صادرات 40 توربین گازی ایران به روسیه و بازسازی پالایشگاه ونزوئلا با کمک مهندسان و تجهیزات ایرانی


گروه اقتصادی رجانیوز: با آغاز عملیات نظامی روسیه علیه اوکراین ارائه دهندگان فنی و مهندسی اروپایی و آمریکایی در زمینه نفت و گاز صادرات به روسیه را متوقف کرده اند.

بعد از این رفتار روسیه به انتقال برق به اروپا با اختلالاتی در برخی نقاط ادامه داد. و بعد از این حادثه عجیب وندالیسمی نیز در نورد استریم رخ داد که به طور کامل بخشی از صادرات گاز روسیه به اروپا را متوقف کرد.

گزارش کردن رجا نیوزاین رویدادهای جاری فرصت مغتنمی برای جمهوری اسلامی ایران است که سال هاست در تحریم به سر می برد.

می تواند با استفاده از توانمندی های بومی بر محدودیت های نفتی و به ویژه در زمینه خدمات فنی مهندسی غلبه کند.

همچنین سیاست دولت سیزدهم توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی به موازات صادرات نفت خام است. این تصمیم به دلیل امکان فروش آسان نفت خام و خنثی کردن تحریم ها اتخاذ شد.

اکنون خبرهای خوشی از صادرات توربین های گازی ارتقا یافته کشورمان به روسیه توسط مسئولان وزارت نفت به گوش می رسد.

ورود توربین های ارتقا یافته ایران به روسیه

در همین رابطه رضا نوشادی، مدیرعامل این شرکت مهندسی چند روز پیش گفت: ایران برای صادرات 40 توربین ارتقا یافته با روسیه قرارداد امضا کرده است.

او افزود که پیشرفت ایران به تولید موشک و پهپاد محدود نمی شود. اما اکنون 85 درصد تجهیزات و امکانات مورد نیاز صنعت گاز داخلی را تولید می کنیم.

نوشادی در توئیتی درباره این قرارداد نوشت: شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران تولیدکننده توربین نیست. در عوض فناوری 2 برند اروپای شرقی و غربی را با 2 قرارداد 100 دستگاهی و قرارداد 50 دستگاهی انتقال داده است که این توربین ها توسط متخصصان ایرانی ارتقا یافته و با نام های تجاری ایرانی ساخته شده اند و تاکنون نزدیک به 200 دستگاه از این توربین ها ساخته شده است. برای شبکه انتقال گاز و پالایشگاه کشور طراحی و نصب شده است. ما مدیون ابتکار هستیم. آینده نگری و خطرات این گروه از مدیران یک دهه پیش. تجارت توربین و نیروگاه بین ایران و روسیه چیز جدیدی نیست و سالهاست که وجود داشته است. به دلایل تجاری از این رو طرف ایرانی خواست تا جزئیات و پیشرفت را فاش نکند. البته یکی از راه های مقابله با تحریم ها تشکیل باشگاه تحریم و گسترش همکاری هاست.[ست که به کمک آن از] تأثیر تهاجم اقتصادی فاحش غرب کاهش خواهد یافت.»

پالایشگاه ونزوئلا با تجهیزات ایرانی جان تازه ای می گیرد

بنابراین، طبق گزارش‌ها، این اولین باری نیست که ایران در دولت سیزدهم خدمات فنی، مهندسی و تجهیزات فناوری مرتبط با گاز و نفت صادر می‌کند.

ونزوئلا اولین مقصد کشورمان برای اجرای این سیاست است. به دلیل مشکلات در رویکرد تحریم کشور در تعمیر تجهیزات و استفاده از حداکثر ظرفیت پالایشگاه با مشکلات جدی مواجه است. و بخش قابل توجهی از پالایشگاه های ونزوئلا با مشکلات جدی تجهیزات و عدم تعویض تجهیزات مواجه شده اند. ظرفیت پالایش این پالایشگاه ها را کاهش داده است.

تا پالایشگاه های ونزوئلا به ظرفیت اولیه خود بازگردند بنابراین ایران خدمات و تجهیزات فنی مهندسی صادر می کند.

سپس حداکثر ظرفیت را بدست آورید بنابراین نفت سنگین ونزوئلا با نفت سبک کشور ما ترکیب می شود. در نتیجه روغنی با خواص و ویژگی های مشابه روغن ایران برای ارسال خوراک دام به پالایشگاه ها آماده می شود. از نفت ایران نیز در این پالایشگاه ها استفاده می شود.

به عبارت دیگر صادرات خدمات فنی و مهندسی هزینه های ثابت و اصلی ایرانی را در این پالایشگاه ها تامین می کند. و با توجه به مبلغی که دولت ایران آورده محاسبه می شود و ایران سهامدار همین تعداد پالایشگاه ونزوئلا شد.

به عبارت دیگر از محلی که فرآورده های نفتی می فروشد علاوه بر پرداخت سود سهام به ایران در پایان سال مالی ونزوئلا همچنین باید هزینه نفتی را که از ایران می خرد، بپردازد.

بنابراین، با یک فلش دو نشان داده می شود. علاوه بر صادرات خدمات فنی و مهندسی و دارایی های ایران در پالایشگاه های فراساحلی. بازار تضمینی برای نفت ایران نیز ایجاد خواهد شد.

انتهای پیام/