تعداد کل کارمندان متوقف شدند/ صف های طولانی سوخت گیری در پاریس/ نیمی از کشور به دلیل اعتراضات تعطیل شد/ چپ ها از سرکوب معترضان به دلیل گرانی و کمبود انتقاد کردند.


گروه بین الملل رجانیوز: اعتراضات و حملات در فرانسه هفته گذشته به اوج خود رسید. اعتراضات روز سه شنبه در فرانسه پس از اعلام عمومی حزب چپ به رهبری ژان لوک ملانشون آغاز شد و معترضان با پلیس درگیر شدند. شیشه مغازه را بشکن و تعداد زیادی مجروح و دستگیر شدند.

گزارش کردن رجا نیوز; شروع این اعتراضات، اعتصاب صنفی با درخواست افزایش حقوق بود. گفته می‌شود که این یکی از بزرگترین چالش‌های امانوئل ماکرون از زمان دومین دوره ریاست‌جمهوری او است، زیرا مکرون وعده بازگشت به حالت عادی در این هفته را داده است. و دولت دستور بازگشت به کار را صادر کرده است. صف های طولانی برای بنزین همچنان ادامه دارد. مانند هفته گذشته و ناامیدی مردم از حکومت روز به روز بیشتر می شود.

اعتصاب کارگران و کمبود نفت در فرانسه

سه چهارم کارمندان توتال انرژی فرانسه در تاریخ 27 سپتامبر (5 اکتبر) به دعوت اتحادیه های کارگری و به ویژه اتحادیه ها به طور کلی اعتراضات سه روزه خود را آغاز کردند. اما چون این اعتصاب در موعد مقرر به نتیجه نرسید. اعتراضات تا امروز ادامه داشته است. تقاضای کارکنان توتال انرژی 10 درصد افزایش حقوق است که هفت درصد از این مبلغ برای تطبیق حقوق با تورم مطالبه شده است. و سه درصد دیگر به کارمندان اجازه می دهد تا پس از افزایش قیمت نفت به دلیل تأثیرات جنگ در اوکراین، سودهای کلانی از شرکت توتال دریافت کنند.

در اوج خود، قطعی توتال تقریباً 30 درصد از پمپ بنزین ها را در سراسر فرانسه مختل کرد.

در سراسر کشور، نیمی از کشور دست به اعتصاب زدند.

ببه گزارش رویترز، اعتصاب کارگران و بخش‌های صنعتی فرانسه در روز سه شنبه هفته جاری بیشترین تأثیر را بر حمل و نقل در شهر دارد به این ترتیب تقریبا نیمی از تردد قطارهای این شهر به حالت تعلیق درآمد. کارگران بخش‌هایی مانند حمل‌ونقل، انرژی، آموزش، جمع‌آوری زباله و کشاورزی اعلام کرده‌اند که به فراخوان اتحادیه‌های داخلی برای اعتصاب سراسری در روز سه‌شنبه می‌پیوندند.

اعتصاب مقامات حمل و نقل شهری منجر به بسته شدن خطوط قطار بین پاریس و لندن شده است. و سایر مسیرها 50 درصد کاهش

وزارت کشور فرانسه اعلام کرد 107000 نفر در تظاهرات روز سه شنبه شرکت کردند.

کنفدراسیون کار سازمان ملل متحد (CGT) که خواستار اعتصاب است این سازمان اعلام کرد که 300000 نفر در تظاهرات روز سه شنبه شرکت کردند و تنها 70000 نفر در تظاهرات پاریس که از میدان ایتالیا شروع شد شرکت کردند.

استانیسلاوس گرینی، وزیر تغییر و خدمات عمومی فرانسه اعلام کرد که با مشورت اتحادیه صنفی تصمیم گرفته شد که مذاکرات با دولت در مورد حقوق و دستمزد از سال 2023 آغاز شود.

شرکت راه آهن فرانسه (SNCF) وضعیت را به تدریج اعلام کرد. از صبح امروز (چهارشنبه) به حالت عادی بازگشت و اعلام کرد که همچنان اختلال در حرکت قطارها وجود دارد. طبق اعلام این شرکت حرکت قطارهای بین استانی و بین المللی تقریباً عادی است. اما در قطارهای بین شهری اختلالاتی ایجاد خواهد شد.

اما چهارشنبه گذشته روزنامه فرانسوی فیگارو، رئیس شورای ایالتی گرانت اوست، ژان روتن، هشدار داده است که منطقه مجبور خواهد شد مسیرهای حمل و نقل ریلی را ببندد. اگر قیمت برق به شدت افزایش یابد

وی همچنین از افزایش 8 درصدی عوارض در این منطقه از سال 2024 خبر داد.

ماه گذشته، کولمن بان، وزیر حمل و نقل فرانسه اعلام کرد که دولت کمکی به مناطقی که قصد دارند قیمت حمل و نقل عمومی را برای پوشش افزایش قیمت انرژی افزایش دهند، در نظر نخواهد گرفت.

روتان امروز گفت: بسیاری از سران منطقه معتقدند که اگر دولت به موقع اقدام نکند، رنج خواهیم برد و به عبارت دیگر. ما مجبور خواهیم شد راه های حمل و نقل ریلی را ببندیم.

