رشد اقتصادی دشمنان را ناراحت می کند/ کشورهای خارجی می خواهند کالاهای نظامی ما را بخرند/ صادرکنندگان مسئولان برای دوری از تحریم هستند.


گروه سیاسی رویال نیوز: سید ابراهیم رئیسی روز شنبه در مراسم روز ملی صادرات در سالن اجلاس سران اظهار داشت: این برای من یک توفیق بود که امروز در گروه تجلیل از بهترین ها در این زمینه هستم و جا دارد از همه نمایندگان و به ویژه توسط نمایندگان تشکر کنم. فعالان حوزه صادراتی که باعث افتخار کشور می شود

وی گفت: رشد 40 درصدی صادرات در سال گذشته نشان دهنده تعهد فعالان اقتصادی به رشد صادرات در کشور است. و این نشست نشانه علاقه به صادرات و صادرکنندگان است.

رئیس جمهور گفت: ما باید از سهم خود در حمل و نقل کالا و گردش مالی و اقتصادی منطقه و حق اسلامی ایران که حق متعالی است تبعیت کنیم. رشد اقتصادی در کشور امکان پذیر است و این یک شعار نیست.

آیت الله رئیسی ادامه می دهد: زیرساخت های رشد اقتصادی و تولید را در کشور داریم. و باید موانع را در این مسیر برطرف کنیم. و فعالان اقتصادی با مشوق ها و همگرایی خود در این راستا عمل کنند. رشد اقتصادی یک چیز است و دشمن را ناراحت می کند. و همه این تحریم ها برای کشوری است که نه رشد می کند، نه تولید می کند، نه صادرات می کند. و کشور مصرف کننده باشد

امروز جنگ اراده است

رئیس جمهور افزود: دشمن نمی خواهد ما رشد کنیم. و به همین دلیل هرج و مرج ایجاد می کنند.» دشمن می خواهد محصول شما را غیرقابل فروش کند. این جنگ اراده است. قصد این نیست که ایران رشد کند و در زمینه تولید و صادرات صحبت کند. اما ایران با ارائه محصولات باکیفیت سعی در تسخیر بازار دارد.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: این جنگ اراده امروز است. و ما نشان دادیم که ثابت نخواهیم ماند.

رئیس جمهور به اتفاقات خوبی در زمینه رشد اقتصادی در کشور اشاره کرد و گفت: دشمن تمام تلاش خود را می کند تا کشور را غیرمولد و صرفا مصرف کننده کند. با وجود تحریم ما در زمینه صادرات بسیار مفتخریم.

وی ادامه داد: رشد 40 درصدی صادرات نشان دهنده تعهد جدی فعالان اقتصادی کشور است.

آیت الله رئیسی با تمرکز بر یافتن راه حل برای رفع موانع صادرات، گفت: کارگروه صادرات باید بیش از سایرین به نظرات صادرکنندگان توجه کند. بدون شک صادرات برای تولید ضروری است. و چه مقام معظم رهبری وی گفت: انقلاب شعار سال را به همه ما داده است که همه تلاش ها باید در جهت رشد تولید دانش بنیادی و فناوری بنیادی باشد. و دانشگاه ها در کنار صنعت، معدن، کشاورزی و … باشند و به صنعت و بازار بچسبند.

او افزود که اگر اقتصاد ما مبتنی بر دانش و فناوری باشد منجر به افزایش تولید و صادرات خواهد شد. رشد اشتغال رفع بیکاری و کالاهای موثر به منطقه آورده شود.

رئیس جمهور گفت تولید پنج درصد رشد کرد. وزیر صامت گفت: رشد تجهیزات و ابزار تولید خبر خوبی است. به همین ترتیب رشد بورس ها و کاهش نرخ بیکاری اتصال به زیرساخت های اقتصادی سازمان شانگهای و آسیا رفع موانع ارتباطی در مجاورت و فعال کردن سیاست های همسایگی و سیاست های ارتباطی با کشورهای همسایه همگی خبر خوبی هستند. برای تولید و اقتصاد و توسعه ملی

آیت الله رئیسی افزود: اگر بگوییم بیش از پنج درصد رشد اقتصادی داریم. قطعا می توان به رشد اقتصادی 8 درصدی دست یافت و زیرساخت های این امر در کشور فراهم است.

رشد اقتصادی دشمن را عصبانی کرده است.

وی بر امکان تلاش تولیدکنندگان صنعتی و کشاورزی برای رشد اقتصادی احتمالی تاکید کرد. و گفت این مشکل دشمن را عصبانی کرد و وقتی بخواهی اول در این منطقه صحبت کنی عصبانی می شوند.

رئیس جمهور به احیای بیش از 2000 کارخانه و کارگاه تولیدی در کشور اشاره کرد و گفت: می بینم کارخانه ها تخریب می شوند و تولیدکنندگان در حال بازسازی هستند و این روش ادامه دارد. در صورتی که کارگاه بازیابی و تولید کارخانه افزایش صادرات و تراز تجاری مثبت و صادرات نفت و غیرنفتی داخلی خشم دشمن را برانگیخته است. او را عصبانی کنید و از این عصبانیت بمیرید.

