رشد تولید فشرده واردات به بیش از 15 درصد رسید


گروه اقتصادی رویال نیوز: پس از دور جدید تحریم ها و خروج آمریکا از برجام در دوران ریاست جمهوری ترامپ، تحریم ها تاثیر منفی بر شرکت های واردات محور داشته است. که یکی از بزرگترین دلایل کاهش تولید صنعتی از سال 2017 تا 2018 بوده است.

بر اساس گزارش پژوهشکده بانکی و مالی. روند کاهش تولید صنعتی از سال 2017 تا سه ماهه سوم 2018 ادامه یافت و از سه ماهه چهارم سال 2018 رشد تولید صنعتی مثبت شد و در سال 2014 ادامه یافت.

به این دلیل که میزان وابستگی به واردات در صنعت به صنعت و حتی از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت است. واضح است که مسائلی مانند تحریم‌ها که مانع واردات می‌شود، تأثیر بیشتری بر صنایعی دارد که به طور فزاینده‌ای وابسته هستند.

برای تعیین تأثیر واردات بر رشد تولید صنعتی، شرکت ها به دو گروه تقسیم شدند. گروه هایی با تاکید بر واردات زیاد و تاکید کم بر واردات با در نظر گرفتن میزان وابستگی به واردات (نسبت نهاده ها) و مقایسه رشد دو گروه تولید در دوره های مختلف.

در آبان تا اسفند 1400، در حالی که رشد شرکت‌های دارای واردات مرکزی بالا در محدوده مثبت 2.6 تا 4 درصد بود، رشد سایر بنگاه‌ها در محدوده منفی 1.8 تا منفی 3.8 درصد بود و روند نزولی وجود دارد.

در اردیبهشت و خرداد 1401 در حالی که رشد شرکت هایی که وابستگی کمتری به واردات داشتند منفی بود. رشد تولید شرکت های واردات بر به طور متوسط ​​بالای 6 درصد بوده است.

با توجه به اعمال محدودیت در واردات کالاهای نهایی با جایگزین های داخلی. افزایش قابل توجه تولید در شرکت های واردات محور که عمدتاً با کالاهای وارداتی رقابت می کردند و رقیبی نداشتند.

این الگو در تابستان 1401 تکرار شد و در حالی که کنگلومراها که کمتر به واردات وابسته بودند، در این ماه شاهد رشد منفی و نزدیک به صفر بودند. رشد شرکت متمرکز بر واردات در اکتبر به 10 درصد رسید تفاوت رشد بین این دو گروه افزایش می یابد. و در حالی که رشد بنگاه های واردات محور روند صعودی و مثبتی دارد و به بالای 15 درصد می رسد، رشد سایر بنگاه ها منفی و نزولی است.

پایان پیام/