تغییر زمین بازی در مسائل هسته ای / نهادهای آمریکایی: زمان فرار هسته ای ایران به صفر


گروه بین الملل رجانیوز: روز دوشنبه 10 اوت، وزارت خزانه داری آمریکا بایکوت امارات، 4 شرکت هنگ کنگ، 1 شرکت سنگاپور و 1 کشتی علت: نقض تحریم های آمریکا. به صنعت پتروشیمی ایران اسامی به شرح زیر است:

جستجو «Blue Cactus Heavy Equipment and Machinery Parts Trading LLC» امارات

شرکت هنگ کنگی “FARWELL CANYON HK LIMITED”

Golden Warrior Shipping Co., Ltd.” هنگ کنگ

PIONEER SHIPMANAGEMENT PTE LTD» سنگاپور

شرکت هنگ کنگ “PZNFR TRADING LIMITED”

Che Gufei International Trading Co., Ltd.” هنگ کنگ

کشتی “GLORY HARVEST” یکی از زیرمجموعه های شرکت “GOLDEN WARRIOR” است.

هدف تشدید تنش های هسته ای در دوئل با ایران است. اما تهران در یک سالگی سیزدهمین ریاست دولت خود، سیاست متفاوتی را برای رانندگان قایق به واشنگتن نشان داد. سخنگوی سازمان انرژی اتمی کمالوندی روز دوشنبه 10 اوت اعلام کرد که ایران از قبل تحویل 1000 گاز گلخانه ای از جمله 500 سانتریفیوژ پیشرفته IR-6 را آغاز کرده است.

برای درک این مشکل کافی است بدانید که ظرفیت غنی‌سازی IR-6 حدود 6 تا 10 برابر سانتریفیوژ اصلی IR-1 است. می توان به جای 190000 IR-1 برای برآورده کردن آن نیاز استفاده کرد.

کمپین غرب علیه برنامه هسته ای ایران در پاییز 2002 آغاز شد. 20 سال کافی است تا در مورد مطالعه ادعایی موسوم به PMD تردید ایجاد شود، تحمل نسبتا کمی ایران برای روی آوردن به آن. اسلام» روز دوشنبه 19 مرداد گفت:

پس از خروج از برجام، غرب مجدداً اتهاماتی را که در گذشته مطرح کرده بود، مطرح کرد. حدود 20 سال است که آنها این نکات غلط را شناسایی کرده اند… این برای ایران قابل قبول نیست… بنابراین، «او تصمیم گرفته است که کل توافق را تعطیل کند تا طرف مقابل بفهمد که دیگر نباید اتهامات نادرستی وجود داشته باشد. چون این پرونده سال ها پیش بسته شد.»

برنامه هسته ای ایران پیشرفته ترین برنامه تاریخ است.

کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران، در گفت‌وگو با الجزیره در 26 ژوئیه گفت: جواد لاریجانی، دیپلمات باسابقه وزارت امور خارجه، در یک مصاحبه خبری اختصاصی در 5 تیرماه گفت: «ایران توانایی ساخت بمب اتمی را دارد. محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ایران می‌خواهد سلاح هسته‌ای بسازد، هیچ‌کس نمی‌تواند جلوی ما را بگیرد. در 10 اوت گفت: «همانطور که آقای خرازی گفت، ایران از نظر فنی توانایی ساخت بمب اتمی را دارد. اما این پروژه در دستور کار قرار نگرفت.

نکته پیشنهادی فوق این است که برنامه هسته ای ایران به اهداف نظری و فناوری دست یافته است.