صادرکنندگان مقامات فرار از تحریم هستند.

آقا آیت الله رایچی به همه تولیدکنندگان و صادرکنندگان گفت که شما مسئول فرار از تحریم هستید. ما با حمایت مهندسان، تولید کنندگان و صنعتگران خود صحبت می کنیم. دیروز در صنعت نظامی با سیم خاردار محاصره شده بودید. و امروز در نیویورک و سمرقند آنها می گویند شما نمی توانید محصولات نظامی خود را به ما بفروشید؟ می گویند صنعت نظامی شما پیشرفته است و با بقیه دنیا فرق دارد.

دیپلماسی سیاسی باید در خدمت دیپلماسی اقتصادی باشد.

رئیس جمهور ادامه داد: احیای کارخانه بخشی از سیاست دولت است و این مسیر ادامه دارد. و ما معتقدیم که دیپلماسی سیاسی باید در خدمت دیپلماسی اقتصادی باشد. و سفرای ما در خارج از کشور نگران مشکلات اقتصادی نباشند.

رئیس جمهور خطاب به حاضران گفت: آیا در صنایع نظامی و هسته ای تهدید و تحریم داریم یا در صنعت خودرو؟ چرا امروزه صنعت هسته ای و ارتش در زمینه های مختلف وضعیت ما به جایی رسیده است که امروز در منطقه و در سراسر جهان صدایی داریم. معلوم است که مردان و زنان جوان و سنگدلی هستند که شبانه روز تلاش می کنند مانند میدان جنگ در تولید با دشمنان خود بجنگند. این یک میدان جنگ است و آنها نمی خواهند که شما یک مزیت داشته باشید.

آیت الله رئیسی افزود: آمادگی دارند طیف وسیعی از محصولات را در اختیار ما بگذارند. اما دستور تهیه این محصولات را به شما نمی دهند. آنها در مذاکرات این موضوع را مطرح کردند. گفتیم می خواهیم خودمان تولید کنیم. گفتند غیرممکن است. و ما فرمول را به شما نمی دهیم. دلیل اینکه آنها به ما محصولات می دهند اما فرمول نمی دهند این است که نمی خواهند شما مستقل باشید.

رئیس جمهور گفت: سفره ای که ایرانی ها دارند و کالاهای دور سفره ما، کالاهایی که نیاز دارند و آن را متوقف کنید. از فردا می خواهیم چه کنیم؟ وقتی از کالاهای اساسی صحبت می کنیم، منظور ما همین است. کالاهای اساسی به چیزهایی اطلاق می شود که به سفره مردم گره می خورند. آنها نمی خواهند جوجه های ما پیر شوند و بذر، نهال و محصولات هیبریدی تولید کنند. کالاهای اساسی این چیزی است که ما را به دیگران وابسته نمی کند و به ما اجازه می دهد که بایستیم. و باید بگویم که ما می خواهیم این محصولات را خودمان تولید کنیم.

آیت‌الله رئیسی هشدار داد: در هر کار کارخانه‌ای و دانش پایه‌ای که می‌روم، ابتدا می‌پرسم چرا مطالب از خارج می‌آید؟ و آنها می گویند 100% برای ما.» ما می گوییم شما کار تجاری انجام داده اید. شما به تولید انبوه رسیده اید. آیا می توانید یک بازار پیدا کنید؟ اینها مشاغل دولتی است.

فعلا تصمیم را رها کنید

رئیس هیئت مدیره تاکید کرد که قابل پیش بینی بودن تولید به ثبات بستگی دارد. ثبات بیشتر و تصمیمات لحظه ای حذف می شوند. تولید حتی بیشتر رشد خواهد کرد و در این برای تثبیت بازار و عرضه، تصمیمات باید محکم و پایدار باشد.

آیت الله رئیسی گفت: امروز کیفیت گویای همه چیز است و مهم این است که مشاغل از کیفیت بالایی برخوردار باشند و دستیابی به رشد اقتصادی در گرو صادرات داخلی باشد.

نخست وزیر در خصوص بازدید از برخی شرکت ها و کارخانه های دانش بنیان از ابتدای دولت سیزدهم گفت: یکی از محورهای جلسات در سفر استانی، دیدار با تولیدکنندگان و صادرکنندگان است. و حتی در طول سفر وی در خارج از کشور نیز با فعالان اقتصادی دیدار کرده است. مشکلات و دردهای خود را به ما می گویند. با دوستان آقای فاطمی امین و همکارانش نشستیم و به گفتگوی آنها گوش دادیم.

آیت الله رئیسی گفت: بانک مرکزی، اداره درآمد، وزارت صنعت، وزارت کشاورزی و سایر وزارتخانه ها مسائل باید رصد شود و آنچه می گوییم به معنای هدایت و حمایت و نظارت است. ما اطمینان داریم که فعالان اقتصادی جوانان و مردان و زنان ما در این زمینه بسیار فعال هستند. ما فقط باید موانع را از سر راه آنها برداریم.

دولت باید توجه بیشتری به مقررات زدایی داشته باشد.

