زیان سهام در بورس به دلیل ناآرامی ها / شاخص کل بازار سرمایه در دوره نوسان 70 هزار واحدی افت کرد.


گروه اقتصادی رجانیوز: یکی از تهدیدهای خاموش اما مهم بی ثباتی و آشفتگی اجتماعی، کاهش تشکیل سرمایه و متعاقب آن کندی توسعه و پیشرفت اقتصادی است.

گزارش کردن رجا نیوزدر ادبیات اقتصادی جهان این کلیشه وجود دارد که سرمایه ترسو است. یعنی با کوچکترین انگیزه سیاسی، اجتماعی و اقتصادی. سرمایه گذاران از ترس از دست دادن سرمایه خود ترجیح می دهند در کم ریسک ترین بازارها فعالیت کنند. و وقتی شرایط را سخت ارزیابی کرد او در موقعیتی خفته خواهد بود.

آسیب به سرمایه که در اقتصاد جریان نمی یابد مانند خشک شدن خون در بدن است. در چند سال گذشته دشمن ثابت کرده که به این اصل واقف است. و یکی از اهداف او از بین بردن نظم عمومی و آسیب ثانویه به اقتصاد کشور است.

یکی از شاخص هایی که وضعیت سرمایه گذاری در هر اقتصادی را نشان می دهد، بازار سرمایه فعلی است. هر چه بازارهای سرمایه کشور فعال و پرانرژی باشند. می توان گفت اقتصاد از ثبات نسبی بهره می برد و قطعا آغاز خروج سرمایه حکایت از آن دارد. بر خلاف این شرایط

بررسی ها حاکی از آن است که از سوم شهریور ماه به دلیل درگذشت خانم مهسا امینی آغاز کمپ های جاده ای در برخی از شهرهای کشور بود که به تدریج با بهره برداری و صحنه سازی دشمنان ایران از تهران آغاز شد. بورس تا چهارشنبه هفته جاری. (آخرین روز فعالیت بازار سرمایه) نزدیک به 70 هزار واحد افت کرد و از 1 میلیون و 389 هزار واحد به یک میلیون و 320 هزار واحد رسید.

از این رو، وجود امنیت عمومی در جامعه و احساس اعتماد به آینده، اساسی ترین ویژگی های لازم برای تثبیت متغیرهای اقتصادی است. زمانی که نظم عمومی و بی ثباتی در عموم کشور وجود نداشته باشد. زنگ شروع نوسانات متغیرهای مختلف اقتصادی به صدا در خواهد آمد.

به دلیل به هم پیوستگی بخش های مختلف اقتصاد، بخشی از نوسانات اقتصادی است علاوه بر این که سایر بخش های اقتصادی را تحت تأثیر قرار می دهد همچنین منجر به افزایش جو ناپایداری می شود و در عمل مانند آتش زیر خاکستر می سوزد. اقتصاد، ثبات سرمایه گذاری را به حداقل می رساند. و ابزارهای سیاست مدرن را برای اصلاح فرآیند به تاخیر می اندازد.

ثبات متغیرهای اقتصادی و قطعیت آینده با رشد سرمایه گذاری مرتبط است.

نرخ دلار نیز یکی از متغیرهایی است که بر بخش های مختلف تاثیر بسزایی دارد. در اقتصاد ایران و یکی از متغیرهای دیگر است که نوسانات ناشی از تشدید ناآرامی های اخیر را تجربه کرده اند.

بر اساس این داده ها، قیمت هر دلار آمریکا طی دو هفته اخیر کانال نیز در حالی 33 هزار تومان متحمل شد که پیش از آخرین اتفاقات رخ داد. قیمت دلار در بازار آزاد در کانال 31 هزار تومان است البته با اقدام بانک مرکزی. دلار هم اکنون در جایگاه 32 هزار قرار دارد و با صرافی 28 هزار و 900 تومان فروخته می شود.

باید گفت که بخش قابل توجهی از تأثیر نوسانات ارزی بر اقتصاد، تأثیر روانی و انتظارات تورمی است. در متغیرهایی که بر این نرخ تأثیر می گذارند افزایش نرخ ارز در طول زمان تاثیری بر افزایش قیمت کالاها و خدمات مورد نیاز مردم دارد.

نکته کلیدی در اینجا زمانی است که رویدادهای اخیر سقوط کرده اند. ارزش سهام دوباره باز خواهد گشت. و تنها بازنده این تعاملات، سهامداران جزئی هستند که به صورت احساسی پول خود را از بازار خارج می کنند.
انتهای پیام/