سلبریتی ها باید مالیات بپردازند/ ما به هیچ دیدگاه سیاسی و حزبی وابسته نیستیم/ فشار رسانه ها بر ما تاثیری نخواهد داشت.


فرهنگ رجا نیوز: برنامه تلویزیونی جهان آرا با عنوان «بررسی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» شب گذشته میزبان محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود.

گزارش کردن رجا نیوز در ابتدای گفتگو وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: بسیاری از مجوزهای رایگان میراث دولت دوازدهم برای وزارت ارشاد سیزدهم است. شاخه های کتاب و فیلم و در حوزه هنری گفت که ما نباید در فرهنگ دخالت کنیم. رئیس دولت گفت نباید مردم را به زور به بهشت ​​ببریم. در حالی که در نظام اسلامی ما باید پایه ای برای شادی مردم بسازیم. در زمینه صدور مجوز برای اجرای تئاتر و کتاب در دولت سیزدهم کاری کرده‌اند که ما باید با مجوزهای زیادی مواجه شویم که کار را سخت‌تر می‌کند، مثلاً اجازه می‌دهند فیلم صادر کنند و بنویسند اصلاحات انجام شود.

اسماعیلی در خصوص اکران غیرمجاز فیلم های داخلی در جشنواره ها گفت: حضور فیلم ها در جشنواره های بین المللی بدون اکران داخلی غیرقانونی است. و ما مخالفتی با کسانی که این کار را می کنند نداریم. قانون می گوید هیچ فیلمی بدون اکران داخلی اجازه ندارد در جشنواره خارجی شرکت کند. آنها شروع به حمله گسترده به این بیانیه کردند. اما ما بر این موضوع اصرار داریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: قطعا در حال پیگیری قانونی هستیم. و برای فیلم مورد نظر این کار در حال پیشرفت است. اگر وقفه قانونی در کار کسی وجود داشته باشد اقدام خواهیم کرد و علیه کسانی که سر و صدا می کنند و می خواهند با حمله به رسانه ها وزارت ارشاد را تعطیل کنند.

وی در پاسخ به سوال مجری برنامه جهان آرا درباره مالیاتی که سلبریتی ها به سیستم و کشور متصل نیستند و تابعیت دوگانه دارند، گفت: نظام مالیاتی باید عادلانه و عاری از تبعیض باشد. مالیات حقوق عمومی است که باید پرداخت شود. مالیات افراد مشهور باید مستقیماً در قانون مالیات اصلاح شود در لایحه بودجه ذکر نشده است. اصل این امر مربوط به دولت قبل است که خود را مدیون دولت می دانستند. نظام مالیاتی منصفانه است و ما تبعیض قائل نمی شویم. مالیات، هزینه های عمومی است که باید پرداخت شود. مالیات کارمندان قبل از دریافت حقوق کسر می شود. زیرا اداره کل جامعه به درآمد مالیاتی بستگی دارد.

اسماعیلی با بیان نگرش و رویکرد اسلامی وزارت فرهنگ در دولت سیزدهم گفت: می خواهیم این وزارتخانه نگاه پدرانه و متعادلی به اهالی فرهنگ داشته باشد. ما به هیچ دیدگاه جنایی یا حزبی وابسته نیستیم. در یک سال تلاش ما این است که فضای کاری را در جهت ارتقای کار حقوقی و ارتقای حاکمیت فرهنگی و هنری توسط نهادی نظارتی به نام وزارت فرهنگ و رویکردهای اسلامی ایجاد کنیم. در یک سال کار من در راستای این هدف بزرگ قدم برداشته ام. و امروز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طبق قانون وظایف نظارتی خود را انجام می دهد.

به گفته وی، امروز نیروهای برجسته انسانی متعلق به جبهه های انقلاب را در بدنه وزارتخانه ها و زیر مجموعه ها می گیریم و مسئولیت هایی را به آنها محول می کنیم. تقریباً تمام نیروی انسانی ما در ستاد مأموریت طولانی و گسترده است که بر 10 سازمان، نهاد و بنیاد نظارت دارد. تقریباً همه عناصر از خط مقدم انقلاب انتخاب شدند. و امروز حوزه جدیدی در منابع انسانی ایجاد کرده ایم.

