درد مفاصل – علائم و علل

درد مفاصل می تواند ناشی از فعالیت زیاد، ضربه یا حرکت نامناسب باشد. صدمات یکی از دلایل بسیار شایع درد مفاصل در بزرگسالان است. این نوع صدمات می تواند در حین فعالیت شدید یا پس از یک تصادف جدی رخ دهد.

شایع ترین علل این نوع درد معمولاً ناشی از استفاده بیش از حد یا فشار بیش از حد از مفصل است. استفاده بیش از حد یا فشار بیش از حد مفصل برای ورزشکاران، ورزشکاران حرفه ای و کسانی که در ورزش های تماسی فعالیت می کنند بسیار رایج است. برخی از نمونه‌های صدمات ناشی از استفاده بیش از حد شامل پیچ خوردگی، تاندونیت، بورسیت و کشیدگی عضلانی است.

یک تصادف که باعث آسیب فیزیکی شدید به یک یا چند مفصل می شود نیز می تواند منجر به درد و تورم مفاصل شود. علل شایع این نوع درد عبارتند از: تروما (به عنوان مثال، سقوط، تصادف خودکار)، آرتریت روماتوئید، تاندونیت، پارگی تاندون، و بیماری های عضلانی مادرزادی.

آرتریت زمانی اتفاق می‌افتد که غضروفی که مفاصل را محافظت می‌کند، خشک، ملتهب، شکننده و آسیب دیده می‌شود. علائم رایج آرتریت عبارتند از سفتی، تورم و کلیک یا کرپیتوس در مفصل. مهم نیست که علت آن چیست، درد مفاصل گاهی غیر قابل اجتناب است.

علاوه بر درمان پزشکی، تغییرات زیادی در شیوه زندگی وجود دارد که می توانید برای تسکین درد و جلوگیری از آسیب بیشتر ایجاد کنید. یکی از علل شایع درد مفاصل سن است. با بالا رفتن سن افراد، بدنشان تغییر می کند. به همین دلیل، بسیاری از پزشکان تغییرات سبک زندگی و ورزش را برای کمک به عملکرد صحیح بدن و کاهش خطر عوارض درد مفاصل در آینده توصیه می کنند.

برخی از شایع ترین علل درد مفاصل را می توان به افزایش سن نسبت داد. غضروفی که انتهای استخوان ها را متحرک می کند با افزایش سن تغییر می کند. این می تواند منجر به تشکیل خارهای استخوانی شود که بسیار دردناک هستند. در حالی که خارهای استخوانی معمولا موقتی هستند، می توانند باعث آسیب دائمی و درد در سال های بعد شوند.

با افزایش سن افراد باید مراقب رژیم غذایی و ورزش خود نیز باشند. یکی دیگر از دلایل درد مفاصل می تواند عفونت و التهاب باشد. عفونت می تواند در هر یک از چندین ناحیه بدن رخ دهد. بیشتر اوقات، عفونت در نواحی مفصلی رخ می دهد. عفونت می تواند از راه های مختلفی مانند آسیب، بیماری های ویروسی یا حتی تغذیه نامناسب ایجاد شود. یکی از علائم رایج عفونت یا التهاب، درد و تورم مفاصل است.

از شایع ترین علل درد مفاصل، آرتریت شایع ترین است. آرتریت زمانی اتفاق می‌افتد که غضروف محافظ انتهای استخوان‌ها به دلیل افزایش سن یا نوعی ضربه از بین می‌رود. با تحلیل رفتن غضروف، استخوان ها می توانند به هم ساییده شوند و باعث درد و سفتی شدید شود. علائم رایج آرتریت شامل سفتی اطراف زانو، مچ پا و سایر مفاصل است.

نوع دیگری از آرتریت، آرتروز است. استئوآرتریت در اثر ساییدگی و پارگی غضروفی که مفاصل را احاطه کرده است ایجاد می شود. آرتروز می تواند منجر به درد مفاصل، تورم و التهاب زیادی شود.

سایر اشکال آرتریت می تواند شامل آرتریت روماتوئید، آرتریت پسوریاتیک و آرتریت روماتوئید نوجوانان باشد. هر یک از این شرایط می تواند باعث درد و ناراحتی مفاصل شود، اما در برخی موارد با بهبود شرایط، علائم از بین می روند. اگر هر یک از این علائم را دارید، باید برای تشخیص مناسب به پزشک مراجعه کنید.

علل شایع بسیاری برای آرتریت وجود دارد. این علل رایج معمولاً مربوط به فعالیت های معمول روزمره مانند راه رفتن، دویدن یا شرکت در رویدادهای ورزشی است. عجله، پریدن و پرتاب های ورزشی می تواند باعث ساییدگی شدید غضروف و استخوان های مفاصل شود. اگر این فعالیت ها به درستی انجام نشود، می تواند منجر به افزایش آرتروز شود.

اگر درد مفاصل دارید و هر چیزی که فکرش را می کنید امتحان کرده اید، چند روش درمانی وجود دارد که می توانید برای کاهش علائم خود استفاده کنید. داروهایی وجود دارد که می توان برای تسکین درد مصرف کرد، اما گاهی اوقات این درمان ها می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند که ممکن است لذت شما را از زندگی محدود کند. سایر درمان‌ها ممکن است شامل جراحی و سایر روش‌های تهاجمی باشد که به شما در بازیابی عملکرد و کاهش درد کمک می‌کند.

سابقه پزشکی شما و معاینه پزشک بهترین راه برای تعیین علل احتمالی درد شما هستند.

تاریخچه پزشکی شما باید در مورد هر گونه بیماری یا آسیب قبلی که ممکن است مفاصل شما را تحت تأثیر قرار داده باشد، به شما بگوید. سابقه پزشکی شما همچنین می تواند اطلاعات مهمی را در مورد سبک زندگی و هر گونه الگوی سلامت ضعیفی که ممکن است به درد شما کمک کند، نشان دهد. با دانستن همه دلایل احتمالی درد مفاصل خود، می توانید تصمیمی آگاهانه در مورد بهترین روش درمانی بگیرید.