خانواده های افغان خواستار تحقیق در مورد جنایات آمریکا در این کشور هستند.


گروه بین الملل رجانیوز: ده ها هزار خانواده افغان در نتیجه 20 سال مداخله نظامی آمریکا در کشورشان کشته شده اند. به دنبال عدالت برای عزیزان فوت شده خود هستند.

گزارش کردن رجانیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم حمله ائتلاف به رهبری آمریکا به افغانستان از سال 2001 به بهانه حملات 11 سپتامبر آغاز شد و سرانجام پس از 20 سال در آگوست 2021 با خروج نیروهای آمریکایی به پایان رسید. و سایر نیروهای ناتو

طبق آمار رسمی بیش از 48000 غیرنظامی افغان در دو دهه تهاجم آمریکا به افغانستان تحت عنوان این نام کشته شدند. “جنگ علیه ترور” که در آن 3846 افغان هنگام همکاری با ارتش آمریکا جان باختند.

اگرچه ایالات متحده طولانی ترین جنگ تاریخ خود را با خروج از افغانستان پایان داد، اما رنج خانواده های افغانی که فرزندان، والدین و خویشاوندان خود را در حملات مستقیم ایالات متحده از دست می دهند. ادامه دارد

پدر ناامید می خواهد پرونده قتل کودک را بررسی کند
محمد اگرام خان که سه پسرش را در یک عملیات شبانه آمریکا در سال 2018 در یکی از روستاهای ولایت کنر از دست داد. گفت غمش تازه است.

خان که پسرانش عبیدالله 12 ساله، عبدالکهار 20 ساله و ابوسر 26 ساله در مقابل چشمان مادرشان در حمله سربازان آمریکایی کشته شدند. به آناتولی گفت من حتی نمی توانم این کار را انجام دهم. برای شرکت در مراسم خاکسپاری کودکان چون جاده امن نیست و من را بیشتر آزار می دهد.»

این پدر افغان می خواهد در مورد مرگ پسرش تحقیق کند و عاملان آن را مجازات کند. و تاکید کرد که پسرش هیچ ارتباطی با گروه های تروریستی ندارد.

زینب مادر آن مرحوم درباره شب حمله گفت: بعد از شام بچه هایم به رختخواب رفتند. چند دقیقه بعد یک هلیکوپتر آمریکایی در روستا فرود آمد. نمیفهمم چی شد کمی بعد سپس آمریکایی ها از دیوار بالا رفتند و به خانه ما حمله کردند و در را زدند.

او ادامه داد: سربازان آمریکایی سه تن از پسرانم را جلوی چشمانم تیراندازی کردند. و یکی دیگر از پسرانم را شکنجه و با خود بردند.»

با گفتن آن حتی پس از سالها زینب نتوانست آن لحظه را فراموش کند. او گفت که زندگی او پس از مرگ پسرش بی معنی است.

تمام لذت های زندگی از من گرفته شد.
ابوذر، همسر پسر بزرگتر گفت که سرباز آمریکایی شوهرش را درست جلوی چشمانش کشته است. و افزود که از آن زمان تاکنون مشکلات روحی و روانی داشته است.

او افزود که با کشتن شوهرم. تمام لذت های زندگی از من گرفته شد. من دیگر نمی توانم خوشحال باشم سعی می کنم با کار در مزرعه امرار معاش کنم. مهمترین دلم برای آینده فرزندانم تنگ شده است

حالا من عدالت می خواهم
یوسف خان که سه برادرش توسط سربازان آمریکایی کشته شدند، گفت که او نیز به شدت ضربه خورده است.

گفت بعد از اینکه سربازان آمریکایی سه برادرم را کشتند. آنها مرا شکنجه کردند و به فرودگاه بگرام بردند و 18 روز در آنجا زندانی بودم و در این زندان پایگاه نظامی شکنجه شدم.

یوسف ادامه داد: من حتی نتوانستم در مراسم ختم برادرم شرکت کنم. روز 19 بدون اینکه چیزی بگویند آزادم کردند. حالا من عدالت می خواهم

یوسف همچنین خواستار افشای جنایات آمریکا در افغانستان شد. او استدلال کرد که هزاران رویداد مشابه در سراسر افغانستان رخ داده است.

آمریکا باید غرامت بدهد
روستایی به نام سبیده صافی که در سال 2015 شوهر 40 ساله خود را بر اثر حمله پهپاد آمریکایی از دست داده بود، گفت: بلافاصله پس از حمله. یکی از همسایه ها گفت مزرعه ای که شوهرم در آن کار می کرد بمباران شد. به سمت مزرعه دویدم و جسد شوهرم را پیدا کردم.

صفی در حال حاضر با بیان اینکه همسرش بی گناه است، برای بزرگ کردن دو دختر 15 و 17 ساله خود دست و پنجه نرم می کند. او خواستار تحقیقات درباره عاملان این حمله شد.

وی افزود که آمریکا باید غرامت قتل های انجام شده در حمله به افغانستان را بپردازد.