تعداد سانتریفیوژهای IR-4 در ایران | بازه زمانی: 2011-2022 | منبع: داعش

در یک گزارش موسسه علوم و امنیت بین‌الملل آمریکا (ISIS) تعداد سانتریفیوژها در ایران را بر اساس مدل‌های آماری تخمین زده است، البته لازم به ذکر است که چنین آماری به‌طور مستقل توسط فارس تأیید نمی‌شود و صرفاً برای اطلاع از ادعاها ارائه می‌شود. فقط موسسات تحقیقاتی غربی

در نمودار مربوط به سانتریفیوژ IR-4 تعداد سانتریفیوژها در بالاترین حد ممکن قرار دارد و به 524 سانتریفیوژ می رسد.این روزنامه ظرفیت تقویتی این نسل را 5.5 درصد تخمین زده است که 5 برابر بیشتر از IR-1 است.این آمار بالاتر می رود. تا 9 ژوئن 1401.

تعداد سانتریفیوژهای IR-6 در ایران | دوره زمانی: 2011-2022 | منبع: داعش

بر اساس گزارش موسسه بین المللی علم و امنیت (ISIS) در نمودار مربوط به سانتریفیوژ IR-6، تعداد این سانتریفیوژ به 538 دستگاه رسیده است که در مقایسه با دوران قبل از برجام، حدود سه ماه پیش، جهشی بزرگ است. این روزنامه ظرفیت سانتریفیوژ را 10 برابر آن تخمین می زند، یعنی 10 برابر ظرفیت IR-1.

مؤسسه علوم و امنیت بین‌الملل (داعش) می‌نویسد که بر اساس اعلام ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و قانون اقدام راهبردی، تعداد کل سانتریفیوژهای پیشرفته ایران تا 9 ژوئن 1401، 2228 سانتریفیوژ بوده است. این موسسه گفت که ایران قصد دارد 1200 سانتریفیوژ پیشرفته دیگر نصب کند و در مجموع 3400 سانتریفیوژ پیشرفته را که یک رقم منحصر به فرد در تاریخ هسته ای ایران است، وارد کند.

«ایهود باراک» نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی در مجله تایم نوشت: «در عمل ایران در تابستان امسال به کشوری در آستانه قدرت هسته ای تبدیل خواهد شد. اما باراک با دانش و منابع مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک قدرت اتمی سریع نوشت: نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی اعتراف کرد که برای توقف برنامه هسته ای ایران با حمله نظامی دیگر خیلی دیر شده است: «ایران برای عضویت در باشگاه هسته ای به نقطه بی بازگشت نزدیک می شود».

دیوید آلبرایت، رئیس مؤسسه علم و امنیت بین‌المللی، به همراه سارا باکهارد در این مؤسسه نوشتند: ایران از مرزهای خطرناک جدید عبور کرده است. زمان فرار هسته ای ایران به صفر رسیده است. [۴] اصطلاح گسیختگی هسته ای به زمان مورد نیاز برای تولید مواد شکافت پذیر مورد نیاز برای ساخت بمب اتمی اشاره دارد. هر چه زمان به صفر نزدیکتر باشد هر چه کشوری بتواند بمب اتمی بسازد نزدیکتر باشد.

تغییر مسیر

آنچه واضح است این است که راهبرد دولت رئیس جمهور در مورد هسته ای، نابودی تمام ایده های غربی در مورد آن است نتیجه این شد که آمریکا چند ساعت بعد از اقدام 19 مرداد با واکنش ایران مواجه شد اما بازی در این سطح نبود.

داستان برنامه هسته ای ایران و تحریم های غرب حکایت غذای نخورده و دهان سوزان است. این به خاطر چیزی است که گم شده است. بدین ترتیب این کشور به دلیل نقش محوری اش در اصحاب باقی در سال 2008 تحت شدیدترین تحریم ها در تاریخ جهان قرار گرفت.

این استراتژی اکنون در دستور کار قرار دارد تا نحوه رویارویی ایران با آمریکا را تغییر دهد. در مورد مسائل هسته ای از دفاع تا تهاجمی سخنرانی رئیس شورای راهبردی روابط بین الملل ایران و دیگر مقامات در کشور ما این نشان دهنده آغاز سطح جدیدی از رویارویی با اقدام ضد ایرانی غرب است.