درمان اختلالات ناباروری مالال


ناباروری مردان چیست؟

ناباروری مردان به هر حالتی گفته می شود که در آن مرد نتواند بعد از یک سال تلاش برای بارداری باردار شود.

بنابراین ، توصیه می شود مردانی که نگران باروری هستند هرگز در صحبت کردن تردید نداشته باشند متخصص اورولوژی در لاهور و دغدغه های آنها را مطرح کنید

علائم ناباروری مردان چیست؟

ناباروری مردان ممکن است علائم جسمی نداشته باشند. مردان نابارور معمولاً با فعالیت جنسی یا انزال مشکلی ندارند. مایع منی آنها نیز کاملاً طبیعی به نظر می رسد.

با این حال ، اگر شما دو بار در هفته رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید و سعی کرده اید 12 ماه باردار شوید اما باردار نشده اید ، ممکن است نشانه ناباروری باشد.

دلایل ناباروری مردان چیست؟

علل ناباروری در مردان می تواند بسیار باشد ، اما تشخیص علل ناباروری در مردان می تواند چالش برانگیز باشد. زیرا این علل می تواند از سلامت و بیماری گرفته تا آلاینده های غذایی متغیر باشد.

برخی از شایع ترین علل ناباروری مردان عبارتند از:

 • تعداد کم اسپرم
 • تحرک اسپرم
 • اختلال در نعوظ
 • گرفتگی لوله
 • سطح هورمون پایین
 • ناباروری مردان نیز می تواند ژنتیکی باشد

چگونه می توان ناباروری را در مردان تشخیص داد؟

متخصصان اورولوژی معمولاً جلسه ای را برای ارزیابی سابقه پزشکی بیمار و انجام معاینه فیزیکی همراه با تجزیه و تحلیل اسپرم انجام می دهند. این کار برای کنترل کمیت ، کیفیت ، شکل و حرکت اسپرم انجام می شود.

نمونه خون نیز برای کنترل سطح هورمون هایی که تولید اسپرم را در بدن شما کنترل می کنند ، گرفته می شود. آزمایش خون همچنین می تواند مشخص کند که آیا شما در ژن های خود ناباروری دارید یا خیر.

همچنین می توانید آزمایش ادرار انجام دهید تا ببینید آیا اسپرم در ادرار شما وجود دارد یا خیر. این به تشخیص این که آیا شما انزال برگشتی دارید یا خیر ، کمک می کند.

در موارد شدید ، پزشکان MRI ، سونوگرافی و بیوپسی بیضه را برای تشخیص توصیه می کنند.

چگونه می توان ناباروری مردان را درمان کرد؟

ناباروری مردان را می توان با روش های زیر درمان کرد:

فن آوری کمک باروری (ART): در مورد فناوری کمک باروری ، اسپرم یا از یک اهدا کننده یا از یک شریک مرد گرفته می شود و به صورت مصنوعی در ناحیه تناسلی یک شریک زن تلقیح می شود. این کار یا برای لقاح آزمایشگاهی یا برای تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسمی انجام می شود.

جراحی: انواع مختلفی از جراحی ها وجود دارند که می توانند به بارداری کمک کنند. به عنوان مثال: جراحی وجود دارد که می تواند گرفتگی لوله ها را ترمیم کند ، جراحی می تواند واریکوسل را ترمیم کند و وازکتومی نیز با عمل جراحی معکوس می شود.

در مواردی که اسپرم در طول انزال وجود ندارد ، می توان با عمل جراحی از بیضه ها اسپرم تهیه کرد.

هورمون درمانی: اگر ناباروری ناشی از سطح تستوسترون بالا یا پایین باشد ، متخصصان اورولوژی روش های جایگزینی هورمون و داروها را برای تعادل این سطوح و درمان ناباروری توصیه می کنند.

درمان عفونت ها: در برخی موارد ، عفونت های دستگاه تناسلی نیز می توانند مانع بارداری شوند ، بنابراین درمان با آنتی بیوتیک می تواند به بازگرداندن باروری کمک کند.

درمان از طریق مشاوره: همه موارد نیاز به درمان دارویی ندارند ، در برخی موارد ممکن است نیاز به کلمات خردمندانه باشد. مراجعه به متخصص سکسولوژی و مشاوره در این مورد نیز می تواند به زوجین در دوران بارداری کمک کند.

راههای افزایش باروری در مردان چیست؟

در اینجا برخی از روش های پشتیبانی شده توسط علم وجود دارد که می تواند به بهبود باروری در مردان کمک کند:

 • شروع به مصرف مکمل های اسید آسپارتیک کنید که به افزایش سطح تستوسترون در بدن مردان کمک می کند. سطح بالای تستوسترون برای باروری مردان ضروری است.
 • از مکمل های ویتامین C برای بهبود کیفیت اسپرم استفاده کنید.
 • ویتامین D برای باروری مردان و زنان بسیار مهم است. بنابراین ، سطح ویتامین D خود را آزمایش کنید و در صورت پایین بودن ، مصرف مکمل های تجویزی و متخصص اورولوژی در کراچیبه
 • آرام باشید و اجازه ندهید استرس بر زندگی جنسی شما تأثیر بگذارد. محققان بر این باورند که استرس ممکن است عامل اختلال باروری و کاهش رضایت جنسی باشد.
 • به طور منظم ورزش کنید ، ورزش باعث افزایش سطح تستوسترون در بدن و بهبود باروری می شود. مطالعات مختلف نشان داده است که کیفیت اسپرم مردان فعال بهتر از مردان غیرفعال است.
 • مصرف Tribulus terrestris را 6 گرم دو بار در روز شروع کنید. Tribulus terrestris یک گیاه دارویی است ، مطالعات نشان می دهد که با افزایش اثرات تستوسترون در افزایش میل جنسی ، باروری مردان را بهبود می بخشد.
 • روزانه 500 میلی گرم عصاره یونجه یونانی برای بهبود عملکرد و قدرت جنسی مصرف کنید. مکمل یونجه یونجه همچنین به درمان اختلال نعوظ کمک می کند.
 • از رژیم غذایی سرشار از روی استفاده کنید و در صورت عدم امکان ، مصرف مکمل های روی را شروع کنید. روی به بهبود تعداد اسپرم و سطح تستوسترون کمک می کند.
 • مصرف اشواگاندا (یک گیاه دارویی باستانی هند) را در نظر بگیرید. مطالعات نشان می دهد که مصرف روزانه 675 میلی گرم عصاره آشواگاندا به مدت سه ماه می تواند تغییرات قابل توجهی در باروری مردان ایجاد کند.
 • ریشه ماکا همچنین برای افزایش میل جنسی و عملکرد جنسی در مردان توصیه می شود. مصرف روزانه 1.75 گرم ریشه ماکا به مدت سه ماه می تواند به بهبود تعداد و تحرک اسپرم کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید