دلار 500 تن در روز کاهش می یابد.


کاهش نرخ ارز در بازار ادامه دارد. بانک مرکزی طی دو روز برنامه ویژه ای را برای کنترل نوسانات ارزی آغاز کرد. نرخ ارزهای مختلف معکوس است، بنابراین در عرض 48 ساعت دلار حدود 2000 تومان کاهش می یابد.

اما فعالان بازار و کارشناسان معتقدند این روند نزولی تا چند روز آینده نیز ادامه خواهد داشت. بر اساس اطلاعات فعالان بازار متوسط ​​قیمت دلار این روزها 500 تن در روز کاهش یافته است. این روند بسیار امیدوارکننده ای است که دلار به زیر 30 هزار تومان بازگردد و سپس در کانال قیمت پایین تری قرار بگیرد. مشاهدات میدانی از بازار آزاد ارز حکایت از خروج معامله گران مربوطه دارد. سفته‌بازانی که در هفته‌های اخیر فعالانه در بازار حرکت کرده‌اند، به دلیل اقدامات بانک مرکزی و تغییر شرایط، بازار را ترک کرده‌اند.

با مجوز از بانک مرکزی صادرکنندگان می توانند ارز خود را با قیمت توافقی در بازار بفروشند. و صرافی قادر خواهد بود نیازهای واقعی متقاضیان ارز در بازار را تامین کند. این مجوز ارزی به بازار این امکان را می دهد که بدون استفاده از منابع بانک مرکزی و بازارهای ارزی مستقر شده شاهد افزایش عرضه و کاهش نوسان قیمت باشد و تنها از ارزی که از آن دریافت می شود استفاده کند.

شیب منفی نرخ ارز تا چند روز آینده ادامه خواهد داشت.

رئیس اتحادیه صرافی های ایران در این خصوص گفت: نرخ ارز از 33 هزار و 600 تومان در دو روز گذشته به 31 هزار و 500 تومان در روز چهارشنبه کاهش یافت و روند کاهشی نرخ ارز تا چند روز آینده ادامه خواهد داشت. قیمت ارز طی دو روز 2000 تومان کاهش یافت و این روند نزولی ادامه خواهد داشت.

کامران سلطانی زاده در گفت وگو با فارس وی با اشاره به وضعیت اخیر قیمت ارز در بازار غیررسمی گفت: از دو سه روز گذشته زمانی که موضوع خرید ارز صادرکننده به صورت نامحدود توسط صرافی انجام می شود. قیمت های غیررسمی در بازار کاهش یافته است.» وی گفت: «مردم همچنان می توانند از صرافی ها ارز بخرند. و این روند بازار غیررسمی را به صرافی تبدیل کرده است. و در هر مورد ارز به همه تعلق می گیرد.» سلطانی زاده گفت: «در حال حاضر با عرضه ارز به صادرکنندگان. عرضه نسبت به تقاضا افزایش یافته است. و باعث نوسان منفی قیمت ارز شود.»

سلطانی زاده گفت: بانک مرکزی در 13 روز آینده مصوبه خوبی دارد که انجام آن به تضعیف دلار نیز کمک می کند.

رئیس اتحادیه صرافی های ایران تاکید کرد: بانک مرکزی یک بازار تنظیم شده ارز بسیار هوشمند است. زیرا بدون نیاز به ذخایر ارزی می تواند بازار را پایین نگه دارد. و فقط دستور را تغییر دهید بانک مرکزی به زودی راه های جدید فروش ارزهای داخلی و ارزهایی را که در دست مردم است به صرافی ها ابلاغ می کند.

دلار خانوار در صرافی

با توجه به روند قیمت ها در بازار ارز که همچنان روند نزولی دارد. دلارهای داخلی نیز برای فروش در صرافی ها وارد بازار می شود. و همین امر باعث شد قیمت دلار نسبت به چند روز گذشته حدود 2000 تن کاهش یابد.

احمد لواسانی، رئیس سابق کانون صرافان به خبرنگار ایرنا گفت: قیمت دلار طی چند روز گذشته به طور میانگین روزانه 500 تومان کاهش داشته است. و این روند قیمتی در بازار ادامه دارد.» به گفته فعالان بازار ارز: در برخی صرافی های تهران، قیمت دلار به زیر 31 هزار تومان رسیده است و تعدادی از صرافی ها نیز با این قیمت اقدام به ثبت نام کرده اند. وی تاکید کرد: بخشنامه ارزی بانک مرکزی و مجوزهای جدید صرافی به صادرکنندگان خرد و صددرصد خصوصی اجازه داده است تا با فروش ارزهای خود به قیمت توافقی یکجا در صرافی، درآمد خود را 25 درصد افزایش دهند.

یکی از فعالان بازار ارز گفت: آیا صرافی ها سکه کوچک می خرند و دلار خانه می کنند؟ مقدار زیاد است

«در چند روز گذشته لواسانی رئیس سابق اتحادیه صرافی ها با بیان اینکه تقاضای جدی در بازار ارز وجود ندارد، فروشندگان بیشتری در بازار داریم تا خریدار، افزود: صرافی ها بیشتر به فکر خرید ارز هستند چرا که مجبور به خرید ارز هستند. ارز را مسئولانه بخرید زیرا روند نزولی قیمت ادامه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: در بحث فروش ارز نیز با توجه به اینکه بانک مرکزی سقف 2000 دلاری را برای هزینه های یکدیگر (خرید ارز از صرافی با شناسنامه و بدون سند مسافرتی، هزینه های درمانی دانشجویی و …) تعیین می کند) ) پذیرفته می شود. که سایر هزینه ها هزینه های غیر معقول است و فرد بر اساس نیاز خود ارز خریداری می کند.

بازگرداندن آرامش به بازار طلا

پس از تغییر قیمت در بازار ارز وضعیت بازار طلا و سکه نیز تغییر کرده است. بنابراین قیمت در بازار طلا نیز در حال کاهش است. تنظیم بازار ارز منجر به کاهش قیمت طلا و ضرابخانه در بازار شده است. و اگر وضعیت ادامه پیدا کند آرامش در بازار طلا ادامه خواهد داشت.» ابراهیم محمدولی درباره وضعیت بازار طلا و سکه به مهر گفت: «زمانی که بازار ملتهب است. مسئولان اقتصادی قصد دارند التهاب را کنترل کنند با تنظیم بازار ارز، بازار طلا ملتهب نمی شود. یکی دو روز پیش” شد

رئیس اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان طلا و جواهر تهران افزود: طبیعتاً زمانی که بازار از نظر قیمت تنظیم شده باشد بازار آرام بود. در حقیقت هنگام از بین بردن التهاب از بازار قیمت شروع به کاهش می کند اگرچه کاهش نرخ اونس جهانی نیز در این زمینه موثر است. وی در خصوص وضعیت خرید و فروش نیز گفت: خرید و فروش انجام شده اما برخلاف 20 روز گذشته و تقاضا کاهش یافته است که به دلیل التهاب و گرانی بسیار طبیعی است. بعد از مدتی شروع به ریزش می کند.» بازار طلا و سکه آرام می شود.» روزهای آرامی در بازار طلا خواهد بود. در 1 تا 2 روز گذشته شاهد کاهش قیمت سکه از 16 میلیون بوده ایم. کانال و 370 هزار تومان و بازگشت به کانال های 15 میلیون و 200 هزار تومانی که به نظر می رسد در روزهای پیش رو همچنان روند نزولی داشته باشد.

منبع: روزنامه ایران