شرایط معلمی برای نابینایان و معلولان


برای جذب نابینایان مشکلی نداریم. و بسیاری از نابینایان در مدارس ویژه نابینایان مشغول به کار هستند.

به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، در حالی که مجید هداوند معاون سابق برنامه ریزی و توانبخشی آموزش و پرورش سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور پیش از این از حل مشکل بکارگیری سه گروه از معلولان در وزارت آموزش و پرورش خبر داده بود. این برخی افراد می گویند، این محقق نشده است.

18 مهر 1400، مجید هداوند با اشاره به اینکه کارگروهی با محوریت مرکز منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش و سازمان های آموزش و پرورش استثنایی تشکیل و کتابچه راهنما تولید شد، خاطرنشان کرد: بر این اساس سه گروه شنیده شد. – داوطلبان دارای اختلالات بینایی داوطلبان کم بینا و داوطلبان معلول جسمی حرکتی و حتی دانش آموزان دارای طیف اوتیسم با هوش طبیعی می توانند برای شغل معلمی اقدام کنند.

او را دنبال کنید؛ کد رشته های دانشگاه فرهنگیان بررسی می شود و کد رشته هایی را که این افراد مجاز به حضور هستند و می توانند به عنوان معلم در مدارس عادی و استثنایی تدریس کنند را مشخص می کند. همچنین توصیه می شود کارگروه مصاحبه با این متقاضیان از کارشناسان سازمان باشد. آموزش ویژه برای تعیین اینکه آیا فرد توانایی تدریس و ادامه کار در مدارس عادی و ویژه را دارد یا خیر

معلم نبودن به دلیل نابینایی

با این حال، نابینا گفت استخدام افراد دارای معلولیت یک دروغ بزرگ است. من و همسرم هر دو مشکل بینایی داریم. ضمن اینکه خوشحالیم همسرم در آزمون مشاوره تحصیلی قبول شد. او به این دلیل که نمی تواند در کلاس درس عمل کند، از استخدام محروم شد.

آموزش نابینایان در مدرسه ویژه نابینایان

در همین راستا حمید طریقی حسینی، رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور. تسنیم در گفت وگو با خبرنگار شبکه های اجتماعی درباره اشتغال معلولان اظهار داشت: برای جذب تعداد زیادی از افراد نابینا و نابینا مشکلی نداریم. مردم در مدارس ویژه نابینایان مشغول به کار هستند.

وی افزود: سهمیه 3 درصدی افراد دارای معلولیت مبنای جذب نیرو است. اما قانون بیان نمی کند که این افراد فقط معلم باشند. اما می تواند در سایر سازمان های دولتی یا برای مشارکت در امور آموزشی استخدام شود

توانایی افراد دارای معلولیت برای معلمی باید مورد توجه قرار گیرد.

رضا مراد صحرایی سرپرست دانشگاه فرهنگیان در خصوص جذب افراد دارای معلولیت در این دانشگاه گفت. سهمیه اشتغال افراد دارای معلولیت سه درصد تعیین شده است. اما فقط برای کسانی که می توانند کار را انجام دهند من معتقدم اگر افراد دارای معلولیت وارد سیستم آموزشی شوند در نظر بگیرید توانایی معلم بودن بهتر است. آیا او 40 دانش آموز را در یک دبستان مدیریت خواهد کرد؟

او ادامه داد: “که من می دانم افراد دارای معلولیت در گفت و گو با دانشگاه فرهنگیان به گونه ای دیگر راهنمایی شدند. زیرا بدن فرد یکی از شاخص هاست. و من فکر می کنم بعید است که آنها در مصاحبه پذیرفته شوند مگر اینکه معلولیت آنها محدود نشده باشد.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان خاطرنشان کرد: افراد دارای معلولیت می توانند از راه های دیگر و در نهادهای دیگر مشغول به کار شوند، قطعا تعدادی از طریق آزمون استخدامی جذب می شوند. اما توانایی های بدنی آنها تایید شد.