ساخت مسکن طبق درخواست دولت


رئیس جمهور که روز یکشنبه در جلسه شورای عالی مسکن در وزارت راه و شهرسازی شرکت کرده بود، دستوراتی را به وزیر راه و شهرسازی و مدیر ارشد این وزارتخانه و استاندار داد. “برای هر پروژه یک برنامه زمانی ثابت تنظیم کنید. و فراموش نکنید که در فرآیند انجام “آنها مقید هستند” برنامه ای تنظیم کنید.

«زمان بندی دقیق»، «شفافیت اطلاع رسانی»، «امکان رصد افکار عمومی» سه موضوع کلیدی بود که آیت الله ابراهیم راسی رئیس جمهور در دیدار با کمیسیون مسکن و پیشرفت پروژه ها در این بخش بر آن تاکید کرد. به طور مشخص، برنامه ریزی برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال به این سه موضوع بستگی دارد.

با تاکید بر لزوم اطلاع رسانی شفاف به مردم از زمان پروژه. «با ضرب‌الاجل‌های شفاف باید افکار عمومی و مردم و رسانه ها را رصد کرد تا پروژه در یک بازه زمانی تکمیل شود.»

مجریان پروژه های حوزه مسکن و سیاست گذاران این بخش در وزارت راه و شهرسازی هستند. معاون مسکن و ساختمان استانداری و دفتر اقتصاد مسکن زیرمجموعه این معاونت است. این معاونت وظیفه ارائه آمار حوزه مسکن، اجرا و اجرای برنامه‌ها را بر عهده دارد، اما داده‌ها، تحلیل‌ها و آمارهای مربوط به حوزه مسکن و بازار مسکن در پایگاه‌های اطلاعاتی وزارت راه و مسکن موجود است. توسعه شهر برای سال ۱۳۹۴ و هیچ به روز رسانی اطلاعاتی در این بخش وجود ندارد. آمارهای مربوط به قیمت مسکن آخرین بار در جولای 2019 در این پایگاه گزارش شده است که اطلاعات شفاف ارائه نشده است. از دیگر مواردی که رئیس جمهور برای پیشبرد برنامه مسکن بر آن تاکید کرد، نظارت بر افکار عمومی است. استفاده نخواهد شد

لازم به ذکر است که هم معاونت مسکن و هم دفتر اقتصاد مسکن این وزارتخانه که نقش کلیدی در بازارهای تولیدی و مسکن دارند، مدیران دولت قبل بودند و تغییری در این زمینه ایجاد نشد. تیم وزارت مسکن!

مهمترین پروژه های بخش مسکن در دست اجراست که شامل ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال می شود. مهمترین هسته هر برنامه تولید انبوه تسریع در برنامه ریزی و اجرای این برنامه هاست. موضوعی که رئیس جمهور هم بر آن تاکید کرد و بیان کرد وی ادامه داد: نوع واگذاری باید برای مدتی و بر اساس نظارت مستمر به گونه‌ای باشد که متقاضی تا قبل از پایان سال 1401 زمین در طرح ملی مسکن دریافت کند.

اطلاعات غیر قابل دسترس

آماری که متولی بخش مسکن از پیشرفت سازمان مسکن ملی ارائه می کند، آماری کلی است که به طور جزئی منتشر نشده است، مثلاً در مورد تملک زمین. گفته می شود تا شهریورماه 2.8 میلیون واحد زمین آماده می شود. و حدود 100000 واحد ساخته شده به متقاضیان تحویل داده می شود. در همین حال لیست نهایی و تایید شده متقاضیان هنوز منتشر نشده است. در مورد تملک زمین اطلاعات دقیقی مبنی بر اینکه چه مناطقی این زمین ها را فراهم کرده اند ارائه نشده است. با وجود اینکه 100 هزار واحد تولیدی باید ظرف چند هفته تحویل داده شود. بنابراین، اطلاعات مربوط به این 100000 واحد و شهری که در آن بودند باید تا به حال به خوبی شناخته شده باشد. به گفته متولی اداره مسکن روند پیشرفت برنامه حرکت ملی در یک «سامانه» هفتگی پیگیری و رصد می شود، اما برخی مدیران وزارت راه و شهرسازی می گویند به این سامانه دسترسی ندارند. و ظاهرا سامانه ثبت پروژه ها و پیگیری آنها در معاونت مسکن وجود دارد. اما حتی نام این سامانه یا اطلاعات موجود در آن مدتی است که منتشر نشده است. «اطلاعات شفاف در مورد تمامی طرح های اجرا شده در حوزه مسکن و نظارت جدی برای اجرای طرح ها برای جهش تولید مسکن» از دیگر دستورات صریح رئیس جمهور به نهادهای مسئول در حاشیه تولید مسکن است.لاله رئیسی همچنین «حکمرانی و تنظیم جدی در بازار مسکن» را یکی از مواردی دانست که وظایف کلیدی مدیر بخش مسکن وزارت راه و شهرسازی. تنظیم بازار مسکن برنامه ریزی دقیق بر اساس آمار و اطلاعات شفاف است. یکی از وظایف کلیدی وزارت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی طراحی و راه اندازی سامانه ثبت اطلاعات املاک برای برنامه های مهمی مانند اجرای قانون مالیات اتاق اتاق خالی و لوکس است. این سیستم پس از سال ها و اقدامات قانونی مشکلات حل نشده ای دارد. مشکلات این سیستم و شناسایی صحیح خانه های خالی یا لوکس معلق است. بسیاری از مالکان این مشکل را دارند زیرا در حالی که در آن ملک زندگی می کنند و هیچ ملک دیگری ندارند، از این سیستم پیام هایی در مورد داشتن یک خانه خالی دریافت می کنند.

