زلزله شدید خانه های گلی افغانستان را ویران کرد / بیش از 1000 کشته / ارسال 2 هواپیمای کمک های اولیه از ایران


گروه بین الملل – رجانیوز: زمین لرزه ای به بزرگی 6.1 در 27 کیلومتری (حدود 43 کیلومتری) جنوب خوست.

به گفته سازمان زمین شناسی ایالات متحده، این زمین لرزه در عمق 31.6 مایلی (حدود 50 کیلومتری) رخ داد.

افغانستان، زلزله، افغانستان، زلزله، افغانستان، زلزله، افغانستان، زلزله،

شرف الدین مسلم، معاون وزیر طالبان در امور مدیریت بلایای طبیعی می گوید که تلفات زمین لرزه شب گذشته در شرق افغانستان به بیش از 1000 نفر و زخمی شدن 1500 نفر رسیده است.

یک مقام محلی به خبرگزاری دولتی باکتار گفت اگر دولت فدرال کمک های اضطراری ارائه نکند، ممکن است صدمات افزایش یابد.

عبدالوحید رایان، رئیس آژانس خبری باکتار نیز در توییتی نوشت که نیروی هوایی، آمبولانس‌ها، تیم‌های نجات، نیروهای امنیتی و نیروی هوایی از آسیب‌پذیرترین افراد هستند. و مردم محلی برای کمک به قربانیان می شتابد

یک منبع خبری محلی گفت. این زلزله ویرانگر به ویژه در مناطق دورافتاده و فقیرنشین شدید بود. خانه خاک ویران شد. و دامنه های کوه در برخی مناطق توسط آبشارهای کوه تخریب شده است.

افغانستان، زلزله، افغانستان، زلزله،

عبدالغنی برادر، رئیس کمیته مدیریت حوادث طبیعی افغانستان همچنین به مقامات دخیل در جلسه اضطراری دستور داده است تا از تمامی ابزارهای ممکن برای نجات هر چه سریعتر مصدومان استفاده کنند.

واکنش به زلزله در افغانستان

زلزله بزرگ در شرق افغانستان این زمین لرزه که تاکنون بیش از 1000 کشته و بیش از 1500 زخمی برجای گذاشته است، واکنش گسترده بین المللی برای کمک به زلزله زدگان را برانگیخته است.

کمیته بین المللی صلیب سرخ و شورای هلال احمر در افغانستان بر کمک فوری به زلزله زدگان تاکید کرد. با گفتن این که علاوه بر زلزله دیشب این کشور همچنان درگیر درگیری است. خشکسالی شدید و سایر بلایای آب و هوایی برای چندین دهه ، مشکلات اقتصادی شدید است، نظام سلامت آسیب دیده است. این سریعترین و مؤثرترین راه برای کمک به افغانها در حمایت از سازمانها و مؤسسات کمک رسانی محلی است.

رمز الاکبروف، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور فرستادگان ویژه در افغانستان در توییتی نوشت که دفتر هماهنگی کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد و نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان در حال بررسی ضرورت رسیدگی به آسیب دیدگان زلزله شب گذشته در افغانستان هستند.

«سعید خطیب زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان این ضایعه را به دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران تسلیت گفت. به سوی یک افغانستان دوستانه و برادر آماده اعلام آمادگی کشور برای کمک به زلزله زدگان.

شهباز شریف نخست وزیر پاکستان در بیانیه ای گفت: مردم پاکستان در غم و اندوه برادران و خواهران افغان شریک هستند. مقامات درگیر برای حمایت از افغانستان در این شرایط اضطراری تلاش می کنند.

وزارت امور خارجه پاکستان نیز با زلزله زدگان ابراز همدردی کرد. وی تاکید کرد که مقامات و نهادهای پاکستانی در تلاش هستند تا با هماهنگی با نهادهای مربوطه کمک های لازم را به افغانستان ارائه کنند.

در پیامی به جامعه جهانی خیریه و همه سازمان های بشردوستانه هیبت الله آخون زاده، رهبر طالبان، از افغان ها برای کمک به این فاجعه بزرگ خواسته است. و از تلاش های خود برای کمک به هر چه بیشتر قربانیان غافل نشوید.

ایران اعلام آمادگی کرد

سفارت ایران در کابل اعلام کرد که پس از زلزله دو فروند هواپیمای کمک های اولیه به جنوب افغانستان فرستاده شده است. سفارت ایران در کابل امروز (چهارشنبه) در توییتی نوشت: «متاسفانه زلزله افغانستان تلفات زیادی برجای گذاشته است. این امر منجر به کشته و زخمی شدن بسیاری از مردم این کشور شد. سفارت ضمن ابراز تسلیت و همدردی با مردم شریف افغانستان. اقدامات کمکی لازم را انجام داده اند این شامل ارسال دو هواپیما با کمک های اولیه است.