دندانپزشکی; مجلل و دور از دسترس


صلاحیت دندانپزشکی ما 18 دانشگاه بین سال های 1958 تا 1978 است و در حال حاضر بیش از 40 دانشگاه در آموزش و پرورش داریم. اما تخمین زده می شود که در 140 دندانپزشک شش دندانپزشک وجود داشته باشد، در حالی که این تعداد 5000 است.

به گزارش رجانیوز؛ خدمات بهداشت دهان و دندان به یک کالای لوکس تبدیل شده است. هزینه بالای این خدمات باعث کاهش استفاده از آنها می شود. به خصوص در شهرهای کم برخوردار. اما در کنار این مشکل هنوز یک چالش بزرگتر وجود دارد. «کمبود دندانپزشک در ایران» و سالهاست که مطرح شده است.

آمارهای منتشر شده حاکی از آن است که سرانه دندانپزشکان در تهران و برخی کلانشهرهای بزرگ راضی کننده و قابل مقایسه با برخی دیگر از کشورهای جهان است. اما این وضعیت جهانی نیست و تنها اقلیتی از ایرانیان به دندانپزشک دسترسی دارند.

البته مفهوم دسترسی به خدمات دندانپزشکی فقط به معنای فاصله جغرافیایی نیست. ممکن است فردی در کلان شهر تهران زندگی کند و در نزدیکی محل سکونتش چندین مرکز دندانپزشکی وجود داشته باشد. اما به دلیل هزینه بالای خدمات دندانپزشکی بنابراین او نمی تواند از این خدمات استفاده کند.

البته باید در نظر داشت که تعداد دندانپزشکان ارتباط مستقیمی با سلامت دهان و دندان ندارد. اما نیازمند سیاست گذاری کلان در سلامت است بیشتر و بیشتر دندانپزشکان تنها می توانند دسترسی به خدمات پزشکی را تسهیل کنند. اما هزینه بالای این خدمات را کاهش نخواهد داد. با توجه به نیاز به بهبود توزیع دندانپزشکان سرانه نیز

دسترسی محدود به خدمات دندانپزشکی برای افراد در مناطق محروم

بر اساس آماری که کارکنان دندانپزشکی وزارت بهداشت در سال 1378 منتشر کرده اند، از هر سه دندانپزشک دو نفر در مراکز استان ها کار می کنند. این آمار موید مشکل دسترسی به خدمات و مراقبت های دهان و دندان در میان مردم مناطق محروم و محروم است.

بر اساس مطالعه مرکز تحقیقات پوسیدگی دندان دانشگاه علوم پزشکی تهران. هر فرد بالغ باید 28 دندان سالم داشته باشد اما در حال حاضر ایرانی ها هر 40 سال به طور متوسط ​​فقط 21 یا 22 دندان سالم دارند که این آمار علاوه بر اینکه تعداد دندانپزشکان سرانه در ایران 33 دندان در هر 100000 نفر است می تواند حساسیت را افزایش دهد. از این مشکل طبق همین آمار میانگین سرانه سلامت کشورهای برتر سلامت حدود 80 دندانپزشک در هر 100000 نفر است.

کمبود پزشک به دندانپزشکی محدود نمی شود. از عدم دسترسی مردم اراک به پزشک انتقاد کرد به ویژه یک پزشک متخصص گفت: این کلینیک به دلیل کمبود پزشک چندین ساعت در شبانه روز تعطیل است و بیماران اورژانسی باید به شهرهای دیگری که ویزیت اولیه با تاخیر انجام می شود اعزام شوند. «یک روز یک تمرین‌کننده در کلینیک مستقر شد. و روز بعد مجبور شد بدون پزشک برای بررسی به منطقه سفر کند.»

بیمه خدمات دندانپزشکی نزدیک مرکز

اخیراً جلیل کوپیه زاده دبیرکل شورای توسعه دانشگاه علوم پزشکی با تایید وخامت وضعیت خدمات بهداشتی در تلویزیون: «درست است که می گویند نرخ مالیات بالاست. شرکت بیمه ما به تامین مالی بخش دندانپزشکی کمک نمی کند.

از آمار کوهپایه زاده صلاحیت دندانپزشکی ما در سال 58 تا 78 18 دانشگاه بود و اکنون بیش از 40 دانشگاه در آموزش و پرورش داریم. اما تخمین زده می شود که در سال 140 6 دندانپزشک با 5000 نفر جمعیت داشته باشیم.

تاثیر افزایش تعداد دندانپزشکان بدون تعدیل هزینه درمان

افزایش عرضه یا افزایش ظرفیت و آموزش دندانپزشکی نه تنها هزینه های خدمات را کاهش می دهد. شوراها و دولت ها باید بیمه دندانپزشکی را در نظر بگیرند تا هزینه های از جیب خود را کاهش دهند.

متاسفانه به دلیل هزینه های بالای خدمات دندانپزشکی. برخی از مردم شب را با دندان درد سپری کردند. و در نهایت با مراجعه به مراکز درمانی برای تسکین درد غیر قابل تحمل. بنابراین به جای ترمیم و کشیدن، ارزان ترین گزینه یعنی «کشیدن دندان» را انتخاب می کنند. زیرا هزینه ترمیم دندان نصف حقوق افراد است. همانطور که در بالا اشاره شد دندانپزشک 50 تا 60 درصد هزینه های دندانپزشکی را جبران می کند.

کارشناسان معتقدند دولت هزینه های پزشکی و مسائل بهداشت دهان و دندان را فراموش کرده است. دیدن خدمات بهداشت دهان و دندان یک تجمل و زیبایی است.

کمبود پزشک و دندانپزشک از سال گذشته در دستور کار این کمیته در اصل 90 قرار گرفته است. بنا به درخواست اعضای مجلس نمایندگان و پیشنهاداتی برای افزایش دسترسی مردم به خدمات پزشکی ارائه شده است اما باید به توزیع درآمد سرانه دندانپزشکان در کشور توجه ویژه ای شود. اگر خط مشی به درستی تدوین نشده باشد مشکل قابل حل نیست. که نیازمند تصمیم گیری جدی مجلس و دولت است.