درباره سامانه ثبت اطلاعات املاک رئیس جمهور تاکید کرد بخش قابل توجهی از درآمد عمومی صرف هزینه های مسکن می شود. و این بازار سهم بزرگی در جلوگیری از تورم یا بدتر شدن آن دارد. اما این کافی نیست و باید اقدامات بیشتری در این زمینه انجام شود. وزارت مسکن و ساختمان برنامه مدیریت و بازاریابی مسکن خاصی را ارائه نمی دهد. برنامه ای که هر ساله این معاون رئیس جمهور به دولت ارائه می دهد همان برنامه ای است که ستاد ملی کرونا در دوران کرونا تصویب می کند و برنامه جدیدی اضافه نمی کند. “نظارت دقیق روندها و افزایش عرضه برای متعادل کردن بازار اقدامات نظارتی و مدیریتی در این بازار» به دستور رئیس وزارت راه و شهرسازی انجام شد.

بر اساس قانون ساماندهی جامع مسکن و قانون جهش تولید مسکن. ارگان های دولتی باید زمین های در اختیار خود را برای ساخت مسکن تحویل دهند. تملک زمین محور اصلی بسیاری از پروژه های توسعه مسکن است. طبق قانون صریح واگذاری زمین سیاستگذاران و متولیان بخش مسکن باید راهکارهایی را برای تملک زمین در نظر بگیرند تا بتوانند مسئولان را برای واگذاری زمین متقاعد کنند. مجوز ساخت مجوز تراکم و ارائه تسهیلات بخشی از این راهکارهاست.

در پروژه مسکن مهر از 2 میلیون و 200 هزار واحد مسکونی شهری 900 هزار واحد متعلق به خودشان است، یعنی زمین توسط شهروندان تامین می شود و دولت تسهیلات ارزان قیمت و مجوزهای ارزان و رایگان مانند اخذ مجوز پرداخت می کند. خدمات مهندسی مجوزهای آب و برق و گاز به صاحبان زمین این امکان را می دهد که به دولت کمک کنند و بخشی از پروژه مسکن کشور را با ساخت خانه برعهده بگیرند، علاوه بر این، اجرای پروژه های ساختمانی صنعتی یکی از راه های تسریع ساخت، پروژه و کاهش هزینه است.

هرچند فعالان مسکن برای اجرای سیاست های مسکن دولت راهکارهای متعددی را برای حل این معضلات پیشنهاد کرده اند. اما هیچ برنامه مدون و مشخصی از سوی ناظر بخش مسکن برای اقدام سریع زمینی دولت ارائه نشده است. قوانین انتقال یا سرعت بخشیدن به ساخت و ساز بر اساس صنعت، شدت، سرعت و دقت. از دیدگاه رئیس جمهور برای مدیریت و اجرای طرح ملی مسکن الزامی است. متولیان حوزه مسکن باید بیشترین اولویت را برای اجرای طرح ملی مسکن داشته باشند. به نظر می رسد ساماندهی بازار مسکن نیازمند برنامه ای جدید با نگاهی نو است. تا مسائلی مانند مشکلاتی که مانع از تکمیل مسکن مهر می شود یا پیشبرد طرح ملی مسکن مانعی برای جنبش ملی مسکن نداشته باشد.

مبدا: ایران