دهه ها اتلاف وقت در تامین آب به پایان رسیده است.


گروه اقتصادی رجا نیوز: در چند سال گذشته ایران در چندین استان با شیوع مشکلات پایدار آب آشامیدنی مواجه بوده است. و نبود راهکارهای به موقع و ضعف کارآمدی مدیران این معضل را به یک بحران اجتماعی و سیاسی تبدیل می کند. اراده و تلاش ویژه ای برای دستیابی به پروژه نهایی آب انجام داده ایم.

استان همدان از جمله استان‌هایی است که در سال‌های اخیر با مشکلات زیادی در تامین آب مواجه بوده است. و در تابستان امسال با توجه به کمبود ذخایر آب سد و کاهش سطح آب زیرزمینی، به وضوح با کمبود آب آشامیدنی در مناطق شهری مواجه است اعتراضات متعددی در این زمینه صورت گرفته است. این تجمعات در روزهای ابتدایی شهریور برگزار شد که رئیس جمهور در سفر به استان در هفته اول مردادماه مهلتی را برای رسیدگی به مشکل آب همدان تعیین کرد و مسئولان استانی را موظف به برنامه ریزی و اقدام فوری در مدت 2 ماه کرد. آخرین راه حل مشکل آب شدید در این استان.

دیروز در حالی که مهلت دو ماهه هنوز به پایان نرسیده است. خبری مبنی بر اجرای طرح نهایی آب همدان و حل دائمی مشکل آب شرب این شهر منتشر شده است. پروژه نهایی با بسیج امکانات نیروهای عملیاتی صنعت آب و پس از تکمیل اجزا انجام شد. فرآیند انتقال آب شرب با کیفیت و پرکردن مخازن تعبیه شده در مسیر این پروژه آغاز می شود.

تکمیل برنامه نیم ساله 17 ساله

ابر پروژه آبرسانی همدان یکی از پروژه های نیمه تمام است که پس از 17 سال از دولت مردمی به ارث رسیده است. در طول سال ها و در هشت سال گذشته قطع شده است. چرا که این سد در تامین آب شرب شهر همدان پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم اهمیت دارد. بنابراین این پروژه در لیست پروژه های اضطراری ویژه قرار گرفته است.

بر اساس آخرین جزئیات منتشر شده رسمی از پروژه آبرسانی همدان، پروژه رینگ آب همدان به طول 16.5 کیلومتر به تازگی به این پروژه اضافه شده است. تصفیه خانه فاضلاب بر اساس پیوند آبی با سدهای آبشینا و شهید بهشتی از خطوط انتقال استفاده می کند که این پروژه دارای 3 ایستگاه پمپاژ به ارتفاع 576 متر، 1 و 2 ایستگاه با طول پمپاژ 220 متر هر یک با طول پمپاژ 220 متر است. هر کدام شماره 3 دارای طول سیلندر 136 متر می باشد همچنین 5 مخزن پایدار با ظرفیت 145000 متر مکعب در طرح قرار داده شده است و اولین ایستگاه مخزن 5000 متر مکعب است مخازن شماره 2 و 3 مخزن مخزن شماره 4 هر کدام 10000 مترمکعب حدود 30000 متر مکعب است و ایستگاه تصفیه خانه به دو مخزن 30000 مترمکعبی و مخزن 30000 مترمکعبی در همدان تقسیم شده است. با توجه به جزئیات فنی اجرای این پروژه معمولاً حدود شش ماه طول می کشد. اما با بسیج عملیات و افزایش تعداد سایت ها به 12 سایت، پروژه در مدت یک ماه تکمیل و اجرا شد.

مجموعه اقدامات جهادی برای تامین آب پایدار.

اجرای طرح آبرسانی همدان اولین موفقیت دولت در تحقق وعده های خود برای حل مشکلات آب شرب شهرها و روستاهای کشور نیست و استان های خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی از دیگر استان های کشور هستند. که محل اراده دولت برای اطمینان از دسترسی به حقوق اساسی مردم به آب آشامیدنی سالم و پایدار شده است.

طرح آبرسانی غدیر خوزستان که به تازگی آغاز شده است. پروژه ای که اگرچه از 10 سال پیش آغاز شده، اما در دولت قبل به تعویق افتاده است. و در سال اول دولت سیزدهم با دستورات رئیس جمهور و وزرای نیرو و تزریق بودجه به ویژه پروژه شتاب از روز یازدهم شهریور آغاز شد و به مشکلات آب در 18 شهر و نزدیک به 200 روستا در غرب و جنوب خوزستان پایان داد. پروژه آبفای کدیر

در استان چهارمحال و بختیاری آخرین روز مرداد ماه پروژه آبرسانی که به گفته کارشناسان چهار ماه در کمتر از یک دقیقه تکمیل شد. به مدت 10 روز مستقر شد و با استقرار چهار خط پدافندی برای آبرسانی فوری به شهرکرد و برخی شهرها و روستاهای واقع در مسیر آبرسانی از سرچشمه کوهرنگ به شهرکرد وضعیت پایدار برقرار شد.

حفاری چاه های عمیق در استان سیستان و بلوچستان برای تامین آب کوتاه مدت و آغاز پروژه انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان که پیش بینی می شود در سال 1404 آغاز شود، اقدام مهمی برای پایداری است. دولت باید با تامین آب دو استان سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی به تشنگی این خطه پهناور ایران پایان دهد.

تأثیری که دستورالعمل و عملکرد دولت سیزدهم با بهره‌برداری از این طرح‌های آبرسانی در چند ماه گذشته محقق می‌شود. اعتقاد به مدیریت جهادی و ادغام و تملک و می تواند به بسیاری از حوزه های دیگر تحت مسئولیت دولت تعمیم یابد. بسیج همه جانبه و وجود اراده واقعی راه حلی برای مشکلات ریز و درشت پیش روی مردم مناطق دور و نزدیک است. حل این مشکلات بدون شک بدون دخالت مدیران در سطوح مختلف امکان پذیر خواهد بود. از وزرای مربوطه گرفته تا مدیران استانی از این رو به نظر می رسد در ادامه این روند باید به موفقیت پروژه نیمه کاره باقی مانده از گذشته که اولین دور سفر رئیس جمهور به استان ها و تصویب آن است، امیدوارتر بود. برای تامین اعتبارات لازم