تغذیه را بشناسید غذای بد دهان را از بین ببرید


بوی بد دهان را با غذا از بین ببرید

به یاد داشته باشید که بوی بد خوردن برخی غذاها را می توان با خوردن غذاهای خاص از بین برد. در این قسمت از دکتر با ما همراه باشید. رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه در اصفهان ، تا بیشتر در مورد علل این مشکل صحبت کند و از شر آسم غذایی بد خلاص شود.

دلایل اصلی بوی بد دهان

عوامل متعددی می توانند باعث بوی بد دهان شوند. پلاک های باکتریایی در دهان و خوردن غذاهای خاص از شایع ترین علل این مشکل هستند:

خوردن سبزیجاتی مانند گیاهان دارویی ، نعناع ، رازیانه ، رازیانه ، بابونه ، رزماری ، مریم گلی و حتی آویشن بوی بد دهان را از بین می برد.

پوسیدگی دندان

دهان یکی از نواحی بدن است که حاوی تعداد بسیار زیادی میکروب های مختلف است. پوسیدگی دندان لایه ای از باکتری ها در دهان است. عدم مراقبت از دندان ها ، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن و همچنین خوردن غذاها و نوشیدنی های شیرین می تواند باعث ایجاد پلاک باکتریایی شود. این علائم روی دندان ها می نشیند و بسیار می چسبند. با مسواک زدن و شستشوی کامل می توانید از تشکیل پلاک جلوگیری کنید. متأسفانه ، اگر تعادل باکتریایی در دهان تحریک شود ، خمیردندان می تواند اسیدهای زنجیره ای کوتاه ، ادرارآور یا چربی تولید کند که باعث بوی بد دهان می شود.
غذاهای خاصی بخورید

چندین ماده غذایی وجود دارد که باعث بوی بد دهان می شوند که در زیر به آنها اشاره می شود:

سیر و پیاز

سیر و پیاز سرشار از ترکیبات گوگردی هستند و می توانند بوی بد دهان را در دهان و بعداً ، هنگامی که جذب شده و در ریه ها دفع می شود ، ایجاد کنند.

محصولات لبنی

بسیاری از باکتری های موجود در دهان می توانند اسیدهای آمینه موجود در محصولات لبنی را خشک کرده و بقایایی به نام کاداورین یا پوترسید تولید کنند. در نتیجه ، بوی بد ایجاد می شود.

کنسرو ماهی

بوی ماهی پوسیده چیزی نیست که نادیده گرفته شود. در حین کنسرو کردن ، این غذا به تجزیه و تولید آمینهای بیوژنیک مرتبط با تولید بوی بدن ادامه می دهد.

کربوهیدرات ها بوی تندی می دهند

این نوع کربوهیدرات ها حاوی نوعی مولکول کربوهیدرات هستند که به راحتی توسط باکتری های طبیعی در دهان و روده جذب می شوند و باعث ایجاد گاز ، نفخ ، مشکلات روده و البته بوی بد می شوند.

دخانیات و مشروبات الکلی

مصرف مشروبات الکلی شدت بوی بد دهان را افزایش می دهد زیرا اتانول یکی از عوامل کم آبی بدن است ، یعنی بدن را کم آب کرده و همچنین باعث فرار محصولات باکتریایی می شود. سیگار کشیدن نیز نقشی دارد که اثرات الکل را بدتر می کند.

چه کنیم؟

برای حذف غذا از بوی بد دهان ، باید از خوردن برخی از غذاهایی که در زیر مورد بحث قرار می گیرد ، اجتناب کنید. البته باید بدانید که نیازی به حذف کامل این غذاها از رژیم غذایی خود ندارید. اما کاهش مصرف آنها به جلوگیری از بوی بد دهان کمک می کند.
با تغذیه مناسب با بوی بد دهان مقابله کنید

گاهی اوقات برای از بین بردن بوی بد دهان ، تغییر عادات غذایی و افزایش مصرف آب کافی است. با این حال ، نباید فراموش کنید که بهداشت دهان و دندان و مراجعه به پزشک نیز ضروری است. به یاد داشته باشید که نوشیدن مقدار زیادی آب برای بدن بسیار م effectiveثر و مفید است.

