حزب الله دستان تل آویو را برای ترسیم مرز آبی گره زد / 40 درصد به منطقه دریایی لبنان اضافه شد


گروه بین الملل رجانیوز: دیوید فریدمن روز یکشنبه در مصاحبه با روزنامه صهیونیستی اسرائیل الیم گفت: حزب الله با اسرائیل دست می دهد (مذاکره بر سر مرز دریایی با لبنان) و این گروه است که از توافق منتفع خواهد شد.

گزارش کردن رجا نیوزوی با انتقاد شدید از پیش نویس توافقنامه مرزهای دریایی بین لبنان و رژیم صهیونیستی، تاکید کرد که حزب الله بر کنترل منطقه تاکید دارد. نیروی کامل (جنجال برانگیز) تل آویو را به تسلیم در برابر خواسته های بیروت سوق داد.

این مقام آمریکایی گفت: اگرچه حزب الله در مذاکرات نبود. اما موضع حزب الله در مقایسه با مذاکرات قبلی، حوزه دریایی لبنان را 40 درصد افزایش داده است. و این عدد نتیجه مستقیم اقدامات حزب الله است.

فریدمن گفت که “دیوید شنکر” دیپلمات آمریکایی. میانجی مذاکرات مرزهای دریایی بین بیروت و تل آویو در دوره دونالد ترامپ با وی در این زمینه هم نظر بود.

پیش از این ایلیت شاکید، وزیر امور داخلی و رهبر حزب “خانه یهودی” رژیم صهیونیستی در گفت و گو با شبکه “کان” این رژیم، بر تهدید سید حسن نصرالله، دبیرکل، جنرال های حزب الله تاکید کرده بود. در لبنان در نهایت منجر به توافق بر سر مرزهای دریایی خواهد شد.

پیش از این جبران باسیل، رهبر جنبش آزادیبخش ملی لبنان در این باره گفت: سید حسن نصرالله، دبیر حزب الله لبنان معادله را ثابت کرده اند «بدون استخراج قانا از کار خارج نمی شود» با قدرت مقاومت و موشک و پهپاد.

وی در این خصوص خاطرنشان کرد: کل میدان قانا را اشغال کردیم و این به این دلیل است که میدان کاملا در محدوده ما قرار ندارد.

در پنجشنبه شب رئیس جمهور لبنان از امضای پیمان نهایی دریایی این کشور با رژیم صهیونیستی خبر داد.

میشل عون گفت: توافق ما با توافقنامه مرزبندی دریایی پس از رایزنی با نخست وزیر و رئیس مجلس نهایی شد. و توافق اسرائیل

رئیس جمهور لبنان افزود: این توافق در راستای خواسته های لبنان است و از حقوق این کشور حمایت می کند.

وی افزود لبنان از خواسته های اصلی عقب نشینی نکرده و از تمام حقوق این کشور استفاده کرده است.

عون همچنین گفت: با این توافق، میدان نفتی قانا را به طور کامل به دست آورده ایم. لبنان به هیچ وجه در مسیر عادی سازی نیست.

رئیس جمهور لبنان افزود: از آمریکا و فرانسه ضمانت هایی برای انجام فعالیت های نفتی در آب های لبنان دریافت کرده ایم.

روز چهارشنبه شورای امنیت رژیم صهیونیستی با نخست وزیر موقت این رژیم پیش نویس توافقنامه تعیین مرز دریایی بین فلسطین اشغالی و لبنان را تهیه و تصویب کرد.