دستور توقیف نفت ایران در یونان لغو شد / تمامی محموله ها به ایران بازگردانده می شود


گروه سیاسی – رجانیوز: سفارت جمهوری اسلامی ایران در آتن در صفحه توئیتر سفارت نشان دهنده لغو اولین تصمیم دادگاه مبنی بر مصادره نفت ایران است که دادگاه تجدیدنظر یونان اعلام کرد که پس از پیگیری های شدید – دادگاه بدوی یونان نفتی که متعلق به ایران است را تصرف کردند و به فضل الهی لغو کردند تمامی محموله های نفتی بازگردانده می شود.

سفارت در این بیانیه آمده است که این موضوع در دستور کار مذاکرات فشرده بین دو کشور برای اطمینان از اجرای کامل این تصمیم باقی خواهد ماند. حفظ حقوق ایران خط قرمز ماست.

یونان نفتکش روسی را توقیف کرد (پگاسوس که بعداً به لانا تغییر نام داد) در 26 فروردین ماه سال جاری در آبهای ساحلی با رعایت قوانین لازم دریانوردی با پرچم کشورمان دریانوردی کرد. و طبق آخرین گزارش نفت، محموله کشتی را توقیف کنید، آن را به نفتکش های آمریکایی برای تحویل به ایالات متحده بفرستید.

این اقدام دولت یونان در روز چهارشنبه 25 خرداد ماه سال جاری، کاردار یونان در تهران. در غیاب سفیر یونان در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و اعتراضات خشونت آمیز علیه وی.جمهوری اسلامی ایران به خاطر منافع آمریکا. و ایران به خشونت اعتراض کرده است. دولت ایالات متحده اصول آزادی حمل و نقل و تجارت آزاد بین کشورها را اعلام کرد و بر لغو فوری توقیف کشتی ها و محموله ها تأکید کرد.

از سوی دیگر، جمعه شب ششم خرداد، روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که نیروی دریایی سپاه امروز (جمعه) ۲ فروند نفتکش یونانی را به دلیل تخلف در آب‌های نیلگون فارس توقیف کرده است. خلیج فارس

دو کشتی در خلیج فارس توقیف شدند. یک کشتی نزدیک عسلویه بود. و دیگری نزدیک بندرلنگه نزدیک جزیره هندورابی. دو کشتی Prudent Warrior و Delta Poseidon تحت پرچم یونان حرکت کردند. و توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اشغال شد