دولت ریاست جمهوری چگونه بحران کمبود برق را مدیریت می کند؟/ ماجرای غیبت دولت سابق در ساخت نیروگاه ها/ روحانی: ما مقصر نیستیم، مشکل گرما و خشکسالی است!


گروه اقتصادی رجا نیوز: قطعی های مکرر برق یکی از بحران های کشور در چهار سال گذشته بوده است. که کام مردم را تلخ می کند این قطعی ها که ناشی از عدم حضور و سوء مدیریت دولت روحانی است، با 13 اقدام هدفمند و قابل سنجش دولت در سال گذشته به ویژه در زمستان و تابستان اداره می شد و کشور یک سال را پشت سر گذاشت. بدون قطع مکرر برق اما علت اصلی قطعی برق در دوران روحانی چه بود و دولت سیزدهم چگونه با این بحران مقابله خواهد کرد؟

گزارش کردن رجا نیوزرا در چهار سال گذشته کشور با مشکلات و بحران های زیادی مواجه است. بحرانی که به شدت بر شرایط زندگی مردم تأثیر می گذارد قطعی برق گاه به گاه در تابستان و زمستانبه خصوص در دو سال گذشته یکی از معضلاتی است که بر فعالیت های اقتصادی و صنعتی کشور تأثیر منفی می گذارد. و زندگی عموم مردم را به گونه ای تحت تأثیر قرار دهد که نارضایتی عمومی در بالاترین سطح قرار گیرد. بحران خاموشی سال گذشته به اوج خود رسید. (بهار و تابستان 1400) و مردم ساعت ها در شبانه روز از برق محروم بودند.

قطعی ناگهانی برق باعث بروز مشکلات زیادی در خدمات بیمارستانی به ویژه در اوج شیوع کرونا، آسیب های جبران ناپذیر به صنایع و مشاغل کوچک، افزایش تصادفات جاده ای می شود و به دلیل خرابی چراغ های راهنمایی و رانندگی و بسیاری از مشکلات ریز و درشت دیگر باعث نارضایتی مردم می شود.

حسن روحانی، رئیس جمهور وقت که باید به عنوان رئیس جمهور راهی برای حل این بحران بیابد او که تنها به یک عذرخواهی بسنده کرد و راه استدلال را در پیش گرفت، در 24 تیر 1400 گفت: «در تابستان اغلب مشکل برق و آب داریم. تولید برق ما خوب است. اما امسال خشکسالی را تجربه کرده ایم و مصرف نیز رو به افزایش است. گرما و خشکسالی از دلایل مصرف بالای برق است. وزارت نیرو مقصر نیست.».

پس از صحبت های کشیش در گزارش داستان “آقای رئیس جمهور! مسئول ما نیازی به عذرخواهی نداریم.» وی نوشت: مسئولان در مورد دلایل قطعی برق پاسخ قطعی ندادند و فقط گفتند چاره ای نداریم. حتی اگر قطع برق جان بسیاری از بیماران را به خطر بیندازد. شغل پلیس و ترافیک باعث زیان بسیاری از کسب و کارها شده است تاثیر زیادی بر بازار مواد غذایی دارد. و آسیب رساندن به تجهیزات برقی خانه است معلوم نیست قطعی برق که عمدتاً ناشی از سوء مدیریت دولتی است تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. اما ضمن عذرخواهی بابت خاموشی رئیس جمهور حسن روحانی از مردم خواسته است در مصرف برق صرفه جویی کنند. خوب است که از کارکنان عذرخواهی کنید. اما وظیفه اصلی هر افسر مدیریت و کنترل بحران است. این دولت و حسن روحانی امتیاز زیر صفر گرفتند. در همین حال دیروز پس از یک سکوت طولانی رئیس دولت دستور ویژه ای برای بررسی این موضوع صادر کرده است. به نظر می رسد دیر آمدن رئیس جمهور به میدان، گواه روشنی است بر اینکه او از وضعیت مردم و کشور اطلاع چندانی ندارد. هنوز طبیعی به نظر می رسد سوارکار کی پاها را یاد گرفت؟ کی آدم زیر باد دو کولر حتی در حین سخنرانی از حال تشنگان و گرماها خبردار می شود؟

نقد روزنامه اصلاحات آفتاب یزد از خاموشی در دوره روحانی و مدیریت مشترک وی

بیشتر بخوانید:

سرانجام دولت روحانی تصمیم گرفت با انتشار جدول خاموشی و خاموشی، عدم احداث نیروگاه و افزایش تولید برق و مهار مصرف مشترکان پرمصرف را جبران کند! البته دولت تدبیر و امید این کار را به درستی انجام ندادند. و زمان توقف طبق برنامه انجام نمی شود این امر نارضایتی عمومی را دوچندان کرده است.

علت قطعی برق در دوران روحانی چیست؟

سوالی که همیشه دولت ها در مدیریت بحران مطرح می کنند این است: آیا بحران قابل پیش بینی است؟ و اگر قابل پیش بینی باشد چرا دولت برنامه ای برای رفع آن ندارد؟

تحلیل آمار مصرف برق ایران از ابتدای سال 1395 تا 1 دی ماه سال جاری. اف این نشان می دهد که مصرف برق کشور در سال های اخیر ثابت و عادی بوده است. میانگین مصرف برق کشور در دی ماه 1395 تا 1398 به ترتیب 33534 مگاوات، 33369 مگاوات، 35538 ​​مگاوات و 38341 مگاوات بوده است که بررسی این آمار نشان می‌دهد که مصرف برق امسال نسبت به سال قبل افزایش چشمگیری نداشته است. اساسا به طور متوسط ​​مصرف برق کشور هر سال حدود 5 تا 10 درصد افزایش می یابد. که طبیعی است با این توصیف بنابراین پیش‌بینی رشد مصرف برق کار سختی نیست، علاوه بر این، وزارت نیرو در پیش‌بینی خود برای پیک مصرف برق کشور از سال 1397 تا 1405 اعداد بسیار بالاتری را پیش‌بینی کرده است، به عنوان مثال، وزارت نیرو پیک مصرف برق امسال را در نظر می‌گیرد. حدود 63000 مگاوات در ساعت است. این رقم بسیار بیشتر از رقم مصرف در دی ماه سال جاری است. اف این نشان دهنده 38000 مگاوات و بیش از رقم 58000 مگاوات پیک مصرف برق در تابستان همان سال است.

