تلاش کشورهای غربی برای تحت فشار قرار دادن مذاکرات ایران/وین اتهامات علیه جمهوری اسلامی روی میز نمایندگان مجلس شورای اسلامی است.


گروه های خبری سیاسی: اعضای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشست دیروز خود را با پیش‌نویسی آغاز کردند که تروئیکای آمریکا و اروپا پس از طرحی که به دلیل شکایت ادعایی علیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر روی میز اعضای شورا گذاشته شده بود.

گزارش کردن راچا نیوز; موارد ادعایی علیه فعالیت های هسته ای صلح آمیز ایران این موضوع در کنار موضوعات دیگری مانند «اوکراین» و توافقنامه «آکوس» از جمله موضوعات اصلی مورد بحث در نشست جاری شورای حکام بود.

این نشست در بحبوحه اخباری مبنی بر آمادگی کشورهای غربی به عنوان اعضای مجلس حکام برای ارائه قطعنامه جدید به ایران آغاز شد. ارسال این موج منفی باعث شد تا محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی … همزمان با شروع جلسه شورای حکام از پیش نویس قطعنامه انتقاد کرد و تلویحاً انتشارات مطبوعاتی درباره سفر هیئت را رد کرد. بازرس از آژانس به ایران موقعیت نامطلوب مدیر دفتر. بنابراین در موضع خود در کنفرانس مطبوعاتی دیروز او به طور ضمنی از موقعیت قوی دفتر عقب نشینی کرد. و پذیرش قطعنامه مغایر با روند فعلی همکاری تلقی می شود. بین ایران و آژانس

برداشت گروسی از حق تزئین 60 درصدی.

روز گذشته، رافائل گروسی، مدیر کل آژانس در پیامی توئیتری از آمادگی این سازمان برای همکاری با ایران در زمینه مسائل دفاعی باقی مانده خبر داد. وی همچنین ابراز امیدواری کرد که یک نشست فنی با ایران در مورد موضوعات مورد مناقشه برگزار کند.

مدیرکل دفتر در پیام خود گفت که به تهیه پیش نویس قطعنامه ضدایرانی توسط کشورهای غربی اشاره ای نکرده است. اما بلافاصله پس از انتشار اخباری مبنی بر مخالفت بازپرسان اداره با سفر احتمالی از تهران، مدیر کل آژانس در نشست خبری خود سعی کرد جو را تعدیل کند و با تصویب احتمالی قطعنامه مخالفت کند.

گروسی در این زمینه مدعی است آژانس هیچ برنامه سیاسی ضد ایرانی ندارد. همکاری با آژانس را یکی از تعهدات ایران خواند و گفت: ایران باید اطلاعات لازم را در اختیار ما بگذارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا برنامه هسته ای ایران از کنترل خارج شده است؟ مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «من از کلمه «هوشمند» استفاده نمی‌کنم. «خارج از کنترل» درباره غنی‌سازی 60 درصدی ایران، اما پیشرفت در برنامه هسته‌ای ایران آنقدر واضح بود که هر کسی می توانست متوجه آن شود. این باعث می‌شود همه چیز مهم‌تر شود.»

واکنش به احتمال صدور قطعنامه

وی همچنین درباره تلاش‌های مستمر برای تصویب توافق با ایران گفت: ما به دنبال راه‌ها و مکانیسم‌هایی برای حل و فصل اختلافات هستیم. موضوع رای دادن در اختیار من نیست. اما تا اینجای کار به موفقیت زیادی نرسیده ایم.»

با بیان اینکه در صورت عدم اصلاح ما از ایران می خواهیم که با آژانس در خصوص آغاز کامل فعالیت های نظارتی آژانس در ایران همکاری کند. هنوز وجود دارد یا ما باید به یافتن راه هایی برای پر کردن خلاءها ادامه دهیم.»

مدیر کل آژانس همچنین تاکید کرد که هیچ تصمیمی در خصوص لغو سفر این هیات از آژانس به تهران به آژانس ابلاغ نشده است. وی که دیروز توسط محمد اسلامی اعلام شد، گفت: از ایران خواسته‌ایم در این مورد توضیحات بیشتری ارائه کند. زیرا لغو سفر وضعیت را بدتر می کند. و این بدان معناست که هیچ پیشرفتی وجود نخواهد داشت.»

فعلا خبری از سفر نیست.

