داستان خانواده ای با یک سگ


رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: گاهی اوقات برخی از افراد برای اجتناب از تنهایی و همراهی با حیوانات به سمت حیوانات می روند و سعی می کنند حیوانات خانگی را با کودکان جایگزین کنند. همیشه بپرسید که آیا سگ‌ها می‌توانند نشاط و سرزندگی را در زندگی به کودکان بیاورند؟

رجانیوز هشدار داده است که جمعیت سالخورده کشور سال ها زنگ می زند و نرخ رشد جمعیت رو به کاهش است. علل و عوامل مختلفی دست به دست هم می دهند تا زوج ها را از بچه دار شدن بازدارد. امروز با زید حسن موسوی شلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، باید تلاش اساسی برای حذف آنها صورت گیرد. ما برخی از دلایل را بررسی کرده ایم «اصرار زوجین برای بچه دار نشدن» که برخی از لحاظ اقتصادی و فرهنگی و روانی و تا حدودی به معنای توقف در زمان است. همین ترس از بیمه نشدن یا قطع یارانه فرزند چهارم خانواده است.

جزئیات بحث به شرح زیر است:

فارس: اخیراً در برخی محافل شنیده می شود که دلیل عدم رشد جمعیت، مقاومت برخی زوج ها برای بچه دار شدن است. آیا چنین عنصری وجود دارد؟ دلیل را توضیح دهید

ببینید ما با مشکلی به نام جمعیت روبرو هستیم. جمعیت یک معضل بزرگ اجتماعی است. افزایش یا کاهشی که در هر جامعه ای توجه به عناصر زیادی را می طلبد. از جمله مواردی که می توان به آنها اشاره کرد سبک زندگی یکی از این عناصر است. سبک زندگی ما تغییر می کند و تحت تأثیر عوامل دیگری مانند اقتصاد، نوع معماری قرار می گیرد. روابط اجتماعی و آگاهی و همه اینها بر جمعیت تأثیر می گذارد.

از آمار ازدواج و طلاق در چند سال گذشته. ما متوجه شدیم که تعداد ازدواج ها در سال های اخیر نسبت به طلاق افزایش نیافته است. و ازدواج سقوط کرد وقتی در جامعه با چنین موقعیت هایی مواجه می شویم انتظار برای افزایش شاخص جمعیت سخت است.

ما همچنین با تغییر در استراتژی جمعیتی روبرو هستیم و این تغییر زمانی آغاز می شود که قوانین را اصلاح کنیم. می آیند و کل بیمه نامه را عوض می کنند. هم سیاست های یارانه ها و هم … تغییر کرده است. علاوه بر سیاست های کلی خانواده و جمعیت

وام ازدواج تنها راه حل نیست.

ما با شرایطی مواجه هستیم که کاهش نرخ باروری و پیری جمعیت را به دنبال دارد. امروزه بسیاری از جمعیت متاهل ما تمایلی به ازدواج ندارند. ما سیاست جدیدی را اجرا کرده ایم. که می توان آن را دو سیاستی نامید که در این حوزه رخ خواهد داد. و اگر چه مسئولین بارها بر این موضوع تاکید کرده اند. تأثیر این دو سیاست واقعاً منجر به رشد جمعیت نشد.

ما فکر می کنیم وام دادن می تواند مشکلات ازدواج را حل کند. اما تجربه نشان می دهد که اینطور نیست. ما نمی خواهیم بگوییم که باید وام بگیرید و از جوانان حمایت نکنید.

از گذشته تا حال مسائل جمعیتی در ادبیات گفتاری مسئولان و رسانه ها بسیار مهم است. اما هیچ تغییری در آن جنبه وجود نداشت. برخی به اقتصاد برمی گردند و بخشی به آینده، اگرچه برخی افراد شاغل هستند، اما درآمد دارند اما ازدواج نمی کنند. کمبود بینایی و حتی عدم مسئولیت تأثیر آن در کاهش میل به ازدواج است.