ژان پیر فاراندو، رئیس شرکت راه آهن فرانسه (SNCF)، ماه گذشته پیش بینی کرد قیمت قبض برق با 1.6 میلیارد یورو افزایش به 1.7 میلیارد یورو در سال 2023 خواهد رسید. نیمی از هزینه ها شامل قطار واقعی است.

در سپتامبر قیمت برق برای قراردادهای 2023 در آلمان و فرانسه به ترتیب به 850 یورو و بیش از 1000 یورو در هر مگاوات ساعت می رسد. و این قیمت ها در هر دو کشور نسبت به سال گذشته بیش از ده برابر شده است. قیمت برق در آلمان و فرانسه در سال گذشته حدود 85 یورو در هر مگاوات ساعت بود.

آمار قیمت برق در سال آینده در آلمان و فرانسه پس از افزایش قیمت جهانی نفت ثبت شد.

دانشجویان پاریس با هم در سراسر کشور تظاهرات کردند

به گزارش یورونیوز، چند دانش آموز دبیرستانی در 18 اکتبر به کارگران اعتصابی پیوستند. دانش آموزان اکثر دبیرستان های پاریس و برخی شهرهای بزرگ ورودی مدارس خود را مسدود کردند. و دانش آموزان و معلمان اجازه ندارند برای حمایت از اعتصابات بیشتر در کشور شرکت کنند. اعتراضات دانش آموزان دبیرستانی همچنین مخالف برنامه جدید دولت برای اصلاح ورود به دانشگاه ها و مدارس کلیدی کشور است. مطابق با آموزش عالی. به گزارش اتحادیه دانشجویی بیش از 105 دبیرستان در این کشور ساعت 11 صبح به وقت فرانسه به این اعتراض پیوستند. و امروز به ناچار تعطیل هستند.

وزارت آموزش فرانسه اعلام کرد در دست‌کم 30 دبیرستان، عمدتاً در پاریس، درگیری بین پلیس و دانش‌آموزان رخ داده است. در یکی از بزرگترین دبیرستان های پاریس دبیرستان ولتر در ناحیه 11 شاهد بود که بیش از 200 دانش آموز در درگیری با پلیس لاستیک های خود را آتش زدند.

نیروهای پلیس نیز در واکنش به آن گاز اشک آور پرتاب کردند. دانش آموزان دبیرستان نانتر در شمال پاریس بیش از یک هفته است که اعتراض و اعتراض کرده اند. حمایت از اتحادیه دانشجویی اکثر اتحادیه های معلمان در فرانسه خواستار اعتصاب در روز سه شنبه شده اند. و اعتراضات در چند روز آینده ادامه خواهد داشت. فراتر از پاریس پایتخت ورودی دبیرستان های شهرهایی مانند مارسی، آنجر، مولوز، ناربون و تولوز نیز مسدود شد.

علاوه بر معلمان و دانش آموزان ده ها اتحادیه و کسب و کار هنوز خواهان اعتصاب و اعتراض در فرانسه است

رفتار خشونت آمیز پلیس فرانسه با معترضان افزایش قیمت

محور این اعتراض، رفتار پلیس فرانسه با معترضان به افزایش قیمت است. مشکلات زیست محیطی توسط دانش آموزان و کارگران و اقشار مختلف هفته گذشته امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه از آشوبگران در ایران حمایت می کند. و از رفتار نیروی انتظامی در جهت ایجاد امنیت و نظم در داخل کشور انتقاد کرد. این موضوع در حالی مطرح می شود که پلیس فرانسه در روزهای اخیر به شدت به سرکوب معترضان پرداخته است. این امر منجر به زخمی شدن و دستگیری بسیاری از کارگران و مردم عادی شد. فرانسه که مدعی استقلال و زادگاه دموکراسی است تحمل اعتراض مردم عادی و زحمتکشان را ندارد و با تمام قوا آنها را سرکوب کنید.

این رفتار پلیس اولین بار نیست که آنها این کار را انجام می دهند. پلیس فرانسه به خاطر رفتار خشونت آمیز خود در رسانه های اروپایی و حتی در سراسر جهان شناخته شده است و ژان لوک ملانشون، رهبر چپگرایان فرانسوی تسلیم ناپذیر و ائتلاف موسوم به Nopes، در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در سال 2022 غافلگیر کننده خوانده شد. پلیس می کشد!”

هر چند این بیانیه در اواسط انتخابات پارلمانی فرانسه با انتقادهای زیادی مواجه شد. اما آمار روز 6 اکتبر روزنامه لوموند که از ابتدای سال جاری 12 نفر در تیراندازی مستقیم پلیس کشته شدند. دومی مدعی شد که رعایت نکرده اند. قانون صحت را تأیید می کند

در 17 نوامبر 2018، مردان و زنان فرانسوی برای اولین بار در سراسر کشور تجمع کردند تا به هزینه های بالای زندگی اعتراض کنند. اعتراضی که در سطح بین المللی به خاطر پیراهن های زرد و چاشنی تلخ خشونت پلیس شهرت دارد.

بیشتر بخوانید:

ماه ها اعتراضات اجتماعی خشونت آمیز علیه دولت امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، به جنبش اعتراضی ماهیت بی سابقه ای بخشیده است. و بارها اعتراضات آنها توسط پلیس فرانسه با خشونت سرکوب شد.