در مورد فرآیند و مشاوره برای تهیه و تحویل کاغذ به ناشران و رسانه ها بحث کنید. وی تاکید کرد: همانطور که قبلا اعلام کرده ام، برنامه بلند مدت این وزارتخانه خودکفایی است. در تاریخ تحویل کمترین کاغذ برای ما باقی مانده است، اما امروز می توانیم برخی از مشکلات اصلی را حل کنیم. و با امضای قراردادها و خرید کاغذ می توان به خواسته های بخش چاپ و رسانه دست یافت.

اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با تاکید بر اینکه ما اینجا نبودیم که شعار بدهیم، گفتند: دولت کمک کند و اگر پول بیاید مشکل تولید و عرضه کاغذ حل می شود. تلاش ما این است که مشکل را در محل حل کنیم. و نگاه ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نگاه جهادی به فعالیت ها و امور است.

رئیس شورای ملی فرهنگ عمومی تاکید کرد: در برنامه من ملی شدن صنعت چاپ و چاپ توسط همین همتایان فعال در عرصه فرهنگ و بدین وسیله پیشنهاد شد که تا پایان سال 1404 در امور کاغذی خودکفایی شود. و بیایید آزاد باشیم بنابراین در زمینه کاغذبازی راهبرد اصلی ما ملی شدن و خودکفایی است. ما در حال تدوین طرح معاونت فرهنگی برای رونق بخشیدن به کتابفروشی ها هستیم. و ما یک برنامه جدید برای اسکان فروشگاه ها و کتابفروشی ها بر اساس اولویت ها و دستور کارها داریم.

رئیس حوزه هنری کشور درباره شبکه تلویزیونی خانگی گفت: نقش وزارتخانه های ارشاد و نهادهای نظارتی یافتن بهترین راه حل برای اجرای این شبکه گسترده است. یکی از اختلافات در دولت قبل این بود که مشکل شبکه های تلویزیونی خانگی تکراری بود. که امروز می بینیم ما شبکه خانگی او و او هستیم، روزهای دانش را فرصت می دانیم. چون برخی از آنها مخاطب عام ما نیستند. اما مخاطب اصلی شبکه خانگی است. و این یک فرصت عالی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مشکلات صنفی مردم در حوزه فرهنگ و هنر را از وظایف این وزارتخانه دانست و گفت: لایحه جامع مدت هاست که بحث شده است، اما در عرض هشت، نه ماه از آغاز به کار این دولت، نظرات و پیشنهادات رسانه ها و سایر کارشناسان و کارشناسان مختلف جمع شده اند و در حال حاضر خوشبختانه این لایحه به تصویب کمیته فرهنگی دولت رسیده است. و برای تصویب نهایی به شورای اسلامی شهر ارسال شد.

به گفته وی در این لایحه ما یک سیستم قانونی شفاف برای خبرنگاران و خبرنگاران خواهیم داشت. و از تمام منافع و مسائل صنفی خود در این لایحه استفاده خواهند کرد. و مشکلاتشان حل می شود در گذشته دیگران این شعار را مطرح می کردند. بر این اساس عمل می کنیم. و این لایحه باید با کمک شورای اسلامی تا پایان سال تکمیل شود.

اسماعیلی درباره خدمات ارائه شده به خبرنگاران و خبرنگاران گفت: زمانی که دولت را تحویل گرفتیم، کرونا همه فعالیت ها را تعطیل کرد. و با کمک دولت و شخص رئیس جمهور پنج میلیارد نفر به صندوق هنر اهدا شده است. یکی از جنبه های دولت این است که می تواند با تعامل و ارائه امکانات بر موانع دوران کرونا فائق آید. در کمتر از یک سال حدود 50 سفر به استان ها داشته ام. و رئیس جمهور تلاش می کند مشکل را با جدیت بیشتری حل کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره حقوق کتابداران گفت: کتابخانه ها یکسری مسائل حقوقی دارند. هدف ما حل این مشکلات است. اصلاح نهاد کتابخانه ها از منظر قانون مورد بازنگری در مجلس بررسی می شود. من به عنوان خادم اهالی فرهنگ، هنر و رسانه اصلاً به موانع فکر نمی کنم. لذا با جدیت و روحیه جهادی برنامه را دنبال و اجرا می کنیم.

اسماعیلی از همه اهالی فرهنگی، هنری و رسانه ای تشکر کرد و گفت که اکثر ساکنان این منطقه نگران کشور هستند. ممکن است نظرات و سلایق متفاوت باشد، اما در نهایت وجه مشترک ارتقای سیستمی و فرهنگی و رسانه ای در داخل و خارج از کشور است.