واضح است که اگر توسعه شبکه برق با نیاز کشور همخوانی نداشته باشد، قطعی برق اجتناب ناپذیر است برنامه ششم توسعه به توسعه پتانسیل شبکه برق کشور در مواد مختلف اشاره دارد.

در بند «ت» ماده 48 این قانون آمده است: «دولت موظف است در زمان اجرای طرح افزایش ظرفیت برق تا 25 هزار مگاوات را از طریق سرمایه گذاری تعاونی های خصوصی به وزارت نیرو بدهد. و موسسات دولتی خصوصی چه در داخل و چه در سطح بین المللی یا شرکت های وابسته را به صورت داخلی یا در قالب روش های متعارف سرمایه گذاری مانند ساخت، بهره برداری و مالکیت (BOO) و ساخت، بهره برداری و انتقال (BOT) خریداری کنید.

همچنین در ماده 50 این قانون آمده است که دولت ها موظفند سهم نیروگاه های تجدیدپذیر و پاک را با تمرکز بر سرمایه گذاری بخش غیردولتی افزایش دهند. (داخلی و بین المللی) با استفاده از حداکثر ظرفیت داخلی حداقل 5 درصد ظرفیت برق کشور در پایان اجرای قانون برنامه» »

در واقع علت قطعی برق در سال گذشته به دلیل عدم احداث نیروگاه و افزایش ظرفیت تولید برق بوده است و از یک سو دولت قبل بدون احداث نیروگاه جدید چندین بار قطعی برق ایجاد کرده است. افزایش تولید برق یکی از وظایف قانونی طرح 6 است که دولت و وزارت نیرو سابق از انجام آن خودداری کرده اند. این امر بر تولید و صنعت کشور تأثیر گذاشت. و واحد تولیدی مجبور به تعطیلی خط تولید شد.

دولت رئیس جمهور چگونه با بحران کمبود برق مقابله می کند؟

دولت سیزدهم پس از قطعی های زنجیره ای مربوط به کشورمان در چهار سال گذشته و ناراحتی شهروندان، تمام تلاش خود را برای بهبود فرآیندهای تامین برق پایدار و رفع مشکل به کار گرفته است. این به ما اجازه داد تا در بهار و تابستان امسال قطعی های مداوم و گسترده را تجربه کنیم. حتی با گرمای بی سابقه دما و افزایش بی سابقه مصرف برق. همانند سال های گذشته

آرش کردی، مدیرعامل شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) در یکی از روزنامه های ایران درباره این موضوع نوشت: «امسال به دلیل کمبود، بخش خانگی حتی یک ساعت هم محدودیت اعمال نکرد. برنامه‌های مدیریت بار و برق صنعتی و کشاورزی نیز به گونه‌ای تدوین شده است که ثبات و تنظیم محصولات بازار به چالش کشیده نشود.»

کردی مهم ترین دلیل حل این مشکل را برنامه ریزی دولت در چهار شاخه می داند: «تولید و عرضه»، «در دسترس بودن شبکه ملی»، «مدیریت تقاضا و مصرف» و «برنامه ریزی و هماهنگی».

برنامه ریزی شده است که ظرفیت تولید برق برای تابستان سال جاری به بیش از 3000 مگاوات افزایش یابد (از طریق ساخت نیروگاه های حرارتی جدید 2000 و 324 مگاواتی 654 مگاواتی برای بهبود عملکرد). توان واحد گاز و مدار مجتمع و 100 مگاوات برای رفع محدودیت های نیروگاه بخاری، تولید برق حرارتی کشور را تقویت کرده است.

امسال برای اولین بار است که اداره سیزدهم نیرو دولت بیش از 94000 مگاوات پروژه تعمیر و آماده سازی نیروگاه حرارتی را تا قبل از آغاز خرداد به پایان رساند و اوج مصرف برق تابستانی تعیین شد. رکوردی جدید در تعمیرات نیروگاهی وزارت نیرو تاکنون توانسته است 110 مگاوات پروژه برق تجدیدپذیر 500 مگاواتی را برای تابستان 1401 اجرا کند و 390 مگاوات دیگر نیز تا پایان شهریور به بهره برداری می رسد. این گامی در راستای اجرای پروژه 10000 مگاواتی نیروگاه انرژی های تجدیدپذیر است.

این وزارتخانه همچنین در تلاش است تا راندمان نیروگاه های حرارتی را در سال جاری 20 درصد افزایش دهد. و 39.2 درصد افزایش داشته است.

در اوج میراث مشکلات اجتماعی و اقتصادی دولت روحانی و با اختلافات وزارت نیرو در تولید و مصرف برق با اقداماتی مانند امضای تفاهم نامه همکاری با وزارت امنیت، همکاری با صنعت. انجام پروژه های مدیریت مصرف و راه اندازی موتورهای احداث نیروگاه های تجدیدپذیر در کشور تا کنون هیچ گونه قطعی برق در شبکه برق خانگی اعمال نشده است سیزدهمین تلاش دولت برای بهبود زیرساخت شبکه برق کشور