روابط ایران و ونزوئلا بالا و پایین می شود/ دولت سیزدهم روابط خود با آمریکای لاتین را بهبود می بخشد.


گروه سیاسی – رجانیوز: نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا روز گذشته با حضور در رأس هیئتی بلندپایه وارد تهران شد. این دیدار به دعوت رسمی رئیس جمهور ابراهیم صورت گرفت. رئیسی ایران و به گفته مدیر روابط عمومی رئیس جمهور به مدت دو روز سفر خواهد کرد.

سفر مادورو به تهران با استقبال رسمی در ساختمان سعدآباد همراه بود. دیدار با رئیس جمهور و نشست مشترک هیئت های عالی رتبه دو کشور

به نظر می رسد یکی از موضوعات اصلی سفر دو روزه آقای نیکلاس به تهران باشد. مادورو یک موضوع اقتصادی و تلاشی برای گسترش روابط دوجانبه در زمینه تجارت و بازرگانی و امضای سند همکاری بلندمدت دو کشور بود که ایران در 27 مهر 1320 این موضوعات را در قالب 20 برجسته کرد. -برنامه همکاری سالانه

روابط ضد امپریالیستی بین دو کشور

روابط ایران و ونزوئلا سابقه ای بیش از صد ساله دارد. ونزوئلا اولین کشور بود پذیرش حکومت جدید ایران تا دو دهه بعد بیشتر همکاری های دو کشور در صنعت نفت است.

در سال 2001، هوگو ژوزوز، رئیس جمهور فقید ونزوئلا، برای اولین بار به همراه هیئتی بلندپایه از صنعت نفت به ایران سفر کرد. مقامات اقتصادی و دیپلماتیک گفتند ایران و ونزوئلا مقاومت مشترکی در برابر آن دارند وی امیدوار است تجارت و همکاری با ایران افزایش یابد.

در واقع پس از هماهنگی ایران و ونزوئلا در سیاست خارجی سطح روابط و تعاملات دوجانبه گسترش می یابد. و هر دو کشور در سیاست، فرهنگ، اقتصاد، گردشگری پیشرفت می کنند. و حتی همکاری تسلیحاتی و نظامی.

هر دو کشور در حال حاضر مشمول تحریم های یکجانبه آمریکا و در مورد مسائلی مانند دفاع از چندجانبه گرایی هستند. لزوم مقابله با اقدامات غیرقانونی و یکجانبه آمریکا. حق مسلم ایران برای استفاده از انرژی هسته ای برای مقاصد صلح آمیز و گواهی حقوق فلسطینی ها دیدگاه مشترکی دارند.

به همین دلیل طی دو دهه گذشته ما شاهد افزایش روابط ایران و ونزوئلا در بخش‌های مختلف بوده‌ایم. در طول این زمان دو کشور سند مهمی در زمینه همکاری های فرهنگی و علمی امضا کردند و همچنین 8 نشست توسط کمیسیون مشترک اقتصاد دو کشور در کاراکاس و تهران برگزار شد. و قراردادهای زیادی در این صنعت وجود دارد. دریایی، انرژی، نفت، پتروشیمی، مواد غذایی، ساخت و ساز مسکن صنعت پلاستیک صادرات فنی و خدمات مهندسی و همکاری امضا، مالی و سرمایه گذاری.

دولت قبلی روابط با ونزوئلا را نادیده گرفت.

دولت غربگرای روحانی که سیاست خارجی را محدود به برجام کرد. نادیده گرفتن پتانسیل عظیم روابط تهران-کاراکاس روابط رو به رشد که منجر به نگرانی آمریکا و رژیم صهیونیستی شد، با تغییر دولت در سال 1392 به طور ناگهانی کاهش یافت. روابط سیاسی و اقتصادی ایران با ونزوئلا در دوران “جنگ اقتصادی” به اوج خود رسید. احمدی نژاد و هوگو چاوز، اما با روی کار آمدن دولت یازدهم و تغییر سیاست خارجی به غرب. بنابراین این روابط سرد شد و فرصت همکاری در هشت سال از بین رفت.

با این حال، دولت سیزدهم از زمان روی کار آمدن، رویکرد جدیدی را در سیاست خارجی در پیش گرفته است. این سیاست در حالی است که وابستگی غرب را رها می کند. بر همکاری با کشورهای مختلف تاکید کرده است در منطقه و نیاز به همکاری همه جانبه با کشورهای همسایه مانند آمریکای لاتین، همکاری های نفتی ایران و ونزوئلا از این طریق افزایش می یابد. فوریه گذشته با وجود تحریم های آمریکا نفتکش بزرگ استلا با پرچم ایران که متعلق به شرکت ملی نفتکش ایران است، 2 میلیون بشکه گاز روح را حمل می کند و در بندر اصلی شرکت نفت دولتی ونزوئلا پهلو می گیرد و محموله را جابجا می کند. قرارداد سوآپ میعانات گازی ایران برای نفت سنگین ونزوئلا نیز در حال انجام است.

درآمد این قرارداد برای ایران باعث افزایش درآمد نفتی کشور و با حل مشکل ذخیره سازی میعانات گازی در آب می شود. دست وزارت نفت را برای افزایش تولید گاز و تامین سوخت زمستانی باز خواهد کرد.

آمریکا از روابط ایران و آمریکای لاتین ناراضی است

اما در پاسخ به آن قرارداد نفتی وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد: «خزانه‌داری درباره گزارش‌های تجاری ایران با ونزوئلا نگران است. این شامل نفت و فرآورده های نفتی می شود. ما به اعمال تحریم ها علیه ایران و ونزوئلا ادامه خواهیم داد.

اکنون دو کشور تحت تحریم ایران و ونزوئلا می توانند ائتلاف ضد تحریمی علیه آمریکا تشکیل دهند. و با ایجاد همکاری دوستانه و خنثی سازی تحریم های آمریکا از تحریم ها اجتناب کنند.

در همین راستا وزیر نفت ایران در هفته های اخیر به ونزوئلا سفر کرده است. یکی از اهداف این اکسپدیشن حمایت از بخش نفت تحریم شده ونزوئلا است. و نفت خام سنگین ایران را به کشور تحویل دهد. به جز گاز میعانات

روابط سازنده ایران و ونزوئلا می تواند تحریم ها را بی اثر یا بی اثر کند. و هر دو کشور می توانند بر ایالات متحده فشار بیاورند. بیشتر با بازی کارت های قدرت.

ظاهرا در حال تدوین سند همکاری 20 ساله ایران و ونزوئلا. که در سفر رئیس جمهور ونزوئلا به تهران امضا خواهد شد. این فرصت ها را برای افزایش سرمایه گذاری، تجارت و فعالیت های بخش خصوصی هر دو کشور افزایش می دهد.

امضای این سند 20 ساله در کنار سایر اسناد بلندمدت از جمله اسناد همکاری با چین و روسیه. نشان از تعهد و چشم انداز جدی برای توسعه دولت سیزدهم است که متاسفانه در 8 سال گذشته این امر اجتناب ناپذیر بوده است، دولت سیزدهم سیاست توسعه ای دارد. همکاری بیشتر با کشورهای همسایه و همسایگان در همه عرصه ها به وضوح نقش مؤثری در منطقه و آسیا و جمهوری اسلامی ایران بر خلاف گذشته به جهانیان نشان داده است. دیگر نگاه تک بعدی به ایجاد روابط با کشورهای غربی وجود ندارد.