روند احیا آغاز می شود و با 352 واحد صنعتی تولیدی راکد از ابتدای سال شروع می شود/ واحدهای راکد و نیمه متحرک به بنگاه های توانمند تبدیل می شوند.


گروه اقتصادی رجا نیوز: با وجود مشکلات اقتصادی فراوان اما بسیاری از واحدهای تولیدی در طول این سال ها دچار رکود و رکود شده اند. با ابتکار دولت سیزدهم، مصوبه بازگشت به تولید این نهادها آغاز شده و دستور کار احیا به شیوه ای جدید تعیین شده است.

گزارش کردن رجا نیوز به گزارش ایرنا؛ مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: بررسی‌های سازمان امنیت کشور و سایر دستگاه‌ها نشان می‌دهد که یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد اشتغال و ارزش‌افزایی، استفاده از قابلیت‌هایی است که تعلیق دارد که زیرساخت‌های لازم را دارد. آب، برق، گاز، ماشین آلات، تجهیزات و غیره

وی گفت: البته برخی از این واحدها اگرچه امکانات، سازه ها، ساختمان ها و زیرساخت های خدماتی خوبی وجود دارد. اما آنها باید ماشین آلات یا تجهیزات را جایگزین کنند. تغییر محصولات و تولید و غیره

رسولیان با پرداختن به ناامیدی از مشکل بازگشت به تولید این نهادها خاطرنشان کرد: احیای اقدام در دولت سیزدهم با رویکردی جدید در دستور کار قرار گرفت که در پایان دهه 1400 نتایج خوبی به همراه داشت. احیا شده بیش از 2000 واحد ما در داخل و خارج از شهرهای صنعتی زندگی می کنیم.

او ادامه داد: عملیات توانبخشی امسال در دو بخش انجام می شود. و دوم بازگشت به فعالیت واحدهایی که کمتر از 50 درصد ظرفیت کار می کنند.

معاون وزیر گفت: بخش دوم مرمت 3300 واحد قابل ارتقا در سال جاری را فقط در داخل شهرک صنعتی تسریع می کند.

وی هشدار داد: در این راستا به دستور معاون اول رئیس جمهور یک «جنبش احیا» ایجاد شده است که شامل تأسیس نهادهای ثابت و نیمه متحرک در بخش‌های صنعت، کشاورزی، گردشگری و غیره است.

رسولیان گفت: در نواحی صنعتی از ابتدای سال جاری تاکنون 352 واحد راکد احیا شده که 312 واحد در شهرک های صنعتی و 40 واحد خارج از شهرک است.

وی با اشاره به استفاده از توانمندی های بانک در این مسیر، با شناخت بانک ملی گفت. بانک 1200 میلیارد تومان با منابع تشکل های صنعتی کوچک برای راه اندازی واحدهای ثابت یا افزایش ظرفیت تولید اختصاص می دهد. واحد نیمه فعال

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران افزود: در این راستا تامین مالی زنجیره ای و تبصره 18 قانون بودجه نیز اعمال می شود.

وی افزود: آمارها نشان می دهد از 352 واحد مذکور 8 درصد با اخذ تسهیلات، 14 درصد با تامین مواد اولیه، 13 درصد با رفع مشکلات بازاریابی و 9 درصد با تولید محصولات جدید مقاوم سازی شده اند.

رسولیان تاکید می کند: همچنین تلاش می شود تا نهادهای ایستا و نیمه متحرک را با شرکت های مستعد با بازارهای خوب که در آن امکان توسعه وجود دارد، پیوند دهیم. سرمایه گذاران جدید و مستعد احیا شده اند.

وی همچنین گفت: در بررسی های بالینی و تشخیصی 10 درصد واحدها به دلایل مختلف اصلاً علاقه ای به بهبود یا بهره وری نداشتند.

سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران و شرکت های تابعه استانی آن هم اکنون دارای 509 شهر و 338 منطقه صنعتی و پنج منطقه ویژه اقتصادی در حال فعالیت، 84 شهر و ناحیه تخصصی صنعتی، 6 شهر فناوری، 40 مرکز فناوری و تجاری، دو مرکز اطلاعات هستند. و مجتمع خدمات نرم افزاری 99000 143 قرارداد و عملیات 49000 529 واحد صنعتی و 3 هزار و 245 واحد کارگاهی برای 987000 75 نفر در سراسر کشور اشتغال مستقیم ایجاد کرده است.