حج یک مطالعه ساده زیستی است/ بسیاری از بدبختی ها ناشی از اشراف و تجمل گرایی است/ صد بار تکرار کردیم و برخی هنوز از مشکلات شیعه و سنی صحبت می کنند/ بازار زیارت به چه کسانی کمک می کند و چقدر هزینه دارد؟


گروه سیاسی _ رجانیوز: رهبر انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار با مسئولان حج امسال. حج رکن زندگی انسان به شمار می رود. از جمله پیام ها و درس های مهم در زمینه های مختلف از زندگی فردی و اجتماعی و نیاز به امنیت اسلامی از بین همه زائران به ویژه زائران ایرانی بر دولت میزبان تاکید کرد.

بر اساس گزارش ها رنجوز; وی حج ​​را یک برنامه مقدس سنجیده با زوایا، ابعاد و گستره متفاوت با سایر برنامه های دینی دانست و گفت: قرآن کریم حکمت حج را در یک جمله کوتاه «قیامت برای مردم» بیان می کند که رکن انسان است. زندگی حج شامل آموزه ها و تمرین هایی است که به انسان ها و نسل های آینده نحوه انتخاب عناصر زندگی را می آموزد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «آموزش همزیستی»، «سادگی» و «پرهیز از گناه و چیزهایی که وجود دارد ولی نیاز به مراقبت دارد» را از درس‌های مهم حج برشمردند. و شکر نیت قرب الهی و انجام دادن کارها محکم و استوار و با ابتکار است.

وی با تاکید بر تمهیدات داخلی برای این سفر معنوی بسیار مهم و پرهیز از کارهای ناپسند مانند خرید گفت: یادگار واقعی سفر حج تلاوت قرآن است، در مسجدالحرام بخوانید، نماز و طواف کنید. وقت را نباید صرف کارهای بیهوده کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اینکه حج نمایانگر وحدت امت اسلامی است، گفتند: باید تمام تلاش خود را به کار گرفت تا وحدت مسلمانان دچار مشکل نشود. چون تفاوت ایجاد می کند به خصوص تفاوت شیعه و سنی. این یکی از ترفندهای انگلیسی هاست.»

رهبر معظم انقلاب اسلامی ارتباط و روشنگری خوب با زائران سایر کشورها و استفاده از قرآن و تلاوت خوب را زمینه ساز افزایش وحدت دانستند و بر فاجعه بودن صهیونیسم تأکید کردند و از اسلام انتقاد کردند. دنیا اضافه کرد: حضور در حج و دولت های عربی و غیر عربی خلاف خواست ملت است و با علم به این که این دیدارها و ملاقات ها و برای خواست آمریکا به سمت عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی رفته است. قیام هیچ تأثیری نداشت. به جز استثمار رژیم صهیونیستی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به مسئولیت سنگین دولت میزبان و لزوم اقدام آن در راستای مصالح جهان اسلام، گفتند: تأمین امنیت زائران شایسته همگان است. به ویژه زائران ایرانی و جلوگیری مکرر از فجایع گذشته. افزایش هزینه ها نیاز جدی جمهوری اسلامی است.

وی در نهایت از مسئولان حج درخواست کرد که موضوع کاهش ایام حج را در دستور کار خود قرار دهند و برای آن چاره اندیشی کنند.

در ابتدای این دیدار، حجت الاسلام والمسلمین نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و آقای حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت، حضور یافتند. گزارشی از آماده سازی و برنامه ها ارائه کرده است برای حج امسال

آنچه به مخاطب داده می شود این است «بسته‌های خبری» منتشر شده در رسانه‌ها و حساب‌های رسمی KHAMENEI.IR در شبکه‌های اجتماعی صرفاً برای بازنشر سریع بیانات رهبر انقلاب اسلامی و «متن کامل بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای» تا ساعاتی دیگر در این بخش در بخش «اعلان‌ها» منتشر می‌شود.

