روانشناسی شورش ها و اعتراضات مردمی چیست؟


حتی محکومیت اغتشاشگران به تخریب اموال خشن و هرج و مرج آسان است انجام این کار این واقعیت را کاهش می دهد که شورشی این یک الگوی پیچیده و علت اصلی ناآرامی های مدنی است که اغلب توسط عوامل متعددی ایجاد می شود. به عبارت دیگر شورش اغلب نشانه یک مشکل بزرگتر و اساسی است. مشکل نیست

هنگامی که اعتراضات در سراسر ایالات متحده در بهار 2020 آغاز شد، رسانه های خبری گزارش دادند که مردم به فروشگاه های خرده فروشی رفتند. دزدیدن اشیا ماشین های پلیس را آتش بزنید و شیشه ها را بشکنید.

بسیاری از آمریکایی ها برای انتقاد از آشوبگران عجله کردند. اعتراض را بدون مزاحمت بنامید. اما هرگز نپرسید «چرا» چرا این اعتراضات به خشونت تبدیل شد؟ چرا ساختمان ها مورد حمله قرار گرفتند و مجسمه ها ویران شدند؟ پاسخ پیچیده تر از آن چیزی است که فکر می کنید.

شورشی

تاریخچه شورش در آمریکا

در مصاحبه ای با CBS News در سال 1966، مارتین لوتر کینگ جونیور اغلب به دلیل اعتراض مسالمت آمیزش مورد ستایش قرار گرفت. این حادثه را چنین توصیف کرد “زبان ناشنیده ها”

قیام ها از قبل از انقلاب آمریکا ادامه داشته است. «رد مالیات بدون نمایندگی» فریاد جماعت در نیمه دوم قرن هجدهم بود. زمانی که استعمارگران آمریکایی به قانون تاونشان اعتراض کردند که پارلمان بریتانیا بیشتر (به استثنای چای) را در سال 1770 لغو کرد.

در سال 1863 در ریچموند ویرجینیا زنان برای اعتراض به کمبود مواد غذایی در سطح شهر که به طور نامتناسبی بر ساکنان پایین دست تأثیر می گذارد، به خیابان ها آمده اند. بیرون فرمانداری نماز خواندند: «نان یا خون». زمانی که درخواست آنها نادیده گرفته می شود مقاومت می کنند

تاریخ ایالات متحده پر هرج و مرج است زیرا آمریکایی ها از زمان پیدایش آن علیه تبعیض، ظلم و بی عدالتی مبارزه کرده اند.

زمانی که نژادپرستی نهادی و نابرابری‌های اجتماعی-اقتصادی برای سال‌ها ادامه یافت و بخش‌های خاصی از ایالات متحده را وخیم کرد. ضعیف تر از کشورهای دیگر یک نارضایتی مشترک با نیاز به تغییر وجود دارد.

جنبش حقوق مدنی را در نظر بگیرید تلاش های مردمی برای پایان دادن به تبعیض نژادی و جداسازی و دستیابی به حقوق برابر برای سیاهپوستان آمریکایی صورت گرفته است. بسیاری از سواری ها و گردهمایی ها مورد انتقاد قرار گرفته است. نفرت و خشونت از طرف حزب مخالف از جمله تعداد زیادی از اعضا که نقش مهمی دارند تعجب آور نیست که شورش های نژادی در شهرهای بزرگ در سراسر ایالات متحده آغاز شد.

صدای مظلوم

آمریکا تکامل یافته و سیاست هایش تغییر کرده است. اما شورش ادامه دارد و دلایل خوبی دارد. سرکوب طولانی مدت رفتار ناعادلانه عواقبی دارد. زمانی که قدرتمندان نتوانند با مشکلات پیش روی ستمدیدگان مقابله کنند، شورش ناگزیر به وجود خواهد آمد. که اغلب حاشیه نشین و قومی هستند

خشونت عملی نبود که معترضان می خواستند. اما در نتیجه نادیده گرفته شدن پس از تلاش های فراوان برای دیده شدن و شنیده شدن مورد انتقاد و ستم قرار گرفت.

اعتراضات جورج فلوید 2020 را در نظر بگیرید که در 50 ایالت آغاز شد و کارشناسان آن را بزرگترین جنبش در تاریخ ایالات متحده می دانند. این اعتراض در نهایت در سراسر جهان گسترش یافت.

این اولین اعتراض جنبش «جان سیاهان مهم است» نیست، اولین اعتراض آن در سال 2013 پس از مرگ تریون مارتین 17 ساله صورت گرفت. سال بعد، فعالان راهپیمایی کردند و در مورد تغییر سیاست بحث کردند. اما جامعه سیاه پوست همچنان با رفتار ناعادلانه مواجه است. تبعیض نژادی نابرابری اقتصادی و خشونت پلیس

نظر متخصص

صداهای مشهور در روانشناسی، جامعه شناسی و هنر مدتهاست که متوجه شده اند که شورش کار دشواری نیست. شورش واکنشی به مشکلات است.

سیلویا ام. روانشناس

شورش با بی عدالتی، ظلم و در نهایت قدرت همراه است.

نویسنده جیمز بالدوین

در مصاحبه‌ای با Esquire در سال 1968، از نویسنده جیمز بالدوین پرسیده شد: «کسی را که به ویترین تلویزیون می‌کوبد و آنچه را که می‌خواهد برمی‌دارد، چگونه تعریف می‌کنید؟»

او پاسخ داد: «کسی را چگونه تعریف می‌کنید که مردم را در زاغه‌ها می‌گذارد و تمام پولی را که به دست می‌آورد می‌گیرد؟» چه کسی از چه کسی سرقت کرده است؟ تلویزیون را دزدید؟ او واقعاً نیازی به تلویزیون نداشت. او توجه شما را می خواهد.

