تزکیه نادرست یعنی چه؟


منجر به پشیمانی شود سفر گناه نیز نامیده می شود، این شامل ایجاد احساس گناه یا مسئولیت در فرد دیگر برای تغییر رفتار یا انجام کاری است. زیرا احساس گناه می تواند محرک قدرتمندی برای رفتار انسان باشد. بنابراین مردم می توانند از آن به عنوان ابزاری برای تغییر طرز تفکر، احساس و رفتار دیگران استفاده کنند.

گاهی اوقات این ممکن است متضمن تکیه بر چیزی باشد که قبلاً نسبت به آن احساس گناه می‌کنند. در موارد دیگر، افراد ممکن است به ناعادلانه احساس گناه یا مسئولیت ناعادلانه برای دستکاری احساسات و رفتار شخص دیگر کنند.

اگر کسی تا به حال باعث شده که نسبت به کاری که انجام داده اید احساس بدی داشته باشید. (یا نکنید) و از احساسات بد استفاده کنید کارهایی که باید برای او انجام دهید تجربیات شما باعث می شود احساس گناه کنید.

این مقاله علائم، انواع و اثرات سفر احساس گناه را مورد بحث قرار می دهد. همچنین برخی از مراحلی را که می توانید برای مقابله با این نوع رفتار بردارید، پوشش می دهد.

منجر به پشیمانی شود

علائم احساس گناه

تحریک گناه ممکن است عمدی باشد. اما ممکن است ناخواسته نیز باشد.

گاهی اوقات می توان این رفتار را به راحتی تشخیص داد. اما آنها می توانند بسیار حساس تر و تشخیص آنها سخت تر باشد. برخی از نشانه‌های کلیدی که افراد دیگر ممکن است باعث ایجاد احساس گناه در شما شوند عبارتند از:

 • نظراتی که نشان می دهد شما به اندازه آنها موثر نیستید.
 • نشان دادن خطاهایی که در گذشته مرتکب شده اید.
 • نعمت هایی را که در گذشته برای شما انجام داده اند به یاد بیاورید.
 • آنها عصبانی عمل کردند اما بعداً هرگونه مشکلی را انکار کردند.
 • امتناع از صحبت کردن با شما یا رفتار آرام
 • زبان بدن، لحن صدا و حالات چهره نشان می دهد که از کاری که انجام می دهید راضی نیستند.
 • بیان کنید که به آنها “مدیون” هستید.
 • انجام رفتار پرخاشگرانه
 • اظهارات کنایه آمیز در مورد تلاش یا پیشرفت شما

توجه به این نکته حائز اهمیت است که این نوع ارتباط غیرمستقیم می تواند در روابط بین فردی رخ دهد، با این حال، تمایل دارد در روابطی رخ دهد که ارتباط نزدیکی با احساسات دارند.

می تواند خود را در روابط عاشقانه نشان دهد. اما ممکن است از القای احساس گناه در روابط خانوادگی استفاده شود. رابطه بین والدین و حتی روابط کاری

انواع احساس گناه

انواع مختلفی از القای گناه وجود دارد که افراد ممکن است بسته به اهداف کوتاه مدت یا نهایی خود از آنها استفاده کنند. برخی از اهداف مختلف تحریک احساس گناه عبارتند از:

 • بازی: گاهی اوقات، هدف اصلی از سفر احساس گناه بازی با افرادی است که معمولاً تمایلی به این کار ندارند.
 • اجتناب از تعارض: در موارد دیگر، افراد ممکن است از احساس گناه استفاده کنند تا از صحبت مستقیم در مورد چیزی اجتناب کنند. این به آنها امکان می دهد بدون درگیری مستقیم به آنچه می خواهند برسند.
 • اخلاق تربیتی: متقاعد کردن احساس گناه می تواند راهی برای متقاعد کردن دیگران برای انجام کاری باشد که احساس می کنند اخلاقی تر یا “درست” است.
 • برانگیختن همدردی: در برخی موارد احساس گناه باعث می شود که افراد یکی با پذیرفتن نقش فردی که از کارهای دیگری آسیب دیده است، از دیگری همدردی می کند.

