دررفتگی شکمی چیست و مشکل آن چیست؟


تفکیک معده diastasis rectus abdominis (DRA) یک اصطلاح تشریحی است که فاصله غیرعادی بین دو ماهیچه در دیواره راست شکم را توصیف می کند.

این وضعیت پس از زایمان بسیار شایع است و 65 تا 100 درصد زنان باردار و پس از زایمان را درگیر می کند. این بیماری معمولاً با درمان منظم برطرف می شود.

این جداسازی می تواند در دوران بارداری زمانی رخ دهد که لایه سلولی بین عضلات شکم راست کشیده و ضعیف شده و باعث تورم محتویات شکم شود.

اگرچه بسیار ناراحت کننده و تحریک کننده است ، اما معمولاً طی چند ماه پس از تولد فروکش می کند. با این حال ، بدون درمان ، این وضعیت برای بسیاری از زنان ادامه خواهد داشت

علائم

اکثر علائم انتقال شکم در نیمه اول بارداری وجود نخواهد داشت. برخی از زنان ممکن است علائم را در پایان سه ماهه دوم یا سوم تجربه کنند. گروهی دیگر تا بعد از زایمان متوجه هیچ گونه تغییری در شکم خود نشدند.

بعد از زایمان ، مادرانی که دچار گرفتگی شکم می شوند باید بتوانند تورم یا تورم ظاهری را در ناحیه ماهیچه شکم مشاهده کنند.

در عوض ، وقتی به پشت دراز می کشید ، این ناحیه تا ماهیچه های اطراف ناف گسترش می یابد. علائم و نشانه هایی که ممکن است نشان دهنده حرکت روده باشد عبارتند از:

زمانی که شکم داخل است یا منقبض می شود ، تومور در وسط شکم بیشتر قابل توجه است.

مشکلات حمل اجسام

انجام کارهای معمول دشوار است

كمر درد

وضعیت بد بدنی

بی ثباتی تنه

مشکل در ادرار کردن

عضلات شکم ضعیف است

علائم یبوست

علل اتساع شکم:

افزایش فشار شکم یکی از دلایل اصلی گرفتگی شکم است. در دوران بارداری ، عضلات شکم کشیده می شوند تا رحم در حال رشد تثبیت شود و بافت پیوندی نازک می شود.

آرامش هورمون های بارداری ، پروژسترون و استروژن نیز در آرامش بافت ها نقش دارد. با ادامه این فرآیند ، برداشتن جزئی یا کامل رکتوم ممکن است رخ دهد.

برخی از عوامل خطری که فرد را در برابر عوارض بارداری آسیب پذیر می کند عبارتند از:

مادر بزرگتر (35 سال یا بیشتر)

جنین بزرگ

بارداری دوم یا بیشتر

حاملگی دوقلو یا چند قلو

اگرچه جداسازی بیشتر در زنان باردار و پس از زایمان شایع است ، اما باید توجه داشت که در زنان و مردان پس از زایمان نیز ممکن است رخ دهد. در این موارد ، دلایل اصلی استرس ، تغییرات سریع در وزن بدن ، وزنه برداری و تمریناتی مانند کرانچ است.

نوزادان گاهی دچار اتساع شکم می شوند ، اما این مشکل جدی نیست زیرا اغلب خود به خود برطرف می شود.

تشخیص اتساع شکم

بسیاری از زنان می توانند شکاف شکم را مشاهده کنند. با این حال ، برای دریافت درمان مناسب ، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید تا بیماری دقیق را تشخیص دهد.

پس از یک معاینه کامل فیزیکی ، پزشک شما تشخیص می دهد که دچار اتساع شکمی هستید و در صورت وجود ، چقدر.

برای تشخیص این مشکل ، بیمار به پشت دراز کشیده و حرکات کوچک شکمی انجام می دهد. در این حالت ، پزشک خط وسط ماهیچه راست شکم را لمس می کند.

اگر فاصله بین دو قسمت بیش از 1.5 سانتی متر باشد ، پزشک شکم را معاینه می کند. در پزشکی ، یک سری تمرینات توانبخشی نوشته شده است که برای درمان و بهبود جدایی طراحی شده است.

درمان دررفتگی شکم

درمان دررفتگی شکم

درمان دررفتگی معده بر تمرینات توانبخشی برای ترمیم دررفتگی متمرکز است. همچنین شامل تمرینات ورزشی است که باید اجتناب شود و ممکن است دررفتگی را به بهبود کامل بدتر کند.

برای بیمار مهم است که بداند حتی اگر یک فیزیوتراپیست نتواند از وضعیت قبل از بارداری خود به طور کامل بهبود یابد ، زیرا استرس ناشی از بارداری هرگز نمی تواند به طور کامل اصلاح شود.

اگر کالبد شکافی بیمار شدید باشد ، ممکن است جراحی لازم باشد ، اما در بیشتر موارد ، فیزیوتراپ می تواند وضعیت بیمار را به اندازه کافی برای انجام اقدامات تهاجمی بهبود بخشد.

روشهای جراحی

اگر کالبد شکافی منجر به فتق واقعی نشود (فتق ، محتویات شکم از بافت همبند در دیواره شکم تشکیل شده است) ، معمولاً جراحی لازم نیست.