“این فقط یک قضاوت است. او آن را نمی خواهد او می خواهد به شما بگوید که او آنجاست. آنچه من می خواهم مطرح کنم یک مشکل بسیار جدی است. بالدوین گفت: «این ادعای دزدیده شدن همه چیز از جمعیت اسیر است.

پروفسور کنت باسمن

شورشیان اغلب به طور غیرمستقیم به عنوان منبع تغییرات اجتماعی عمل می کنند. کنت باسمن می‌گوید: این امر توجه زیادی را به نارضایتی و ناامیدی کلی جلب می‌کند.

برای اینکه بفهمیم چرا شورش ها روی داد ما باید به جای نتیجه، به منبع شورش ها نگاه کنیم.

شکایت و خشونت موقعیتی

با این حال، به دلیل ماهیت ذاتی محیط جمعی، تفکر رو به جلو اغلب در شورش ها نقشی نداشت. قیام می تواند به سرعت افزایش یابد.

“وقتی چیزها اشتباهات و هرج و مرج بیشتر شرکت در یک شورش می تواند هیجان انگیز باشد. همزمان جمعیت شورشی باعث می شود مردم نسبت به انحرافات اجتماعی خود ناشناس باشند.

بعید است که مردم وقتی تنها هستند ماشین پلیس را به آتش بکشند، با این حال، زمانی که در محاصره افرادی قرار می گیرند که به همان اندازه عصبانی و عصبانی هستند. آنها می توانند به سرعت و خارج از شخصیت تصمیم بگیرند. به ویژه هنگامی که عوامل خارجی مداخله می کنند (مثلاً دیدگاه های مخالف یا تهاجم قدرت).

شورش ها همچنین نتیجه دهه ها تلاش بود که به راحتی تغییر ایجاد می کرد. چه بی اثر باشد و چه بی اثر، برای بسیاری از افراد، شنیدن آخرین راه حل است.

داشوویچ گفت: «به یاد داشته باشید که شورش فرآیندی است که قبل از آمدن مردم به خیابان ها آغاز می شود.

طبق مقاله‌ای در سال 2020 در مورد مسکن، نظریه و جامعه، شورش‌های شهری اغلب در مناطقی رخ می‌دهند که مردم از نظر اجتماعی، اقتصادی و سیاسی محروم هستند. شورش‌ها انگیزه‌های جالب بسیاری را برای کسانی که مشروعیت نهادی ندارند ارائه می‌کند. کسانی که نارضایتی مشروع از پلیس را تجربه کرده اند و کسانی که فرصت تحصیل یا کار ندارند از جمله عوامل مهم دیگر

هنگامی که صالحان امن، خطرناک و هیجان زده به نظر می رسیدند، نیاز به شرکت در شورش را احساس می کردند. به همین دلیل است که اغلب در اعتراضات جمعی پس از حوادث خشم‌انگیز رخ می‌دهد.

ارائه نامناسب در رسانه ها

اگرچه شورش ها می توانند در کوتاه مدت مشکلات و خطراتی ایجاد کنند، بسمن گفت که اغلب به آن توجهی می شود که شایسته آن است. این گاهی اوقات می تواند منجر به مشکلات طولانی مدت بی عدالتی اجتماعی شود. اگرچه همیشه اینطور نبود، باسمن به شورش‌های فرگوسن پس از مرگ مایکل براون اشاره کرد که نگرانی‌های جدی و توجه به اصلاحات عدالت کیفری را برانگیخته است.

سوگیری یک طرفه

رسانه ها به بازنمایی های یک جانبه و مغرضانه خود معروف هستند. این امر به ویژه در مورد شورش ها صادق است، به عنوان مثال، زمانی که رسانه ها نشان می دهند که یک معترض به سمت یک افسر پلیس سنگ پرتاب می کند. رسانه ها قصد اعتراض و اتفاقات منتهی به آن دوره را تکذیب کردند.

بسمن گفت: «رسانه ها بهتر می توانند تشخیص دهند و توضیح دهند که چه چیزی باعث رویدادهای خودانگیخته برای مخاطب می شود. به نظر من این چارچوب منبع ناامیدی مشترکی را که در برخی جوامع به وجود می آید بی ارزش می کند. و در وهله اول باعث شورش شد. “بدون درک ما فقط با عواقب شورش مقابله خواهیم کرد. نه منشا آن.»

به جای اینکه بپرسند آیا مجسمه های شخصیت های تاریخی باید برداشته شوند؟ ما باید در نظر بگیریم که چرا جامعه تصمیم گرفت صدای کسانی را که به بردگی قیام کردند و ظلم هزاران آمریکایی را تداوم بخشیدند بلند کند.

شاید هدف آشوبگران تخریب تاریخ نباشد. بلکه یک اصلاح تاریخی است که توسط یک نژاد نوشته شده است که همیشه طرفدار یک کشور چند قومیتی بوده است.

آخرین کلمه

اگرچه شورش ها می توانند باعث هرج و مرج شوند و ممکن است تغییرات اجتماعی مستقیم یا فوری ایجاد نکنند. اما این قدرت را دارد که یک گفتگوی بسیار مورد نیاز در مورد مسائل اجتماعی را آغاز کند. برای درک روانشناسی پشت شورش ما باید بر خشونت و ویرانی و ظلمی که بسیاری را وادار به عمل می کند غلبه کنیم.

منبع:

خیلی خوب

تقویم فارسی اندروید