احساس گناه همیشه چیز بدی نیست. اگرچه اغلب آزاردهنده و رضایت بخش نیست. اما می تواند نقش مهمی در هدایت رفتار اخلاقی نیز داشته باشد. وقتی مردم احساس گناه می کنند آنها می توانند اشتباهات را اصلاح کنند و از تکرار آنها در آینده اجتناب کنند.

پژوهشگر کورتنی هومانی: به نظر نمی‌رسد القای گناه، فایده‌ای از گناه، مانند استرداد، صداقت را فراهم کند. و درک متقابل

پیامدهای القای احساس گناه

احساس گناه در مورد تغییر رفتار می تواند عواقب گسترده ای داشته باشد. آیا این جرم عمداً جلوگیری شده است یا خیر؛ همچنین مانع برقراری ارتباط خوب با دیگران می شود. برخی از تأثیرات فوری این سبک دستکاری روانشناختی پنهان عبارتند از:

آسیب به روابط

تحقیقات نشان می دهد که سفر احساس گناه می تواند بر روابط صمیمانه تأثیر بگذارد. یک مطالعه نشان داد افرادی که از انتقاد شریک زندگی خود آسیب می بینند، بیشتر از این احساسات دردناک استفاده می کنند تا شریک زندگی خود را احساس گناه و اعتماد به نفس بیشتری کنند.

با این حال، این مطالعه همچنین نشان داد که زوج هایی که مرتکب گناه ضامن شده اند، بیشتر احساس بدی نسبت به رابطه دارند.

به عبارت دیگر پرورش احساس گناه که به شریک زندگی خود اجازه دهید کاری را که می خواهید انجام دهد، پرهزینه است. این می تواند اعتماد را از بین ببرد و باعث شود طرف مقابل احساس کند که فریب خورده است.

رنجت

یکی از دلایلی که سفر احساس گناه می تواند یک رابطه را خراب کند این است که می تواند منجر به احساس رنجش پایدار شود.

«سفر گناه حالتی نفرت انگیز همراه با احساس گناه همراه با احساس نارضایتی از احساسات انسانی را به همراه دارد.

اینکه تنها یک نفر از احساس گناه برای تغییر رفتار شما استفاده می کند ممکن است تأثیر مخربی بر رابطه شما نداشته باشد. استفاده مکرر از احساس گناه می تواند احساس تلخی در شما ایجاد کند.

اگر احساس می کنید که شریک زندگی تان همیشه شما را به خاطر کارهایی که نمی خواهید انجام دهید سرزنش می کند، خوب خواهید بود. می تواند صمیمیت را کاهش دهد. کاهش صمیمیت عاطفی و در پایان شما را عصبانی کند

واکنش مقاومتی

تحقیقات نشان می دهد که استفاده از احساس گناه یک روش متداول متقاعدسازی است. اما گاهی ممکن است برگردد.

سطوح پایین احساس گناه افراد را تشویق می‌کند تا بر اساس پیام‌های متقاعدکننده عمل کنند. با این حال، سطوح بالای احساس گناه اغلب به دلیل آنچه محققان «واکنش» می‌نامند شکست می‌خورند.

اورلئان گراتون و محققان توضیح می دهند: «افراد به گونه ای واکنش نشان می دهند که آزادی را باز می گرداند. (یا حداقل احساس آزادی کنید)، برای مثال، با انجام رفتاری که خلاف رفتار ضروری است

به عبارت دیگر سفر احساس گناه می تواند معکوس شود و افراد را وادار کند که برعکس آنچه دیگران می خواهند انجام دهند. برای مثال، هر چه افراد بیشتری از تماس با آنها احساس گناه کنید، کمتر با آنها تماس می گیرید.

رفاه ضعیف

احساس گناه بیش از حد با بسیاری از بیماری های روانی مرتبط است. از جمله اضطراب، افسردگی و اختلال وسواس فکری اجباری قرار گرفتن در معرض یک سفر گناه آلود ممکن است به ایجاد یا بدتر شدن شرایط کمک کند.