در مقابل ، ورزش ایمن و مناسب اولین خط درمان است که اغلب در کاهش گرفتگی شکم مثر است. با این حال ، برخی از زنان ممکن است دریابند که تمرینات توانبخشی برای کاهش گرفتگی شکم کافی نیست.

در این مورد ، دستگاه گوارش یک گزینه م effectiveثر است. مطالعه انجام شده در سال 2019 میزان موفقیت بالای این روش را در بهبود ثبات جسمانی و کاهش بی اختیاری ادرار در زنان مبتلا به یبوست نشان داد.

تحریک عصبی عضلانی الکترومغناطیسی

این یک درمان احتمالی غیر جراحی است که ممکن است شکم را زیباتر کند. “این روش از یک آهنربای قوی برای ایجاد عضلات استفاده می کند.” تحریک الکترومغناطیسی عضلات عصبی عضلانی باعث انقباض ماهیچه های شکم می شود که باعث تقویت و ترمیم آنها می شود.

مطالعات نشان داده است که این درمان مفید است ، به ویژه در ترکیب با تمریناتی که برای تقویت ناحیه جداسازی شکم طراحی شده اند.

شکم مردان را جدا می کند

باید از تمرینات اجتناب کرد

وقتی صحبت از تمریناتی می شود که باید از آنها اجتناب کرد ، به این معنی است که مادران جدید باید از تمرینات بیش از حد شکم ، به ویژه تمرینات کششی ، اجتناب کنند. علاوه بر این ، تمرینات دیگری که باید از آنها اجتناب کنید عبارتند از:

ماهیچه های شکم

هر ورزشی که مستلزم آن است که بدون حمایت یا قدرت شکمی بر روی دست و زانو بایستید.

هرگونه فعالیت تحمل کننده وزن که باعث تورم معده می شود (مانند موقعیت والسالوا)

پشت شکم را خم کنید

یوگا به شکم فشار می آورد (اصلاح نمی شود)

تمرینات مجاز برای دررفتگی شکم

برخی تمرینات کاربردی وجود دارد که می توانید با خیال راحت در ناحیه شکم انجام دهید. انجام منظم این فعالیت ها بهترین نتایج را به شما می دهد.

برای کنترل و تحریک استفاده از شکم ، تمرینات عمیق شکمی بر روی ستون فقرات داخلی (که معمولاً روی زانوها قرار دارد) انجام می شود.

اساساً شکم حدود 10 ثانیه منقبض می شود و به سمت ستون فقرات رانده می شود و به مدت طولانی نگه داشته می شود. در حالت ایده آل ، این تعمیر هر روز به مدت 10 دقیقه انجام می شود. تمرینات کف لگن ، مانند باسن و تمرینات کف لگن نیز مفید است.

بسیار مهم است که این فعالیت ها به شکل صحیح انجام شوند. به همین دلیل بهتر است با یک متخصص طب فیزیکی مشورت کنید که می تواند تمرینات شما را تحت نظر داشته باشد.

پیشگیری از اتساع شکم:

اگر قصد بارداری مجدد دارید ، ممکن است بخواهید قبل و در دوران بارداری عضلات شکم خود را تقویت کنید. نتایج یک مطالعه انجام شده در سال 2019 نشان داد که برنامه های تقویت شکم برای زنان باردار می تواند به کاهش شدت دررفتگی شکم کمک کند.

کمربند بارداری:

برخی از متخصصان اتصال وسایل (اساساً یک کمربند محکم ، با یک کمربند الاستیک در اطراف شکم) را توصیه می کنند ، در حالی که برخی دیگر این کار را نمی کنند.

هدف اصلی کمربند بارداری بالا آمدن ماهیچه های شکمی و حمایت از کمر است. بستن کمربند نه فشارهای داخل شکم را درمان می کند و نه شکم شما را تقویت می کند.

جداسازی شکم و لگن

با این حال ، طرفداران این روش ادعا می کنند که استفاده از این کمربندها به شما کمک می کند تا بر رژیم غذایی خود تمرکز کنید. گرفتگی معده می تواند افسردگی پس از زایمان را نشان دهد ، اما مطمئن شوید که درمان می تواند کمک کننده باشد.

بنابراین ، اگر یبوست دارید ، در مورد نگرانی های خود با پزشک خود مشورت کنید تا او برنامه درمانی مناسب را برای شما تجویز کند.

یک پزشک ورزش می تواند به شما کمک کند بعد از تولد احساس قوی تری داشته باشید و اعتماد به نفس بیشتری در مورد بدن خود داشته باشید.

مرکز پرستاری اولیه با مجوز رسمی وزارت بهداشت و سالها تجربه در ارائه خدمات مراقبت در منزل و پرستاری ، آماده ارائه خدمات شبانه روزی به شهروندان گرانقدر خود با کادر مجرب متخصصان می باشد.

پرسنل مجرب این مرکز که پرستاران سالمند ، پرستاران و متخصصان اطفال هستند همیشه خدمات را با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبت و پرستاری ارائه می دهند و آسایش و امنیت شما عزیزان را در اولویت قرار داده اند.

برای کسب اطلاعات بیشتر ، کافی است با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.
هشدار! این مقاله فقط برای اهداف آموزشی است و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص مشورت کنید.
لطفاً به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید