طرح در تابستان 1406 محقق می شد، ایران شرایط پایدارتری برای تامین برق مورد نیاز خود داشت.

منبع: روزنامه ایران