در حالی که ایران بالاترین سطح همکاری را با مقامات برای حل اختلاف نشان داده است. تلاش برای مجوز حل و فصل نمی تواند وضعیت موجود را حل کند. مدیرعامل سازمان انرژی اتمی روز گذشته به این موضوع در دستور کار کمیته دولت تاکید کرد. وی با اشاره به اینکه غربی‌ها قطعنامه‌هایی را تهیه کردند و محتوایی را که می‌دانند خلاف واقع و از سوی جمهوری اسلامی مردود است، اتخاذ کردند، گفت: این برای ایران مهم است. پیشرفت پروژه در بخش هسته ای دارای پروژه های مصوب، مدون و اعلام شده و ادامه فعالیت در یک چارچوب واحد است.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین سفر هیات آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران را تکذیب کرد و گفت: در حال حاضر هیچ سفری در دستور کار آژانس نیست و مدعی شد که ما این کار را انجام می دهیم. و اگر نیت خیر داشته باشند و حاضر به مذاکره باشند آنها قرار نیست تسویه حسابی در این مقیاس و مقدار ارائه دهند.»

معاون رئیس جمهور گفت: انتظار داریم حسن نیت جمهوری اسلامی و پاسخ های عقلانی کارساز باشد و مسیرهای طبیعی و غیرسیاسی و روش ها و معیارهای حرفه ای ملاک قرار گیرد.

این انتقادات پس از توافق ایران و آژانس در پی سفر رئیس آژانس انرژی اتمی به وین در ماه اکتبر مطرح شد. که در آن مسائل ادعایی با فرمولی جدید حل خواهد شد.

بر اساس این تفاهم، رویترز از بازدید بازرسان این دفتر در 20 روز آینده خبر داده است.

حال، ادعای گروسی مبنی بر آمادگی سازمانش برای همکاری با ایران چگونه در دستور کار بررسی قطعنامه درباره ایران قرار می گیرد؟

آمریکا تظاهر می کند

کشورهای غربی با همکاری نزدیک با آژانس، ادعای سه مکان در ایران را داشته اند. که به دلیل تحریم ها سعی می کنند ایران را تحت فشار قرار دهند لغو مذاکرات در وین و کناره گیری از موضع اصلی. اما فارغ از این تلاش ها این با تصویب تحریم های جدید به بهانه حمایت از مداخله ایران، مسیر دیگری را طی می کند. توقف در یک تجربه ناموفق فشار مضاعف را برای کسب امتیاز بیشتر، درست کمتر از 72 ساعت از شروع، وارد می کند. نشست آژانس آمریکایی پیامی برای پیگیری توافق وین فرستاد و خواستار حل این موضوع در اسرع وقت شد.

این کار همزمان با آغاز جلسه شورای استانداران انجام شد.حسین امیرعبداللهیان با انتقاد از رویکرد راهبردی آمریکا در مذاکرات وین، آمریکا را ریاکارانه اعلام کرد و گفت: تبادل پیام دائمی با طرف آمریکایی وجود دارد، آخرین پیام ما کمتر از 72 ساعت پیش بود.

امیر عبداللهیان اعلام کرد: «آمریکا از طریق برخی از وزرای خارجه پیام داده است و آنها برای مذاکره عجله دارند، اما راب مالی ریاکارانه در مصاحبه خود اعلام کرد که مذاکره اولویت ما نیست.» ایران برای منحرف کردن توجهات. از خط قرمز و گفت اما منافع ملی مردم برای ما مهم است. و ما از آنها تجاوز نخواهیم کرد. ما به سختی برای غلبه بر تحریم ها در مسیر مذاکره ادامه خواهیم داد. اگر طرف‌های دیگر به تعهدات خود عمل کرده باشند و برجام برای ما خوب عمل کرده باشد، می‌توان با تمام نقاط قوت و ضعف در مذاکراتی که در چند ماه گذشته انجام شد، برجام به توافق رسید. ما از این فرصت استفاده خواهیم کرد.”

در همین حال در گفتگوی تلفنی با نالدی پاندور وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی وزیر امور خارجه در نشست شورای حکام نسبت به عواقب اشتباه محاسباتی و اقدامات غیرسازنده آمریکا و برخی کشورهای اروپایی هشدار داد.

در عین حال شهریار حیدری، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تبادل پیام های تهران و واشنگتن از طریق سفارت سوئیس، گفت: گفتگوهای زیادی بین جمهوری اسلامی و جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است. وی با کشورهای شریک مذاکره و موضوع دیگر، آمریکا از طریق سفارت سوئیس تماس گرفت که ایران مستقیم و غیرمستقیم پاسخ داد. ما منتظر نتیجه تبادل نامه منتهی به جلسه بعدی هستیم تا تصمیم نهایی را بگیریم.»

مبدا: ایران