علت را دریابید

اولین قدم برای مقابله با بوی بد دهان شروع درمان علت است. این مشکل ممکن است به دلیل خوردن غذاهایی مانند سیر و پیاز باشد که با اجتناب از مشکل شما می توانید این مشکل را برطرف کنید. این مشکل حتی می تواند به دلیل استفاده نادرست از آب باشد. بنابراین ، می توانید با نوشیدن آب زیاد از شر دهان و بوی بد دهان خلاص شوید. گاهی اوقات این مشکل به دلیل مشکلات دندان یا لثه ایجاد می شود. در نتیجه ، ابتدا باید ریشه مشکل را پیدا کنید.

از مصرف الکل و دخانیات خودداری کنید

طبق گزارشات ، سیگار کشیدن و الکل علائم بوی بد دهان را بدتر می کند. اگر سیگاری هستید ، باید عادت های خود را ترک کنید تا نه تنها بوی بد دهان را از بین ببرید بلکه اقدامات بهداشتی مهمی را نیز انجام دهید.

بیش از 3 وعده غذا در روز نخورید

غذاهای زیادی وجود دارد و اغلب تعادل pH در دهان مختل می شود. در نتیجه ، زمان بیشتری برای تغذیه باکتری ها در نظر گرفته می شود و ممکن است بقایای غذا در کنار دندان ها و در گوشه دهان تجمع پیدا کند. علاوه بر این ، اکثر تنقلات شیرین هستند و البته توسط باکتری های موجود در دهان نیز قابل خوردن هستند. بنابراین ، توصیه می شود از عادت داشتن همیشه میان وعده در دهان خود اجتناب کنید.

دهان خود را تمیز نگه دارید و دهان خود را با روغن نارگیل بشویید

یافته های برخی مطالعات نشان می دهد که مسواک زدن برای بوی بد دهان بسیار مهم است. علاوه بر این ، توصیه می شود روزانه بعد از مسواک زدن ، دهان خود را با روغن نارگیل مسواک کنید. روغن نارگیل سرشار از اسید لوریک است. این ترکیب تأثیر مفیدی در برابر بیماریهای مختلف دهان و دندان دارد. برای این کار ، پس از مسواک زدن ، یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را به مدت 5 تا 10 دقیقه بشویید و دهان خود را بشویید. حتی اگر صبور باشید ، می توانید این روغن را به مدت 20 دقیقه در دهان خود قرار دهید و در نهایت روغن را به بیرون تف می کنید.
کمی سبزیجات پیدا کنید

خوردن سبزیجاتی مانند جعفری ، نعناع ، سیر ، رازیانه ، بابونه ، رزماری ، مریم گلی و حتی هویج بوی بد غذا را از بین می برد.

مکمل هایی برای مقابله با بوی بد دهان

زینک: نتایج بسیاری از مطالعات نشان داده است که مکمل روی ترکیبات سولفات آنها را به گازهای بی بو تبدیل می کند.

پروبیوتیک: به طور کلی بزاق استرپتوکوکوس باید در دهان افراد سالم باشد. با این حال ، برای افرادی که از بوی بد دهان رنج می برند ، سطح این باکتری ها پایین است و برخی حتی این باکتری ها را ندارند. به همین دلیل ، پروبیوتیک ها در از بین بردن و کاهش بوی بد دهان مثر هستند.


دکتر. رضا اطمینانانی می تواند با ارائه تغذیه و کمیت اولیه و عادات غذایی ، نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای دیدن دکتر کلیک کنید رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه و تغذیه در اصفهان.


موارد پیشنهادی

غذاهای خطرناک سیگار کشیدن

اهمیت غذاهای گرم و سرد

6 راه برای دریافت امگا 3

گوشت بخورید یا نخوریددیدگاهتان را بنویسید