تورم در 37 کشور دو سال پیش دو برابر شد.


جنگ در اوکراین وقفه در چرخه عرضه افزایش قیمت انرژی و مواد اولیه و مواد غذایی و همچنین اتخاذ سیاست غیرمسئولانه پولی بانک مرکزی. این عامل اصلی در ایجاد ابر تورمی است که جهان را فرا گرفته است.

به گزارش رجانیوز، شاخص های اقتصادی نشان می دهد که روند افزایشی تورم در جهان به طور نامحدود ادامه خواهد داشت.

روزنامه همشهری در این خصوص در گزارش خود خاطرنشان می کند: اقتصاد جهانی قبل از اینکه بتواند به طور کامل خود را از رکود ناشی از همه گیری ویروس کرونا خارج کند، در یک گودال به اصطلاح تورمی فرو می رود. تورم تقریباً تمام اقتصادهای جهان را تحت تأثیر قرار می دهد. به ویژه اقتصادهای بزرگ در آمریکا و اروپا. جنگ در اوکراین وقفه در چرخه عرضه افزایش قیمت انرژی و مواد اولیه و مواد غذایی و همچنین اتخاذ سیاست غیرمسئولانه پولی بانک مرکزی. این عامل اصلی در ایجاد ابر تورمی است که جهان را فرا گرفته است.

تا سال گذشته زمانی که اقتصاد جهانی هنوز در اوج شیوع ویروس کرونا و پیامدهای آن است افزایش تورم در نتیجه اختلالات زنجیره تامین و کمبود نیروی کار افزایش یافته است. اما سیاست گذاران این افزایش را موقتی می دانند.تایم لپس به طور خودکار اصلاح می شود.حالا افزایش تورم تحت تاثیر افزایش قیمت کالاها و افزایش شاخص هایی مانند پیش بینی ها.تورم مصرف کننده به سطوحی رسیده است که از کنترل خارج شده است. و خوش بینی اقتصاددانان را در مورد ماهیت گذرا به چالش کشیده است. علاوه بر این، مشخص نیست که آیا بانک های مرکزی کشورها آیا می تواند با غول تورم کنار بیاید؟

آمریکا به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان از این بحران مصون نبوده اند. طبق آخرین گزارش اداره آمار اشتغال آمریکا. تورم سالانه، طبق شاخص قیمت مصرف کننده، در ماه گذشته در ایالات متحده 8.6 درصد بود. و این بالاترین نرخ تورم در 41 سال گذشته در این کشور است.

تحقیقات جدید مرکز تحقیقات پیو (PEW) نشان می دهد که روند افزایش تورم در هر گوشه ای از جهان مهم است. بنابراین تورم در 37 اقتصاد پیشرفته طی دو سال گذشته به طور تصاعدی افزایش یافته است.تحقیقات نشان می‌دهد که قیمت‌های مصرف‌کننده تقریباً در همه 44 کشور در مقایسه با قبل از شیوع ویروس کرونا به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

بر اساس داده های سازمان توسعه اقتصادی و همکاری (OECD)، مرکز تحقیقات پیو گزارش می دهد که میانگین نرخ تورم سالانه در 37 کشور مورد بررسی در سه ماه اول سال 2022 در سه ماه اول سال 2020 دو برابر شده است. در همین حال، در در 16 کشور، تورم در سه ماه اول سال 2022 بیش از چهار برابر همان زمان در سال 2020 در میان کشورهای مورد بررسی افزایش یافته است. ترکیه بالاترین نرخ تورم را در سه ماهه نخست امسال تجربه کرد. و نرخ تورم 8.54 درصد بوده است.

در یک گزارش اقتصاددانان به تداوم چشم انداز تورم جهانی اشاره می کنند. به ویژه در میان بزرگترین اقتصادهای جهان، بر اساس این گزارش، تورم نقطه به نقطه در کشورهای ثروتمند جهان به طور متوسط ​​بیش از 9 درصد افزایش یافته است. افزایش بی سابقه از دهه 1980، این وضعیت آسیب زیادی به اقتصاد و بازارهای مالی وارد کرده است.

در این موقعیت همه شاخص های اقتصادی در همه زمینه ها از خرید و فروش خانه گرفته تا محصولات کارخانه. نشان دهنده کاهش شدید رشد اقتصادی است. از این رو، سرنوشت قیمت مصرف کننده یکی از مهم ترین پرسش هایی است که در حال حاضر در اقتصاد جهانی وجود دارد.

انتظارات مصرف کنندگان برای تورم نیز افزایش یافته است. عوامل ایجاد نگرانی در مورد چقرمگی تورم اقتصاددانان می نویسند که انتظارات افزایش قیمت در ایالات متحده در آینده نزدیک به سرعت در حال رشد است. و کانادایی ها نیز خود را برای تورم 7 درصدی در سال آینده آماده می کنند. این بالاترین نرخ تورم مورد انتظار در میان کشورهای ثروتمند جهان است.