وی تصریح کرد: یکی از موانع تصمیم گیری لحظه ای است، بخشنامه ها، توصیه ها، صادرکنندگان و تولیدکنندگان باید قابل پیش بینی باشند. کشاورزان باید بتوانند پیش بینی کنند. بذرهایی که امروز در مزارع کاشت وقتی محصول به دستش می رسد خرید تضمینی و باید بتواند درآمد و هزینه های خود را به طور کامل محاسبه کند.

رئیس جمهور گفت: تمرکز دولت بر نادیده گرفتن مقررات منع صادرکنندگان است و در این راستا کنگره آمادگی خود را برای لغو برخی قوانین از جمله تعهدات ارزی که برای وی مشکلی برای صادرات ایجاد کرده است، اعلام کرده است که باید به شرح زیر اصلاح شود. خوب است وزرا و همکارانشان بتوانند این موضوع را پیگیری کنند و تکلیف ارزی را با همکاری مجلس حل کنند.

فعال کردن مشاوران کسب و کار و کسب و کار

رئیس جمهور به تصمیم گیری درست و به موقع در جلسه شورای عالی اقتصاد اشاره کرد و گفت: هر زمان که نیاز بود مشاوران تجاری و سیاسی فعال شوند. باید توجه شود زیرا بسیاری از مردم از توانمندی های ایران بی اطلاع هستند و شغل مرکز تجاری است. برای شناسایی و تعیین، علاوه بر این، کمیت و کیفیت صادرات بسیار مهم است و نشان دهنده قدرت اقتصادی یک کشور است. و بسیاری از دستاوردهای اقتصادی، سیاسی و فنی در کشور حاصل افزایش صادرات است.

وی همچنین بر همسویی بازارچه های مرزی با تحولات تجاری تاکید کرد و گفت: این امر می تواند باعث رونق بازارهای صادراتی شود و یکی از اقدامات ماه اول دولت بسته بندی بسته ای برای رفع مشکلات اقتصادی مهاجران به بازارچه مرزی بود. که اعلام شده و رضایت بسیاری از صادرکنندگان را به دنبال داشته است، دولتمردان و نمایندگان مجلس هم اکنون متعهد به ارتقای تولید و صادرات نفت و غیرنفتی در کشور هستند. و صادرکننده باید احساس کند که از کارش حمایت می شود. رهبران از ما و شما می خواهند که در دو نقطه کشور کار کنیم. و می توانیم به بالاترین مقام برسیم و با تلاش شما می توان به رشد و صادرات بیشتر دست یافت. و توانستیم به موقعیت اصلی خود برسیم که مورد بی توجهی دشمن قرار گرفت.

آیت الله رئیسی به موضوع گردشگری سلامت اشاره و خاطرنشان کرد: در این سمت حرفی برای گفتن داریم. و این نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد. و از خام فروشی نیز اجتناب می کند.

جایگاه های تجاری و صادراتی در برنامه هفتم توسعه

رئیس جوان به سایت های تجاری و صادراتی در طرح 7 اشاره کرد و گفت: این موضوع مهم است و در این طرح به آن توجه ویژه ای خواهیم داشت.

رئیس جمهور گفت یکی دیگر از نکات بسیار مهم در رابطه بازاریابی و منبع یابی، احترام به روحیه ایرانی و کار عالی است. و همانطور که شما می گویید محصولات و محصولات استاندارد و رقابتی و باکیفیت و این شرط موفقیت ما در صادرات است.امروزه کیفیت گویای بسیاری است. زیرا هر چه کیفیت محصول بالاتر باشد بازار حتی بهتر خواهد شد. و همه جا مردم محصولات ایرانی را می بینند. آنها باید بدانند که محصولات دارای کیفیت مطلوب هستند.

آیت الله رئیسی گفت: البته معامله و کسب سود صحیح است و باید باشد. اما سودآوری باید مبتنی بر ارائه کار با کیفیت باشد. بسیار مهم است که کار با کیفیت باشد و کیفیت را فدای کمیت نکنیم. کیفیت محصول نقش بسیار مهمی دارد.

رئیس جمهور دستیابی به رشد اقتصادی را از جمله تولیدات و افزایش صادرات در کشور دانست نقش شما در این رابطه بسیار مهم است. همانطور که کشور ما در یک جنگ معین افتخار می کند. ما در جنگی که به لطف خدا مجازات شده است، مفتخریم. و ما بعد از این به اراده و حضور شما مفتخر خواهیم شد.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه دشمن از شکست تحریم ها صحبت می کرد، گفت: خودشان رسما اعلام کرده اند که بالاترین فشار بر جمهوری اسلامی شکست تحقیرآمیز بوده است. این سخنان سخنگوی رسمی آمریکاست. آمریکایی ها اعلام می کنند که بالاترین فشار ما شکست خورده است. مشخص بود که علاقه مندان به این رشته برد خوبی داشتند.

رئیس جمهور در مراسم روز ملی صادرات از 5 صادرکننده برتر به نمایندگی از 57 صادرکننده برتر سال تجلیل کرد.

انتهای پیام/