رشد 4 میلیون تنی گندم ایران نسبت به پارسال.


سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در اولین گزارش خود در مورد روند تولید مواد غذایی در سال 2022 نسبت به کاهش تولید جهانی غلات به دلیل افزایش قیمت مواد خام ابراز نگرانی کرد. هوای بد و بحران اوکراین پیش بینی کرد که تولید غلات ایران در سال زراعی 34 درصد افزایش یابد.

بر اساس اعلام فائو، تولید غلات ایران از 14 میلیون و 300 هزار تن در سال گذشته به 19 میلیون و 200 هزار تن در سال جاری افزایش می یابد و گندم با 4 میلیون تن افزایش بیشترین رشد تولید را تجربه می کند.

پیش از این علیرضا مهاجر، معاون وزیر کشاورزی. پیش بینی می شود امسال 9 میلیون تن گندم تولید شود. این در حالی است که سال گذشته حدود 6 میلیون تن گندم در کشور تولید شد.

دلایل اقتصادی عوامل مهم برای افزایش انگیزه کشاورزان

مهمترین قدم برای توسعه کشاورزی در ایران عقلانیت اقتصادی است. کشور ما سالانه به حدود 11 تا 12 میلیون تن گندم نیاز دارد که بخشی از آن از طریق واردات و بخشی از تولیدات داخلی است. دستیابی به کفایت در تولیدات کشاورزی با چند مثال امکان پذیر است. از جمله تضمین های دولتی برای خرید با قیمت مناسب برای رهایی از قمار سنتی. و کاهش واردات برای ایجاد انگیزه و تقویت پایه های کشاورزان و اکنون دولت با تعیین قیمت 11500 تومانی تولید گندم را افزایش می دهد آرزوهای مضاعف برای گندم کاران ایجاد کرده است.

در چند سال گذشته رهبر انقلاب بر موضوع خودکفایی در محصولات استراتژیک کشاورزی تاکید ویژه داشتند. وی همچنین در سخنان نوروزی امسال به این موضوع پرداخت و به گفته عطاءالله هاشمی، رئیس بنیاد کشاورزان، دولت قیمت خرید تضمینی گندم را بیش از دو برابر سال قبل تعیین کرده است. کشت ملی گندم با توجه به قیمت گذاری جدید خرید تضمینی گندم. کشاورزانی که سال گذشته هنوز گندم در انبار داشتند، گندم را به دولت تحویل دادند تا ذخایر کافی برای امسال تامین شود.

تلاش برای رسیدن به 4 میلیون تن گندم دیم

پیش بینی می شود تولید خوشبینانه گندم خشک در کشور به 4 میلیون تن برسد و وزارت جهاد کشاورزی دولت سیزدهم در نظر دارد با افزایش سطح زیر کشت، عملکرد گندم دیم را افزایش دهد.

میزان تولید گندم در مناطق خشک کشور بسته به منطقه و آب و هوا متفاوت است. و گاهی تا بیش از دو تن در هکتار می رسد. اما تلاش وزارت جهاد کشاورزی برای رسیدن به میانگین رکورد ۲ تن در هکتار است. اگرچه خشکسالی اخیر در کشور باعث کاهش تولید گندم در کشور شده است که دارای مناطق زیر کشت مهمی نیز می باشد. اما وزیر جهاد کشاورزی پیش بینی کرد که با افزایش سطح زیر کشت گندم خشک و بهبود عملکرد تولید. دو برابر شده و به 8 میلیون تن در سال خواهد رسید

برای افزایش سطح زیر کشت گندم در مناطق خشک وزارت جهاد کشاورزی و ستاد امام خمینی (ره) دو سال پیش به صورت پایلوت فعالیت خود را در این طرح آغاز کردند. اقدام رسیده است سرمایه صندوق حمایت از توسعه کشاورزی دیم طی پنج سال به پنج میلیارد تومان می رسد و ستاد امام خمینی (ره) نیز 560 میلیارد تومان اختصاص داده است.

غرامت کشاورزان گندمکار

تاخیر در مطالبات گندمکاران باعث دلسردی و بی علاقگی کشاورزان شده است. اما پرداخت به موقع گندمکاران باعث افزایش انگیزه آنها می شود و در همین راستا مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران اعلام کرده است که 8 میلیارد تومان دیگر از درآمد گندم خریداری شده به حساب کشاورزان واریز می شود. گفت: تاکنون بیش از 21 هزار و 759 میلیارد تومان به حساب کشاورزان گندم در سراسر کشور.»

اقدام به موقع دولت برای پرداخت حقوق گندمکاران، دست دلالان مزرعه را کم می کند و آن را رقیب دولت در خرید گندم می کند. و نقش مهمی در کاهش نقش تاجران گندم خواهد داشت. علیرغم تلاش برای ادعای به موقع دولت کودهای اساسی را بین کشاورزان توزیع می کند. تا کشاورزان گندم تلاش خوبی برای کشت داشته باشند.

آغاز تلاش دولت برای خودکفایی در تولید گندم.

متأسفانه کشاورزی یکی از بخش های وابسته به واردات کشور است. که باید با سیاست های مناسب و حمایت دولت بهبود یابد. آخرین باری که وزارت جهاد کشاورزی برنامه جامع خودکفایی محصولات اساسی را ارائه کرد، هفت سال پیش بود که برنامه خودکفایی هشت کالای اساسی از جمله برنج، جو، گندم، حبوبات، پنبه، چغندرقند تدوین شد. ، ذرت و دانه های روغنی برخی از محصولات مانند گندم نیز در سال های اولیه خود پیشرفت کردند، اما به تدریج به دلیل سیاست های نادرست، عدم نظارت و خشکسالی ظهور کردند.

با این روند، وزارت جهاد کشاورزی سیزدهم دولت برای قیمت گذاری منطقی گندم دستور کار دارد و در نظر دارد تولید گندم در فصل دیم را دو برابر کند. پیش بینی افزایش تولید داخلی به 4 میلیون تن در سال جاری دور از دسترس نیست. به کفایت در تولید گندم در سال های آینده

مبدا: ایران