حقیقت ترسناک در مورد پروتئین سویا و بدنسازی

به ناچار این افسانه وجود دارد که پروتئین سویا برای بدنسازی وحشتناک است و اگر در مورد ورزش کردن یا عضله سازی جدی هستید، از آن دوری خواهید کرد. در واقع، برخی از سایت ها “مطالعاتی” نشان می دهند که پروتئین سویا و محصولات سویا می توانند برای سلامتی شما مضر باشند. و در حالی که این درست است که ادعاهای اولیه درباره شگفتی های سویا ممکن است کاملا درست نباشد، افسانه ای نیز وجود دارد که پروتئین سویا مضر است.

اول از همه، مفهومی به نام مقیاس ارزش بیولوژیکی وجود دارد که برای اندازه گیری کیفیت پروتئین های خاص ایجاد شده است. اساساً میزان استفاده کارآمدی بدن از یک منبع پروتئین مشخص را ارزیابی می کند. هر چه BV (ارزش بیولوژیکی) بالاتر باشد، بدن شما اسیدهای آمینه و نیتروژن بیشتری را از غذاهایی که می خورید حفظ می کند. در مجموع، روشی برای اندازه گیری پتانسیل رشد و قدرت عضلانی با کیفیت است.

زمانی بود که سفیده تخم‌مرغ در بالای BV با امتیاز حدود 100 قرار داشت. از آن زمان، پروتئین‌های آب پنیر از 106 تا 159 BV بالاتر بودند. این بدان معناست که پروتئین آب پنیر برای رشد با کیفیت عضلات بهتر استفاده می شود.

اما اول یک هشدار!

این بدان معنا نیست که تمام آنچه شما می توانید برای تمام نیازهای خود از پروتئین آب پنیر استفاده کنید. بسیاری از اوقات بدنسازان بسته به BV و زمان های روز و اگر تازه یک تمرین را به پایان رسانده اند از پروتئین های مختلفی استفاده می کنند.

بگذارید توضیح بدهم… نیازهای پروتئینی شما در صبح با اواسط روز متفاوت است و دوباره بعد از تمرین و دوباره قبل از خواب متفاوت است.

همه این بدان معناست که هیچ پروتئینی برای هر زمان معین بهترین نیست. اما قبل از اینکه گم شوم… اجازه دهید مقیاس ارزش بیولوژیکی را به شکلی ساده به شما نشان دهم.

نوع پروتئین :: رتبه بندی ارزش بیولوژیکی

آب پنیر: 106-159 تخم مرغ: 100 شیر گاو: 91 ماهی: 83 کازئین: 80 گوشت گاو: 80 مرغ: 79 سویا: 74 گلوتن گندم: 54 لوبیا قرمز: 49

به همه این دلایل، می‌توانید و باید ببینید که پروتئین سویا در پایین‌تر فهرست شده است. این فقط به این معنی است که آنابولیک ترین پروتئین برای رشد بهینه عضلات نیست.

اما اشتباه نکن…

این بدان معنا نیست که اگر از پروتئین سویا لذت می برید، نباید پروتئین سویا بخورید. این به سادگی به این معنی است که سویا منبع پروتئینی ایده‌آلی برای افزایش عضله نیست، به‌جز هر گونه اعتقاد مذهبی یا ترجیحات شخصی. این بدان معنا نیست که نمی توانید آن را داشته باشید یا برای شما بد است.

در واقع، اجازه دهید با یک مثال کوچک ادامه دهیم.

جان کیو عمومی 13% چربی بدن 184 پوند 160 پوند LBM (توده بدون چربی بدن)

برای ساده سازی فقط می گوییم که به ازای هر LB LBM (پوند توده بدون چربی بدن) جان می خواهد 1 گرم پروتئین دریافت کند.

جان باید 160 گرم پروتئین در روز مصرف کند.

اینجاست که اسطوره و برخی مشکلات مطرح می شود! با دقت بخوان.

اگر مقدار زیادی از پروتئین خود را از منابع کمتر BV دریافت می‌کنید، در آن صورت بهینه (لوبیا، سویا) نمی‌توانید عضلات خود را برای رشد آنابولیک بهینه آماده کنید. جان اگر بخواهد بیشترین حجم عضلانی را ایجاد کند و هیچ دلیل شخصی برای استفاده نکردن از منابع با کیفیت بهتر نداشته باشد، نباید روزانه بیش از 150 گرم پروتئین سویا دریافت کند.

جان همچنین در صورت مصرف مقادیر کم پروتئین سویا به دلیل علاقه به آن، در خطر از دست دادن ماهیچه یا هدر دادن تلاش خود نخواهد بود. وجود سویا در غلات او تفاوتی ایجاد نمی کند.

این افسانه که سویا باعث تولید استروژن در مردان می شود زمانی است که مقادیر VAST مصرف شود. بسیار فراتر از آن چیزی که هر فرد منطقی می خواهد به مدت طولانی انجام دهد.

بدنسازی که سویا دارد هیچ تفاوتی احساس نمی کند، نسبت به فردی که اصلا سویا مصرف نمی کند کمتر آنابولیک است.

واقعیت: یک مطالعه تعادل متابولیک طولانی مدت در مردان جوان برای ارزیابی کیفیت تغذیه ای پروتئین سویا و پروتئین های گوشت گاو (VR Young، A Wayler، C Garza، FH Steinke، E Murray، WM Rand و NS Scrimshaw) منتشر شد. در سال 1984 توسط مجله آمریکایی تغذیه بالینی. در جی. تغذیه بالینی، ژانویه 1984; 39:8-15.

پس از 84 روز دو گروه، یکی پروتئین سویا کاملاً ایزوله و دیگری روی پروتئین های گوشت گاو، به این نتیجه رسیدند که:

اندازه‌گیری‌های توده سلولی بدن هیچ گونه وخامتی را در وضعیت تغذیه پروتئین نشان نداد. این مشاهدات پیش‌بینی را تأیید می‌کنند که از مطالعات کوتاه‌مدت قبلی تعادل نیتروژن به دست آمده است، که کیفیت تغذیه‌ای پروتئین سویا جدا شده بالا است و این پروتئین گیاهی می‌تواند به عنوان یک پروتئین عمل کند. تنها منبع اسیدهای آمینه ضروری و نیتروژن برای حفظ پروتئین در بزرگسالان است.”

پس بگذارید خلاصه و مرور کنم…

سویا از نظر بیولوژیکی در دسترس ترین منبع برای رشد بهینه عضلات آنابولیک نیست. اگر می خواهید یک تمرین را تمام کنید، می خواهید مقداری پروتئین آب پنیر با کیفیت بالا در مقابل پروتئین سویا مصرف کنید. با این حال، صرف مصرف سویا به این معنی نیست که برای بدنسازی مضر است، مگر اینکه بیشتر پروتئین خود را از محصولات سویا دریافت کنید. سپس بهینه نیست. همچنین برای آشکار شدن هر گونه اثرات منفی سویا (به طور خاص در این جمله برای مردان مورد هدف قرار می گیرد) باید روزانه مقدار زیادی مصرف کنید.

حق چاپ 2006 MarcDavid