آخرین آمار نشان می دهد که در کشور حدود 11 میلیون متاهل وجود دارد که اگر یک فرزند در سن ازدواج وارد جمعیت کنیم، 11 میلیون نفر به جمعیت خود اضافه می کنیم. این اتفاق نمی افتد و زیاد است. دسترسی به این جمعیت دشوار است.

چشمشان به تغییر جامعه دوخته شده بود.

فارس: آیا سیاست کلی جمعیتی که باید نقش مهمی داشته باشد می تواند این نقش را ایفا کند و جوانان را به ازدواج دعوت کند؟

یادم می آید که یک بار برای کشف روستا رفتیم. از مردم می پرسیم چند فرزند دارید؟ گفت نمی دانیم ما فقط نگاه کردیم که چند نفر برای شام سر میز جمع شده بودند. ما این آمار را داریم. از فرزندان ما

اما امروزه نیازهای زندگی بسیار متفاوت است. و هر کودک باید هر سال پول زیادی خرج کند. نمی توان گفت که بچه دار شدن هیچ هزینه ای ندارد، همه ما این را می دانیم، باید بدانیم که وضعیت جامعه بر زوج هایی که تشویق می کنند، مایلند یا نمی خواهند بچه دار شوند یا بچه های بیشتری داشته باشند، تأثیر می گذارد.

اگر بخواهیم شاهد افزایش جمعیت باشیم این باید با اجرای سیاست عمومی جمعیت اتفاق بیفتد. زیرا همه چیز برای آن وجود دارد اما دیدیم که نشد! بیش از دو دهه است که بحث کاهش جمعیت و کاهش نرخ باروری در ایران مطرح شده و هیچکس آن را انکار نکرده است.

بر اساس آخرین آمار، حدود 10 درصد از جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می دهند. و گفته می شود در 30 سال آینده یک نفر بالای سه سال بالای 60 سال خواهیم داشت که قطعا بخشی از آن را می توان موفقیت در سلامت و امید در مراقبت و تغذیه دانست. اما بخشی از آن کاهش نرخ باروری است. که به زودی بر کاهش جمعیت تمرکز خواهیم کرد، می تواند تأثیر زیادی بر جامعه داشته باشد. من فکر می کنم آنچه در کشور ما اتفاق می افتد خیلی عجیب نیست و در یک زمان اتفاق نمی افتد. این موضوع دو دهه است که مطرح شده و به نظر من یک مشکل جدی در جامعه است.

بر این اساس جمعیت کشور افزایش نیافته است. شما جوان هستید و می دانید با این وام ها جمعیت زیاد نمی شود، البته ممکن است در مقطعی مورد استقبال قرار گیرد. اما تجربه نشان می دهد که با این نوع امکانات ما به 2 نفر بدهکار هستیم که در جامعه بدهی ندارند.

بحث جمعیتی آنطور که ما می گوییم این نیست که پرداخت برای امکانات رفاهی می تواند تاثیر مثبت داشته باشد. اما روند تغییر سبک زندگی و ساختار خانواده و این روند غیرعادی نقش مهمی در افزایش یا کاهش دارد.

امکاناتی که همه ندارند!

فارس: آیا در جمعیت و افزایش عمومی موفقیتی داشته ایم؟

متأسفانه در احکامی که صادر می شود نمی بینیم که معضلات اجتماعی باعث بی اعتمادی شود، در صورتی که بی توجهی به این بخشنامه ها موجب بی اعتمادی به قانون نیز می شود. به طور کلی، هنگامی که نگرانی ها به درستی منتقل می شوند، پیام این است که مطالعه کنید و با دقت فکر کنید. اگر کاری انجام می دهید، بپرسید چند نفر به این تسهیلات دسترسی دارند. آیا همه را پوشش می دهد؟

