دیپلماسی متعادل دولت سیزدهم اصلاح طلبان را ناراحت کرد/ آیا جریان انقلابی با مذاکرات منافات دارد/ ماجرای «مذاکرات تهران» در سال ۱۳۸۸.


گروه سیاسی رویال نیوز: با حمله به دولت جنبش اصلاحات در نتیجه ادامه رویکرد خود و برخورد ضد مذاکره با رقبا، تمام تلاش خود را برای دستیابی به موفقیت های آینده به کار بسته است.

دولت سیزدهم از آغاز فعالیت و قبل از آن ماموریت خود را با بحث های سیاست خارجی مشخص کرده است. آیت الله رئیسی با اعلام رویکرد متوازن در برخورد با شرق و غرب در موضعی مشخص و مشخص، اعلام کرده است که سیاست خارجی دولتش با برجام آغاز نمی شود و به آن ختم نمی شود. از منظر دولت جدید، پرونده برجام در کنار سایر مسائل مشکل ساز است. مربوط به سیاست خارجی این را می توان با اذعان به شرایط ایران از سوی کشورهایی که به احتمال زیاد در برجام نیستند، مانند آمریکا، علی رغم موضع روشن و عملی، حل کرد. برخی از جنبش های اپوزیسیون حکومت سعی دارند سیزدهمین دولتمرد را به دوگانگی سیاست تجربی و عملی متهم کنند.

اخیرا در پروژه های مشترک و پیش برنامه ریزی اصلاح طلبان بخشی از سخنان حسن را بازپخش کرده اند. روحانی در دوران ریاست جمهوری مدعی است دولت سیزدهم از دولت قبل درس عبرت گرفته و تا به حال به مذاکره اعتقادی نداشته است!

حسن روحانی در پیام نوروزی سال گذشته به عنوان رئیس دولت ضمن پرداختن به این موضوع بر اعتبار روش ها و روش های دولت خود تأکید کرد. و به طعنه گفت: امروز همه در مورد مذاکره صحبت می کنند. حتی بعضی ها گفتند که بهتر است بیاییم.» الحمدلله مذاکره کردیم. پس شما مذاکره را قبول دارید. برای ما مهم نیست برای ما مهم است که بفهمید مذاکره راه حل است، امروزه ضرورت مذاکره به عنوان ابزاری مهم در حفظ منافع ملی بالاخره مورد قبول همه قرار گرفته است.

البته این نوع رسانه ها مشکل جدیدی نیست، صادق زیباکلام پیش از این در توئیتی مدعی شده بود که منتقدان دولت قبل در مورد مذاکرات تغییر موضع داده اند و گفته بود: «آمریکایی ستیزها همیشه می گویند تا آمریکا تغییر نکند. ما در مورد آن مذاکره و سازش نخواهیم کرد. یکی از دلایلش این است که هزینه مقاومت در برابر آمریکا از روحانی گرفته شده است، اما الان همه چیز دست آنهاست. چه کسی هزینه ضدآمریکایی را خواهد پرداخت؟»

از نگاه حامیان دولت قبل از مذاکرات از دیدگاه نیروهای انقلابی همیشه رد شد و به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی با مذاکره موافق نیستند در پاسخ به این ادعاها چند نکته را باید در نظر گرفت. حامیان دولت سابق مدعی هستند که ایران در مقاطع مختلف پای میز مذاکره بوده است.

به عنوان مثال، در دهه 1980 زمانی که دولت آمریکا در اوج افراط گرایی قرار داشت. و پیش شرط هایی مانند تعلیق همه دستگاه ها برای شروع مذاکرات ارائه دهد. بالاخره بدون نشستن پشت میز مذاکره هرگونه پیش شرط و عکس سعید جلیلی، دبیر وقت شورای امنیت ملی در کنار ویلیام برنز، نماینده آمریکا در رسانه ها منتشر شد. این نکته به خوبی نشان می دهد که ایران هرگز از میز مذاکره فرار نکرده است.

علاوه بر این مشکل در شرایطی که باورهای نادرست بریده شده اند، هنوز یک توافق متعادل وجود دارد. آخرین بار آمریکا در سال 1989 برای بیماران سرطانی رادیودارو تولید کرد. ایران اعلام کرد که به 20 درصد سوخت هسته ای خود نیاز دارد و آژانس نیز موظف به تامین آن در تعهدات خود به ایران بود و در نهایت باراک اوباما در نامه ای به رئیس جمهور برزیل و ترکیه اعلام کرد که مذاکرات برای انتقال سوخت را دنبال خواهند کرد. 3.5 درصد در مقابل 20 درصد و سرانجام با حضور سران دو کشور در تهران نتیجه نهایی اعلام شد. توافقی 10 ماده ای منعقد شد که طی آن تهران موافقت کرد 1200 کیلوگرم اورانیوم غنی شده به ترکیه برای مدت یک سال عرضه کند. و در ازای دریافت 1200 کیلوگرم اورانیوم 20 درصدی برای رآکتور امیرآباد، اما علیرغم توافق اولیه، آمریکا به این معامله خیانت کرد و به بهانه های مختلف آن را نپذیرفت. این موضوع باعث ناراحتی برزیل و ترکیه شد.لولا داسیلوا، رئیس جمهور وقت برزیل. با تاکید بر اینکه ایالات متحده بی وفایی در مورد مبادلات سوخت هسته‌ای می‌گوید: بیانیه تهران بین ایران، ترکیه و برزیل برای اعلام خواسته‌های باراک اوباما امضا شد، اما به این دلیل که او تصمیم به اعمال تحریم‌ها علیه ایران گرفت و آن را نادیده گرفت. قبل از سفر به ایران در ماه می 2010، نامه ای از رئیس جمهور باراک دریافت کردم. اوباما ایالات متحده که به شرایط واشنگتن برای لغو تحریم ها علیه تهران پرداخت. رئیس جمهور ایران محمود احمدی نژاد این شرایط را پذیرفت. شرایطی که احمدی نژاد پذیرفت همان شرایطی بود که اوباما پیشنهاد کرد. با این حال، کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل تصمیم گرفتند ایران را مجازات کنند.