احساس گناه همچنین بلافاصله منجر به تعدادی از احساسات و علائم ناخوشایند مانند اضطراب، غم، پشیمانی، اضطراب، تنش عضلانی می شود. و بی خوابی

این نوع دستکاری پنهان گاهی اوقات می تواند به ایجاد یک پیوند دائمی از گناه در این باور کمک کند که شما کار اشتباهی را انجام داده اید (یا خواهید کرد).

در طول زمان احساس گناه می تواند به احساس شرم منجر شود. شرم می تواند بر روی تصویر فرد از خود تأثیر بگذارد. این ممکن است منجر به جدایی از جامعه شود.

چگونه با آن برخورد کنم

استراتژی های زیادی وجود دارد که می تواند به مقابله با احساس گناه کمک کند. کاری که می توانید انجام دهید این است:

 • تایید درخواست به آنها اجازه دهید بفهمند که چه چیزی برای آنها مهم است. پاسخ دلسوزانه و نشان دادن اینکه نیازهای آنها را می بینید ممکن است به آنها کمک کند احساس کنند که فقط نادیده گرفته نمی شوند. بررسی احساسات شما ممکن است به کاهش شدت آن احساسات کمک کند.
 • احساسات خود را به اشتراک بگذارید توضیح دهید که چگونه موافق هستید که آنها سعی می کنند شما را گناهکار کنند تا بتوانید آنچه آنها می خواهند انجام دهید. سپس به آنها بگویید که این تنظیم چه احساسی در شما ایجاد کرده است. پیشنهاد می شود که تعاملات با این ماهیت منجر به رنجش می شود و ارتباط مستقیم بیشتر موثرتر است.
 • مرزها را تعیین کنید مرزها به شما کمک می کنند تا حد و مرزهایی را در مورد آنچه می خواهید و آنچه نمی خواهید تعیین کنید. حتی اگر در نهایت به آنها در مورد درخواست هایشان کمک کنید. حتما محدودیت های خود را به وضوح بیان کنید و عواقب عبور از آن مرزها را شرح دهید. سپس مطمئن شوید که محدودیت ها را در صورت نادیده گرفتن آنها اجرا می کنید.

موارد دیگری که می توانید استفاده کنید شامل محافظت از عزت نفس و حفظ فاصله در صورت نیاز است. اگر در حال حاضر نسبت به خود احساس بدی دارید بیشتر احتمال دارد که احساس گناه کنید. بنابراین، راه هایی را برای تقویت احساس ارزشمندی خود بیابید.

اگر طرف مقابل مدام سعی دارد شما را با احساس گناه تحت تاثیر قرار دهد. رابطه خود را با او کاهش دهید یا به فکر پایان دادن به رابطه باشید.

حفاظت از رفاه شما حیاتی است. افرادی که سعی می کنند شما را با شرم و گناه مسموم تحت تاثیر قرار دهند، توجه شما را از دست نخواهند داد.

برای کمک گرفتن

اگر احساس گناه می کنید یا علائم مربوط به اضطراب، استرس یا افسردگی را دارید، با پزشک یا متخصص سلامت روان خود صحبت کنید. آنها می توانند گزینه های درمانی مانند روان درمانی یا داروهایی را که می توانند به مدیریت علائم و بهبود کیفیت زندگی شما کمک کنند، توصیه کنند.

یک پزشک یا درمانگر ممکن است درمانی به نام «درمان ضد پیری» را توصیه کند. درمان شناختی رفتاری (CBT)، که ممکن است به کاهش احساس گناه کمک کند. این نوع درمان می تواند به شما کمک کند افکار منفی و تحریفات شناختی را که می تواند منجر به احساس گناه شود را شناسایی و تغییر دهید.

درمانگر می تواند به شما کمک کند علائم احساس گناه در سفر را تشخیص دهید. و به شما کمک می کند تا استراتژی هایی را برای مقابله با این نوع نوسانات خلقی تمرین کنید.

منبع:

خیلی خوب

تقویم فارسی اندروید