خوب، بد و زشت کمک‌های Ergogenic

از جوان تا پیر، از مبتدی تا نخبه و فارغ از هر رشته ورزشی، شکی نیست که مکمل های ورزشی یکی از داغ ترین موضوعات گفتگو بین زنان و ورزشکاران است. این فقط چشم انداز به حداکثر رساندن عملکرد ورزشی با صرف قورت دادن چند قرص یا نوشیدنی ورزشی نیست که به طرز وسوسه انگیزی جذاب است. همچنین این ترس آزاردهنده وجود دارد که اگر زیاده‌روی نکنید، ممکن است در پی رقیب خود باقی بمانید، زیرا او از طیف عظیمی از محصولاتی که اکنون قفسه‌های خرده‌فروش‌ها را زینت می‌دهد نهایت استفاده را می‌برد. اما مزایای واقعی استفاده از وسایل کمکی ارگوژنیک چیست، آیا معایبی وجود دارد و از کجا باید شروع کرد؟

مکمل – راهنمای یک ورزشکار متفکر برای برنامه ریزی یک برنامه

بیشتر ورزشکاران در مرحله‌ای از حرفه خود از یک یا چند مکمل غذایی استفاده می‌کنند – هرچه باشد، وقتی زمان، تلاش و پول زیادی را صرف تمرین برای بهبود عملکرد می‌کنید، سرمایه‌گذاری اضافی در برنامه مکمل نسبتاً کم به نظر می‌رسد. با این حال، هزینه مالی شاید کم اهمیت ترین مسائلی باشد که باید قبل از استفاده از مکمل ها در نظر گرفته شود. ورزشکاران باید سخت فکر کنند و احتیاط کنند تا بتوانند از مزایای بالقوه بدون معایب بهره ببرند. تعدادی سوال اساسی در رابطه با استفاده از مکمل های ورزشی وجود دارد، از جمله دلایل استفاده از مکمل ها و اینکه از کجا باید شروع کرد. عوامل دیگری که نیاز به بررسی دارند عبارتند از: مزایا و معایب مکمل؛ نقش مکمل های چند مغذی؛ ارزش دو مورد از انرژی زاترین مکمل ها؛ مزایای احتمالی مواد مغذی آنتی اکسیدانی

اجرای “تنظیم” – موسیقی و ویدئو به عنوان کمک های نیروزا

اگرچه ممکن است شما غیر از این فکر کنید، اما همه مواد کمکی انرژی زا از بطری یا وان به دست نمی آیند! به گفته برخی از روانشناسان ورزشی، صداها و تصاویر مناسب در زمان مناسب نه تنها باعث نشاط روحی می شوند، بلکه به شما کمک می کنند تمرین کنید و عملکرد بهتری داشته باشید و بنابراین می توان آنها را به عنوان کمک های انرژی زا نیز در نظر گرفت. به طور خاص، تحقیقات جدید نشان می دهد که گوش دادن به موسیقی با دقت انتخاب شده و تماشای ویدیوهای انگیزشی شخصی می تواند برای ورزشکارانی که به دنبال تقویت عملکرد هم در تمرین و هم در مسابقات اندی لین هستند، ارزشمند باشد. یک روانشناس ورزشی که تحقیقاتی را در زمینه این تکنیک های جدید انجام داده است و نحوه ارزیابی آنها را توضیح می دهد و راه هایی را پیشنهاد می دهد که از طریق آنها می توان آنها را در تمرین گنجاند. برخی از یافته‌های او عبارتند از: موسیقی را می‌توان برای تقویت احساسات استفاده کرد و احساسات دارای اثر نیروزای قدرتمندی بر عملکرد است و واکنش ورزشکار به موسیقی بسیار فردی است، اما می‌توان با استفاده از مقیاس «تنظیم خلق و خوی موسیقی» ارزیابی کرد. همچنین گفته شده است که موسیقی می تواند به عنوان یک کمک نیروزا باشد، اما این مقیاس تنظیم موسیقی/خلق چیست، چگونه می توانید تعیین کنید که چه نوع موسیقی بیشترین احتمال را دارد که عملکرد را بهبود بخشد و چه تکنیک هایی برای کنار هم قرار دادن موسیقی خود لازم است. و دنباله ویدیو؟

جمع بندی تحقیق آخرین تحقیقات در مورد کمک های ارگوژنیک، با مطالعات جدید در مورد کمک های ارگوژنیک مختلف شامل موارد زیر است:

سرم کراتین و دویدن

در سال‌های اخیر، اشکال عجیب‌تر و گران‌تر دیگری از کراتین ظاهر شده‌اند که ادعا می‌کنند مزایای عملکردی نسبت به کراتین استاندارد دارند. یکی از اینها “سرم کراتین” است، شکل مایع کراتین که ادعا می شود مزایای دیگری نسبت به کراتین پودری دارد. محققان کالیفرنیایی اثرات مصرف سرم کراتین را بر دوندگان متقاطع کانتری بررسی کردند. یافته‌های آن‌ها نشان داد که دوندگانی که از سرم استفاده می‌کردند، به طور قابل‌توجهی نرخ درک کمتری از تلاش و استقامت بهتر داشتند. با این حال، هیچ بهبود قابل توجهی در زمان‌های 5000 متری افرادی که از سرم استفاده می‌کردند، مشاهده نشد، که باعث شد آنها به این نتیجه برسند که یافته‌های آنها از سرم کراتین به‌عنوان یک کمک ارگوژنیک پشتیبانی نمی‌کند.

فسفاتیدیل سرین به عنوان یک کمک انرژی زا در آینده برای ورزشکاران استقامتی؟

فسفاتیدیل سرین یک لیپید طبیعی است که در سطح داخلی غشای سلولی در اکثر بافت‌های حیوانات و گیاهان قرار دارد، اما طبق تحقیقات جدید تیمی از دانشمندان ولزی، می‌تواند توانایی افزایش ظرفیت استقامتی را نیز داشته باشد. یک مکمل تیم تحقیقاتی دو گروه از سیسلیست های استقامتی مرد را انتخاب کردند و از یکی از آنها خواستند که فسفاتیدیل سرین را به مدت 10 درایا و از گروه دیگر دارونما مصرف کند. پس از یک سری آزمایش و مقایسه، آنها متوجه افزایش زیادی در زمان خستگی در طول تست V02 max، تا دو دقیقه شدند، که اگرچه شواهدی از فسفاتیدیل سرین به عنوان یک مکمل اروژنیک است، اما این اولین آزمایشی است که به این نتیجه رسیده است. برای یک نتیجه قطعی باید تحقیقات بیشتری انجام شود.