بالاخره چند روز پس از توافق تهران قطعنامه 1929 شورای امنیت علیه ایران با ایران امضا شد. و نشان می دهد که آمریکایی ها بدون توجه به منافع تهران به تحریم ها و امتیازات معتاد هستند.

حال، در حالی که گزینه ها را در نظر می گیریم تحت دیپلماسی متوازن دولت به طرق مختلف در صدد رفع تحریم ها و خنثی سازی آن است. و رنج های ناشی از دولت روحانی را با مردم تعدیل کند و وضعیت معیشتی و اقتصادی را بهبود بخشد تا آنچه این دولت را متمایز می کند و ادعاهای اصلاح طلبان را باطل می کند، نحوه مذاکره و محدود نشدن آن به غرب است که به ایران اجازه می دهد در این میدان بازی وحشیانه کارت های متفاوتی بازی کند. همزمان با تقویت انرژی هسته ای ایران دیپلماسی را مانند دولت های قبلی محدود به گفت و گو با غرب نکرده است و قابلیت های دیگر را نیز فراهم کرده است. ایران می تواند امتیازات بیشتری را از رسانه های اصلاحی مانند روزنامه اعتماد و خبرگزاری جماران از برجام بپذیرد.

جدا از این مشکل دولت با اقدام در قبال هزینه‌های تحمیل شده از سوی کشورهای غربی به کشورهای بین‌دولتی روحانی و عدم انجام تعهدات خود، تلاش می‌کند از آسیب‌ها و مشکلات ساختاری برجام بکاهد.

انتقام شهید سلیمانی فراموش نشدنی است.

برای حمله به این عمل یکی از آنها اخیرا در توییتر خود ضمن تحریف وقایع مربوط به مذاکرات نوشت: این اقدام سعی در به دام انداختن برخی از نیروهای انقلابی دارد. در قیاس با الفرق: «روحانی در حال مذاکره با آمریکایی است که قاتل سردار سلیمانی نیست. رئیسی می گفت با قاتل سردار سلیمانی روحانی مذاکره نمی کنیم: مهم این است که بفهمیم تنها راه مذاکره است!

تیم مذاکره کننده هسته ای در حال حاضر با طرف های حاضر در برجام از جمله سه کشور اروپایی و نماینده اتحادیه اروپا در حال مذاکره است. علاوه بر چین و روسیه نه از آمریکا که از برجام خارج شده و نیست، مبارزه برای مذاکره مستقیم با ایران درنگ نکرده است، همچنین انتقام حاج قاسم سلیمانی نیز فراموش نشده است. و ایران هیچ مقاومتی نشان نداده است. در مقابل تلاش مستمر غربی ها برای تدوین این نظر و مداخله در مذاکرات،

موضع ایران در نامیدن سنتکام یک ارتش تروریستی منطقه ای که دستور جنگ عراق را صادر کرد جنگ خلیج فارس و جنگ افغانستان و همچنان اهداف متعددی را در خاورمیانه، آسیای مرکزی و شرق آفریقا دنبال می کند. این یک تصمیم است پاسخ به اقدامات خصمانه آمریکا علیه فرمانده سپاه قدس که علیرغم تلاش های قابل توجه غرب در مذاکرات اخیر برای لغو آن ایران در این جایگاه کم ندارد، اخیرا وزیر امور خارجه کشورمان درباره آخرین اظهارات «رابرت مالی» فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران. در خصوص مصوبه شورای اسلامی در مورد انتصاب زنکام به عنوان تروریست، مجدداً تاکید کرد که این مصوبه دارای وضعیت قانونی لازم و اعلام حمایت عمومی از سوی دولت است.

در هر صورت می‌توان گفت که مذاکرات جنبش انقلابی تنها در راه رسیدن به منافع مردم ایران مؤثر بود. اگر در دولت قدیمش مذاکرات اصیل و برای اهداف سیاسی و جمعی انجام می شد و دولت سیزدهم مذاکره را فقط به نفع مردم می دانست. خواسته‌های جنبش اصلاحات در این خصوص نیز با هدف خشم راه درست دیپلماسی متوازن و تلاش بالقوه برای دستیابی به موفقیت در مذاکرات است، هرچند آمارهای یکساله دولت نشان می‌دهد.به‌خوبی گفته می‌شود که دولت سیزدهم تنها در صورتی توافقنامه امضا خواهد کرد. خط قرمز رعایت می شود