طبق آخرین آمار تقریباً 24 میلیون خانوار در کشور داریم. و اکثراً خواهان داشتن یک فرزند هستند و البته غالباً اثبات مردانگی و زنانگی که منجر به زایمان می شود لازم است. حتی برخی از این جفت ها یکی از شروط ازدواج این است که به این زودی بچه نخواهیم. بلکه درک یک سبک زندگی است که نمی توان با اجازه دادن به آنها مدیریت کرد. امکانات شاید اگر بتوانیم دید روشنی برای مردم داشته باشیم. بدون ترس از آینده زندگی کنید همچنین ممکن است شاهد افزایش روند ازدواج باشیم. و شاید بعد از 3 تا 4 سال بعد از ازدواج در زندگی زناشویی شاهد تولد فرزند خواهیم بود.

اگر 11 میلیون جوان مجرد یا حتی 5 میلیون جوان کشورمان بخواهند ازدواج کنند، در سال های آینده بخشی از دغدغه های ما برطرف می شود. البته زیرساخت های کشور باید قوی و آماده پذیرش 150 میلیون نفر باشد، باید در زیرساخت ها، آب و… قوی باشیم.

توانایی زوج های نابارور در افزایش جمعیت

فارس: باروری زوج های نابارور چقدر جمعیت کشور را افزایش می دهد؟ آیا این گروه ها از نظر اجتماعی حمایت می شوند؟

می‌توانم بگویم ناباروری یکی از حوزه‌هایی است که مراقبت‌های بهداشتی در آن نیاز است که همه افراد جامعه باید خدمات پزشکی را ارائه کنند و از آن حمایت کنند که این یک مشکل جدی است. زوج های نابارور باید حمایت شوند زیرا نیاز به خدمات درمانی دارند و نباید مانع از دسترسی این خانواده های نابارور به خدمات درمانی و بهداشتی و غیره شویم که همه اینها باید در خدمت آنها باشد و باید حمایت شود.حمایت از بیمه یکی از وظایف دولت است و می تواند از نگرانی های مردم در این زمینه ها بکاهد و کم کند.

از هیچ توانی برای کمک به مردم و بیمه زایمان غافل نشویم زیرا این توانایی می تواند آگاهی سلامت را بالا ببرد و بیمه باید اقدامات تسهیل گری کودک را افزایش و یا حتی افزایش دهد.جامعه جمعیت دستوری نیست که این کار را در دو هفته و یک سال و دو سال انجام دهید این باید در نظر گرفته شود.

فرار از زایمان با حیوان خانگی

فارس: برخی برای پرهیز از بچه دار شدن به حیوانات خانگی روی می آورند. به نظر شما آیا حیوانات خانگی می توانند نیازهای زوجین را برآورده کنند؟

ارتباط انسان و حیوان یک رابطه دیرینه است. اما من می گویم که گاهی بعضی از خانم ها برای فرار از تنهایی سراغ حیوانات می روند و با آنها دوست می شوند و سعی می کنند حیوانات خانگی را با بچه ها جایگزین کنند، گرچه پرورش حیوانات گران است، اما فرار از تنهایی بچه ها، او به کلاه این سگ ها و حیوانات دیگر پناه می برد. و عشق خود را با آنها در میان گذاشت. این به تغییر در سبک زندگی باز خواهد گشت. از این دسته بپرسید: آیا سگ ها می توانند طراوت و نشاطی را که کودکان در زندگی به دنبال آن هستند به ارمغان بیاورند؟ نا معلوم

زمانی که سبک زندگی ناخودآگاه یا ناخودآگاه تغییر می کند و گمرکی که از جاهای دیگر وارد کشور می شود معلوم شد که این یک چشم باز کننده و یک طرفدار بزرگ است. بنابراین طبیعتاً باید منتظر اندازه باشیم. از جمله این عوارض می توان به همراهی برخی از زوج های سگ اشاره کرد. به طوری که امروزه شرایط خاصی را در جامعه تجربه می کنیم. معتقدم باید ویژگی های ویژه تری در ارتقای روابط انسانی در جامعه وجود داشته باشد.