زونا: برای درد شدید ناگهانی درمان فوری دریافت کنید

اگر به طور ناگهانی در ناحیه محدودی از یک طرف بدن خود دچار درد شدید شدید، ممکن است به زونا مبتلا شده باشید و برای جلوگیری از تداوم آن درد تا آخر عمر، فوراً به درمان نیاز داشته باشید. زونا برای بار دوم آبله مرغان است. به آن نورالژی پس از تبخال گفته می شود و زمانی که درد شدیدی دارید که ناشی از جراحت نیست و پزشک دلیلی برای آن پیدا نمی کند، باید آزمایش خون برای هرپس زوستر بدهید و فوراً شروع به مصرف فامویر یا والترکس کنید تا از دائمی شدن درد جلوگیری کنید.

اولین باری که به آبله مرغان مبتلا می‌شوید، تاول‌هایی در بیشتر قسمت‌های بدن شما ایجاد می‌شود. پس از یک هفته، ایمنی شما ویروس آبله مرغان را از جریان خون شما بیرون می کند، اما این ویروس تا پایان عمر در ریشه های عصبی شما باقی می ماند. از هر شش نفری که به آبله مرغان مبتلا می‌شوند، یکی از آنها سال‌ها بعد از اعصاب خارج می‌شود و تاول‌های گروهی دردناکی روی پوست روی عصب عفونی یک طرف بدن ایجاد می‌کند.

اگر منتظر تشکیل تاول های مشخص باشید، ممکن است برای جلوگیری از ادامه درد تا پایان عمرتان خیلی دیر شده باشد. 50 درصد از افراد بالای 60 سال که به زونا مبتلا می شوند و تحت درمان قرار نمی گیرند، از نورالژی پس از تبخال رنج می برند و تا پایان عمر خود درد شدیدی در آن عصب خواهند داشت، در حالی که کمتر از هفت درصد که با آسیکلوویر درمان می شوند، درد دائمی خواهند داشت. کورتیزول ها محافظت کمی دارند. اگر دچار نورالژی پس از تبخال شدید، درد شما با کرم کپسایسین (فلفل) 0.025% و قرص های ضد تشنج تگرتول یا گاباپنتین قابل درمان است. گزارشی در مجله پزشکی نیوانگلند درمان موثرتری را برای نورالژی پس از تبخال ارائه می دهد: 60 میلی گرم متیل پردنیزون که مستقیماً به مایع نخاعی تزریق می شود، هفته ای یک بار به مدت چهار هفته، درد را کاهش می دهد و حتی آن را درمان می کند.