گزیده ای از بیانات رهبر انقلاب در این دیدار:

*خوشحال است که پس از دو سال تعطیلی، خداوند متعال این باب را برای زائران ایرانی بازگشایی کرده است. علاقه مندان ایرانی و برادران دیگر آدرس در کشور دیگر دعوتی از بهشت ​​بود که در را باز کرد. در را برای شما باز کند این لطف کسی نیست. این مقبولیت آرزوهای شما و زائران محترم از پروردگار عالم است. به خواست خدا حج خوبی خواهید داشت. بازگشت به سلامتی با سلامتی، ایمنی و دعای مستجاب. و از جانب خداوند لطف دریافت کنید با اشتیاق همه زائران

* اگر بتوانیم در بعد حج عنایت لازم را داشته باشیم ما متوجه می شویم که انسان ها از انجام حج چه سودی می برند. و این فواید بسیاری از فواید زندگی انسان را پوشش می دهد. قرآن در جملات کوتاهی از حج یاد کرده است، تقریباً همه آن حکمت حج است. و اگر بتوانیم فکر کنیم ما می‌توانیم از قول کسی که معصوم است و در قرآن تدبر می‌کند از همین کلمه خیلی چیزها را بفهمیم، در همین سوره مائده می‌فرماید:

در اینجا خداوند متعال فرمود که حج رکن زندگی انسان است که بسیار مهم است. شورش برای مردم متعلق به مردم است، من و شما و مردم، و این و آن، و چند نفر، نه نسل ها، جمعیت ها و گروه ها، متعلق به مردم هستند. این انسانی است، این یک قیام برای بشریت است.

* یکی از مسائل مهم در حج، همزیستی است. افرادی که با فرهنگ‌های مختلف، از مکان‌های مختلف، رنگ‌های مختلف، زبان‌های مختلف ناآشنا هستند، باید در اینجا همزیستی داشته باشند، یعنی شما حق دعوا، مشکل، همزیستی را ندارید. همان قلم را ببینید قلم همزیستی مشکل ما در جهان در حال حاضر مشکل انسانی آیا این فقط مشکل مسلمانان نیست؟ ناشناس همزیستی، زورگویی، تهمت زدن، دلتنگی، دعوا کردن، حج آموزش می دهد که چگونه برای مدت محدودی با هم زندگی کنیم، نمونه هایی از همزیستی را نشان دهید. که زندگی اینگونه است باید انجام شود

* یکی دیگر از مصادیق معارف حج، تحصیل زیست شناسی ساده است، احرام یکی دیگر از ادغام ساده زیستی است، یعنی احرام زیاد نیست، همین که بدن شما را می پوشاند، فقط چیزهای بدن شما را می پوشاند، این ساده زیستی است. ، شما اینطور لباس می پوشید، بدون احرام زندگی می کنید، اما او از شما می خواهد که این کار را یاد بگیرید، یاد بگیرید که می توانید ساده زندگی کنید. و شما باید یک زندگی ساده را ترویج کنید. این داستان همانند شماره قبلی زندگی مشترک است. با توجه به ناملایمات و مشکلات جهان به دلیل تجمل، اشراف و تجمل و غیره. به همین ترتیب بیشتر ثروت جهان در همه جا خرج آنها می شود. متاسفانه در کشور ما به همین ترتیب، در جاهای دیگر ده ها بار از آن استفاده شده است. صدها بار با اینها این یک وظیفه دیگر برای آسان کردن زندگی است. ماهیت حج همین است، وقتی صحبت از تدریس می شود یعنی در این چند روز ساده زندگی کنید، این تربیت به عنوان یک سبک زندگی است.

* قدر لحظات این سفر را بدانید، البته این را بارها گفته ام. بازاریابی یک اشکال است، به خرید بروید، به خرید بروید، در مورد آن صحبت کنید. ما داریم بهانه می آوریم. لازم نیست، نباید، لازم نیست. به جای اینکه وقت خود را در آن بازارهای مشکل دار صرف کنید که من نمی خواهم دیگر تند تعبیر کن که کجاست برای تعبیر واقعا تندتر به جای وقت گذاشتن در آن بازارها و آن مغازه ها و گشت و گذار برای کسانی که می خواهید تا دو رکعت نماز سوغاتی بخرید، مسجد الحرام را بخوانید بروید و درست کنید. طواف دور کعبه برای او. برو اونجا دعا کن برو نصف قرآن را برایش بخوان. این یک سوغات واقعی است. چیزی که به عنوان سوغاتی درست می کنید از داخل گران تر، داخل بهتر، در بسیاری از موارد بسیار بهتر و ارزان تر است، آن را در اینجا پیدا کنید، چه چیزی به کسی هدیه دهید؟ هدیه خوب، بدون آسیب. چرا اینجا آماده شدی کسی میتونه کمک کنه؟ چقدر؟ به قیمت های معنوی غیر از قیمت کیف و مادی!

