در نهایت کامپوزیت یا لمینت؟


کامپوزیت یا لمینت
کامپوزیت یا لمینت

لبخند زیبا یکی از مولفه های اصلی زیبایی است. همانطور که می دانید ظاهر دندان های شما تاثیر زیادی بر اعتماد به نفس شما دارد. همچنین شما را جذاب تر و جوان تر می کند. اگر از فاصله بین دندان ها یا ناهمواری دندان ها خجالت می کشید این مشکل حل نشدنی است با ما همراه باشید.

کامپوزیت ونیر و لمینت دندان از روش های پیشرفته دندانپزشکی زیبایی هستند. جایی که می توانید از دندان های سفید مرواریدی سالم لذت ببرید تصمیم گیری در مورد بهترین تکنیک برای شما به تعدادی معیار بستگی دارد.

در چه شرایطی می توانیم از کامپوزیت یا لمینت استفاده کنیم؟

 • اصلاح دندان های کج یا تغییر شکل داده شده
 • ترمیم دندان های شکسته
 • اصلاح دندان های لکه دار
 • سفید کردن دندان در صورت بی اثر بودن بلیچینگ.
 • ساییدگی و کوتاه شدن دندان ها
 • دندان هایی که خیلی از هم فاصله دارند را درست کنید

کامپوزیت چیست؟

حتما نام کامپوزیت را شنیده اید. کامپوزیت دندان این ماده پرکاربردترین ماده در دندانپزشکی است. این ماده مخلوطی از ذراتی مانند رزین اکریلیک، کوارتز و شیشه است.کامپوزیت رنگ خمیری معمولی است و در بسته بندی سرنگ مانند تیره عرضه می شود. پس از قرار گرفتن در معرض نور مواد پودری سخت و سخت هستند.

کامپوزیت ونیر چیست؟

استفاده از کامپوزیت ها هم برای زیبایی در طراحی لبخند و هم برای رفع برخی عیوب در ظاهر دندان ها. یا حتی ایجاد و ساختن دندان به طور کلی در این حالت به آن کامپوزیت ونیر می گویند.به طور کلی ونیر کامپوزیت دندان به اتصال لایه نازکی از مواد کامپوزیت به سطح دندان اطلاق می شود.

برنده به طور کلی به یک پوسته نازک یا یک لایه نازک اشاره دارد. پوشش سطح دندان بد نیست بدانید که ما در مجموع دو نوع روکش داریم:

 1. مینای دندان
 2. روکش کامپوزیت
کامپوزیت دندان
کامپوزیت دندان

مزایای کامپوزیت های دندانی:

دندانپزشکی کامپوزیت یکی از بهترین روش ها برای بهبود و اصلاح لبخند است به این ترتیب عیوب زیبایی دندان با روکش دندان (مثلا روکش نازک) از مواد کامپوزیت پوشانده می شود. کامپوزیت های دندانی روشی غیرتهاجمی، سریع، کم هزینه و آسان است که مزایای زیادی را ارائه می دهد. که در ادامه به بررسی آن می پردازیم

یکی از مهمترین مزایای کامپوزیت ها ارزان تر بودن آنها نسبت به لمینت ها است. به طور متوسط لمینت ها 2-3 برابر گران تر از کامپوزیت ها هستند.

 • سرعت نصب کامپوزیت

یکی دیگر از مزایای بارز ونیرهای کامپوزیت سرعت نصب آنهاست. پزشک می تواند دندان های شما را با استفاده از کامپوزیت ونیر در یک مرحله تزئین کند. البته ساعت ها طول می کشد. اما می توانید در عرض چند ساعت با یک لبخند جدید وارد خانه شوید.

 • دندان های خود را مسواک نزنید

با این روش جوانسازی زیبایی دندان ها بریده نمی شوند و مواد به راحتی به سطح دندان چسبانده می شود.

 • احتمال کم حساسیت دندان

این به این دلیل است که مینای دندان شما برداشته نشده است. بنابراین احتمال کمتری دارد که دندان‌های شما پس از کنار هم قرار گرفتن حساس شوند.

معایب کامپوزیت ونیر

این به این دلیل است که دندان ها معمولا برای کامپوزیت تراشیده نمی شوند. ظاهر دندان ها کمی ضخیم تر است. که ممکن است مورد پسند همه نباشد

 • ماندگاری

ماندگاری کامپوزیت ها بسیار کمتر از لمینت ها است. این به این دلیل است که لمینت ها بسیار بهتر و پایدارتر از کامپوزیت ها هستند.

روش پوشش کامپوزیت دارای درجه تخلخل بالاتری است. بنابراین، این پوشش در برابر لکه آسیب پذیر است. بنابراین، برای جلوگیری از ایجاد لکه از برخی مواد غذایی که باعث ایجاد لکه بر روی دندان می شود. خوردن غذای مناسب ضروری است.

