سفر مذاکره کنندگان ایران به وین/ ادامه مذاکرات بازسازی برجام در اتریش


گروه بین الملل رجانیوز: انریکه مورا، معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توییتر خود نوشت که برای بررسی بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا برای توافق هسته‌ای با ایران و بازگشت به اقدامات کامل به وین سفر می‌کند.

وی نوشت: “من به وین سفر می کنم تا بر اساس پیامی که هماهنگ کننده در 20 ژوئیه روی میز گذاشته است، درباره بازگشت کامل به برجام گفتگو کنم. از مقامات اتریشی بسیار سپاسگزارم.”

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز از عزیمت تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران به وین برای ادامه مذاکرات برای رفع تحریم های وحشیانه علیه ایران خبر داد.

رویترز همچنین اعلام کرد که فرستاده ویژه آمریکا رابرت مالی امور ایران و مذاکره کننده ارشد واشنگتن نیز برای پیوستن به مذاکرات هسته ای وین را ترک کردند.

یک مقام آمریکایی به آکسیوس گفت که مذاکرات غیرمستقیم بین آمریکا و ایران بر سر برجام از فردا آغاز می شود. (پنجشنبه) در وین

«جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یادداشتی در 4 اوت در فایننشال تایمز نوشت: «پس از 15 ماه مذاکرات فشرده و مؤثر در وین و تعاملات متعدد با طرف‌های برجام و ایالات متحده آمریکا. من به این نتیجه رسیده ام که جا برای مصالحه های عمده تری وجود دارد. پایان فرا رسیده است من اکنون پیامی را روی میز گذاشته‌ام که به تفصیل لغو تحریم‌ها و گام‌های هسته‌ای برای بازگرداندن برجام را شرح می‌دهد. این پیام بهترین توافقی است که من به عنوان تسهیل‌کننده مذاکرات می‌بینم. «این معامله کامل نیست. اما همه عناصر لازم را پوشش می‌دهد و شامل یک مصالحه سنگین است که برای همه قابل دسترسی است.»

هیئت دائمی روسیه در وین نیز در توئیتی اعلام کرد: ما به ضرورت از سرگیری اجرای کامل برجام در اسرع وقت معتقدیم. توافق هسته ای به لطف کارایی و کارایی اثبات شده آن به دستاورد برجسته دیپلماسی چندجانبه تبدیل شده است. هیچ جایگزینی وجود ندارد

هیأت روسی افزود: روسیه کاملاً به برجام متعهد است و به همان نگرش مسئولانه متحدان خود و کمک جامعه جهانی معتقد است. امیدواریم تعهدات ایالات متحده و ایران مبنی بر آمادگی برای دستیابی به توافق برای اطمینان از اجرای کامل برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد محقق شود.

مسکو افزود: “بدون یک “استارت آپ” کامل برجام، بعید است که سطح قبلی شفافیت برنامه هسته ای ایران، یعنی همان چیزی که توافق هسته ای در نظر گرفته شده است، به نتیجه برسد.

علی باقری، مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران، درباره پیشنهاد بورل نوشت: هماهنگ کننده نظرات خود را در مورد به نتیجه رسیدن مذاکرات ارائه کرد. همچنین ایده هایی برای به نتیجه رساندن مذاکرات از نظر قالب و محتوا برای به اشتراک گذاشتن داریم.»

دور نهایی مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا درباره لغو تحریم‌ها و برجام در روزهای هفتم و هشتم تیرماه در دوحه برگزار شد. با وساطت «انریکه مورا» معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا.