تغذیه و سرطان معده – مرکز تغذیه و ورزش Armoni


افراد مبتلا به سرطان معده معمولا در خوردن و هضم غذا مشکل دارند. این مشکلات می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

تمام یا قسمتی از شکم را بردارید

تخریب غدد ، سلولهای خاص و اعصاب گوارشی م digestثر بر هضم غذا

از دست دادن یا آسیب دستگاه گوارش (که به اسفنکتر تحتانی مری نامیده می شود) از معده (که اسفنکتر پیلورک نامیده می شود).

عوارض ناشی از شیمی درمانی یا سایر روش های درمانی

از دست دادن اشتها برای خود سرطان

مشکلات تغذیه ای ممکن است شامل موارد زیر باشد:

کاهش وزن

کاهش وزن یک مشکل بسیار شایع در افراد مبتلا به سرطان معده است. تومورهای معده می توانند باعث اختلال شوند و می توانند در انتقال غذا از معده به مری یا معده به روده ها اختلال ایجاد کنند ، که می تواند غذا خوردن را برای فرد دشوار کند. با پیشرفت سرطان ، توانایی بدن در استفاده از انرژی برای غذا تغییر می کند. در نتیجه ، انرژی به سرعت سوزانده می شود. این افزایش مصرف انرژی همراه با تغذیه نامناسب منجر به کاهش وزن می شود.

عوامل دیگری وجود دارد که می تواند منجر به کاهش وزن در افراد مبتلا به سرطان معده شود:

افراد مبتلا به سرطان معده اغلب اشتهای خود را از دست می دهند.

بعد از جراحی سرطان معده ، ممکن است فرد نتواند غذاهای زیادی بخورد و هنگام خوردن وعده های غذایی کوچک احساس سیری کند ، که اغلب به میزان ناراحتی معده مربوط می شود.

باقیمانده معده یا روده کوچک ممکن است نتواند غذا را به درستی هضم کند یا چربی ها و مواد مغذی رژیم غذایی را جذب کند ، که باز هم بستگی به نوع جراحی و میزان برداشتن دارد.

حفظ وزن در این وضعیت بسیار مهم است حتی اگر اشتهای شما تغییر کرده باشد. تغذیه مناسب به بدن در مبارزه با بیماری ها و مقابله با اثرات درمانی سرطان معده کمک می کند.

دستورالعمل های زیر ممکن است به کاهش وزن در نتیجه بیماری کمک کند:

وعده های غذایی را حذف نکنید. سعی کنید به طور منظم غذا بخورید ، حتی اگر کمی گزنده باشد.

غذاها و نوشیدنی های سرشار از پروتئین و کالری را در رژیم غذایی خود قرار دهید. به عنوان مثال ، شیر یا غلات خامه ای یا سوپ های پخته شده را اضافه کنید ، از ترکیب گندم ، گوشت و سبزیجات یا سیب زمینی با کره استفاده کنید.

هنگامی که نمی خواهید یا نمی توانید غذاهای جامد بخورید ، نوشیدنی های پرکالری و پر پروتئین (مانند گوارش ، شیرینی یا تعادل مایعات مایع) بنوشید یا غذاهای نیمه جامد (مانند پودینگ یا ماست) بخورید. همچنین ، بین وعده های غذایی از نوشیدنی های کم کالری و پروتئین بالا استفاده کنید.

انواع غذاهای مغذی سرشار از پروتئین و کالری و همچنین میان وعده های سریع آماده خوردن تا زمانی که آنجا هستید. به عنوان مثال می توان به شیر یا محصولات لبنی ، غلات صبحانه ، بستنی ، پنیر و بیسکویت ، کره بادام زمینی ، تخم مرغ ، آجیل ، ماست و ماست اشاره کرد.

در صورت کاهش وزن ، تیم مراقبت های بهداشتی ممکن است استفاده از لوله تغذیه را توصیه کند. لوله تغذیه نازک ، انعطاف پذیر است و در معده یا روده قرار می گیرد. هنگامی که لوله در جای خود قرار گرفت ، می توان مکمل های غذایی مایع (مواد مغذی روده) به او داد. وقتی خوردن یا نوشیدن مشکل است ، لوله های تغذیه می توانند نیازهای تغذیه ای را برآورده کنند ، به ویژه اگر وزن زیادی کاهش داده اید.

احساس سیری بعد از غذا خوردن

ممکن است بعد از خوردن یک وعده غذایی کوچک احساس سیری کنید. این عمل می تواند انجام شود یا نباشد. جراحی سرطان معده اندازه شکم را کاهش می دهد و می تواند باعث زخم در دیواره شکم شود. این جراحی همچنین می تواند به اعصاب واژن آسیب برساند ، که هنگام ورود غذا به معده روی دیواره شکم رسوب می کنند. این امر با کشش مابقی شکم یا بدن در راستای تغییرات گوارشی بهبود می یابد. حتی بدون جراحی ، ممکن است معده شما به آرامی برای مدت طولانی خالی و پر شود.

راههای کاهش احساس سیری:

سعی کنید تا 6 بار در روز وعده های غذایی کوچک یا میان وعده بخورید. این معمولاً راحت تر از تلاش برای خوردن 2-3 وعده غذایی بزرگ در روز است.

از نوشیدن مشروبات الکلی به ویژه نوشابه خودداری کنید. این مایعات می توانند به سرعت معده را پر کنند. در زمان غذا نوشیدنی های پرکالری یا پروتئین بالا بنوشید.

غذاهای غنی از فیبر ، مانند نان و غلات سبوس دار را محدود کنید ، زیرا باعث احساس سیری سریعتر از سایر غذاها می شوند.

افراد مبتلا به سرطان معده ممکن است دچار کمبود ویتامین ها و مواد معدنی خاصی باشند که باید تحت نظر پزشک و متخصص تغذیه مصرف شوند.

مژده رحمانیان ، عضو انجمن تغذیه ایران

کلینیک زیبایی و لاغری آرمونی

www.armooni.ir

دیدگاهتان را بنویسید