* حج مظهر امت اسلامی است. امام (علیه السلام) سعی می کرد مانع این اتحاد نشود، به نماز پیشکسوتانی که در مسجدالحرام امام صادق(ع) نماز می خواندند، می پیوست. ببینید این برای چیست؟ چرا این کلمات را فراموش می کنیم؟ صد بار تکرار می کنیم که یک طرف دوباره صدایش را در مورد مسائل شیعه و سنی بلند می کند. از جمله تفاوت ها و تبعیض چرا آنها این کار را انجام می دهند؟ چرا آنها به نفع دشمنان خود کار می کنند؟ آیا آنها نمی دانند که انگلستان هنر ایجاد اختلاف دارد؟ و یکی از کاستی ها و شکاف هایی که انگلیس همیشه از آن استفاده کرده شکاف بین شیعه و سنی است حالا دیگران هم کم کم یاد می گیرند. و در اتاق فکر آمریکایی متفکران سیاسی و… می بینید که می گویند بله. برخی شیعه هستند بعضی جاها شیعه هستند بعضی جاها سنی هستند. شیعه و سنی به سراغشان آمده اند! برادر با هم نباشید، بله درگیری وجود دارد. عدم تایید عقیده عدم تایید عقیده اما هنوز نظراتی وجود دارد. ما اشتراکات زیادی داریم. آیا باید این موارد را نادیده گرفت و به سراغ اختلافات رفت؟ نرو، نرو، امام رضی الله عنه نماز را در کاروان نهی می کند. و گفتند نرو. برای نماز در مسجد بروید این برای همان شریک است. این اتحاد را تا حد امکان ایجاد کنید.

* دولت میزبان مسئولیت سنگینی (حج) مکه دارد که به آنها تعلق ندارد. مکه مال همه است. آنهایی که از بیرون هستند نیز همینطور. او متعلق به همه است، نه مال کسی. باید به نفع جهان اسلام انجام شود. نه به نفع خودشان اینها مواردی است که در مورد افزایش هزینه ها و امثال اینها استناد می کنند، اینها مواردی است که باید تجدید نظر کنند و حجاج را حفظ کنند. از همه زائران جهان اسلام می‌خواهم که در سلامت باشند. به ویژه امنیت زائران ایرانی. وظیفه آنها این است که این را حفظ کنند و اجازه ندهند تراژدی های گذشته تکرار شود.

* امروز اپیدمی صهیونیسم آفت انتقاد و اضطرار جهان اسلام است. همیشه یک اپیدمی بوده است. حتی قبل از تأسیس شبه دولت صهیونیستی باید آشکار شود حالا باید گفت به هر شکلی که میدونی به هر طریقی که بتوانید اینها دولت هایی هستند که دولت های عربی که با صهیونیست ها دست می دهند و دست می دهند و سطل آشغال می مالند و جلسات می گذارند و … اصلا از این کار سود نمی برند. آنها چیزی جز خطرناک نیستند، اولاً ملت آنها مخالف است. عرب و عجم حالا من به شما می گویم که اعراب که عرب نیستند بعضی ها هم همین کار را می کنند. ملت آنها مخالف بود. با هم می نشینند و قهوه می نوشند. ملتهایشان در آنجا مشت زدند و شعار دادند و رژیم صهیونیستی آنها را مکید، استثمار کرد و از آنها سوء استفاده کرد. آنها مرتبط نیستند نمی فهمند البته زود می فهمند که امیدواریم دیر نشده باشد. اینها باید افشا شود. تنها چیزی که این دولت‌ها را مجبور می‌کند اراده آمریکاست، آنها می‌خواهند از خواست آمریکا پیروی کنند، زیرا قلب آمریکا می‌خواهد این کار را انجام دهد، زیرا فشار آمریکا بر آنهاست. می خواهند اجرا کنند