چه کسانی برای بریس مناسب نیستند؟

بد نیست بدانید که کامپوزیت ونیر برای همه توصیه نمی شود. برخی از افراد هستند که کامپوزیت دندان آنها راه حل مناسبی نیست که در اینجا به بررسی این موارد می پردازیم:

 • افرادی که فاصله زیادی بین دندان ها دارند
 • افرادی که سلامت دهان و دندان بسیار بدی دارند
 • افرادی که بیماری لثه بسیار شدید دارند
 • افرادی که عادت های بدی مانند دندان قروچه دارند
 • افرادی که دندان های کج یا بیش از حد تغییر شکل داده اند
 • کسانی که مینای دندان خیلی ضعیف یا خیلی نازک دارند
مینای دندان
مینای دندان

مینای دندان چیست؟

روکش پرسلن از سرامیک مرغوب و سخت شده ساخته شده است. این فرآیند شامل چینی نازک است. که روی دندان های شما اعمال می شود تا ظاهر سفید طبیعی آنها را بازیابی کند. این به محکم نگه داشتن دندان های شما کمک می کند. اگر شرایط شما خاص نیست لمینت ممکن است یکی از بهترین گزینه ها برای زیبایی دندان شما باشد. به خاطر داشته باشید که مهمترین نکته در مینای دندان، انتخاب پزشک مناسب است. اگر به دنبال دندانپزشکی در کرج برای کوتینگ هستید نهال های دندانی ممکن است گزینه خوبی برای شما باشد.

مزایای مینای دندان

 • دوام و پایداری مینا

با این حال، روکش ها مزایای زیادی دارند. اما دوام و پایداری لمینت با کامپوزیت ونیر قابل مقایسه نیست. لمینت ماده ای بسیار قوی تر از رزین کامپوزیت است. طول عمر لمینت به طور متوسط ​​بین 10 تا 15 سال است، البته زمانی که بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید و توصیه های دندانپزشک خود را دنبال کنید. هر چه لمینت طولانی تری داشته باشید.

 • وضعیت طبیعی مینای دندان

تقریباً همه دندانپزشکان موافقند که لمینت ها طبیعی تر هستند و بیشتر شبیه دندان های واقعی هستند. لمینت شفاف است.

 • حساسیت کمتری به رنگ دارد

روش پوشش در برابر لکه و خراش بسیار مقاوم است. به دلیل استحکام بالای مواد و پوشش اعمال شده پس از درمان

مزایای مینای دندان
مزایای مینای دندان

آیا باید دندان هایم را با لمینت کوتاه کنم؟

شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که آیا تراشیدن دندان با لمینت ضروری است؟ پاسخ به این سوال منفی است. هیچ اجباری برای این کار وجود ندارد. و این ارتباط مستقیمی با مهارت دندانپزشک شما دارد. در کلینیک دندانپزشکی نهال یکی از برترین کلینیک های دندانپزشکی کرج می توانید بدون برش دندان های خود را میناکاری کنید.

در مینای دندان تمام دندان ها به یکباره تاج گذاری می شوند. و در جلسه بعد تمام دندان ها به خارج از آزمایشگاه فرستاده می شوند در نتیجه دو جلسه برای پوشش دندان کافی است البته فاصله جلسه اول تا دوم بستگی به آزمایشگاه و دندانپزشک شما دارد.

مبنای مقایسه روکش کامپوزیت لمینت
قیمت در حد متوسط گران
رنگرزی و رنگرزی مستعد لک و رنگ در برابر رنگ و لکه بسیار مقاوم است
دامنه کاربرد مشکل جزئی دندان مشکلات دندان های بزرگتر
تداوم احتمال شکستگی بسیار بادوام و احتمال شکستگی بسیار کمی دارد.
مدت زمان درمان یک روز حداقل در دو بازدید
دوام 5 تا 7 سال 10 تا 15 سال

مراقبت از لمینت

بر خلاف تصور بسیاری از افراد، نگهداری از پارکت لمینت آسان است. زیرا لمینت مقاومت بالایی دارد فقط به یاد داشته باشید که استفاده از مسواک و نخ دندان یکی از اصول اولیه درمان لمینت است. بنابراین باید همیشه بعد از مینای دندان مراقب سلامت دهان و دندان خود باشید.

نتیجه

تا اینجا متوجه شدید که هر دو روش مزایا و معایب متفاوتی دارند. اگر می خواهید دندان هایی زیبا داشته باشید تا لبخندی بی عیب و نقص به شما هدیه دهد و اعتماد به نفس شما را بالا ببرد و به دنبال دندانپزشکی سرامیک یا کامپوزیت کرج در کرج هستید بهترین انتخاب شما می تواند یک کلینیک تخصصی باشد.کرج به عنوان یکی از این کلینیک ها شناخته می شود. مجهزترین کلینیک دندانپزشکی کرج و همچنین ارائه دهنده کلیه خدمات درمانی و توانبخشی دندانپزشکی می باشد. از جمله خدمات تخصصی دندانپزشکی برای مشتریان

کلینیک دندانپزشکی نهال دندانپزشکی با خدمات گسترده دهان و دندان آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

سوالات متداول

کدام یک طبیعی تر به نظر می رسد، لمینت یا کامپوزیت؟

روکش های دندانی طوری ساخته می شوند که تا حد امکان به دندان های طبیعی شما نزدیک شوند. و در عین حال مشکلات مورد نیاز شما را برطرف می کند.اما لمینت ها روکش طبیعی تری دارند. البته کامپوزیت ونیرها در صورت جلا دادن همچنان طبیعی به نظر می رسند.

کدام یک برای مشکلات شدید دندان مناسب است؟ لمینت یا کامپوزیت؟

اگر دندان‌های شما به شدت لکه‌دار، ناهموار یا با فاصله از هم هستند، دندانپزشک شما به احتمال زیاد ونیر را توصیه می‌کند. کامپوزیت ها برای مشکلات خفیف دندان مناسب هستند.

لمینت قوی تر است یا کامپوزیت؟

لمینت ها بسیار قوی تر از کامپوزیت ها هستند.

تقویم فارسی اندروید