تاثیر سبک زندگی مدرن بر سلامت ما چیست؟

سبک زندگی همه چیز در مورد انتخاب های روزانه ما است: ورزش و ورزش، کار، غذا، ظاهر، اوقات فراغت. این یک عامل کلیدی برای سلامت ما است و به گفته دکتر. تیم آرمسترانگ از سازمان بهداشت جهانی، بیماری‌های مرتبط با سبک زندگی مانند سرطان و دیابت هر سال عامل 35 میلیون مرگ (60 درصد از کل مرگ‌ها) است.

سبک زندگی ناسالم چیست؟

عدم تحرک بدنی، غذاهای ناسالم/فست فودها، سیگار کشیدن، مصرف الکل و اعتیاد به مواد مخدر همگی به سبک زندگی ناسالم مربوط می شوند. علاوه بر اینها، تحول عمده رسانه های اجتماعی و مشاغل در بخش فناوری اطلاعات، مردم را در دردسر بیشتری قرار می دهد. استرس های روانی و عاطفی زیادی برای همه ما وجود دارد.

تأثیر سبک زندگی مدرن بر سلامت و رفاه

عادات ناسالم با بیماری های متابولیک، درد مفاصل، مشکلات اسکلتی، مشکلات قلبی، فشار خون بالا، اضافه وزن و بسیاری موارد دیگر مرتبط است. تغذیه، سبک زندگی و سلامت ارتباط نزدیکی با هم دارند، بنابراین این واقعا به ما بستگی دارد که بدن خود را در شرایط عالی حفظ کنیم.

بیایید نگاهی به نکاتی بیندازیم که بسیاری از افراد تحت تأثیر آن قرار دارند:

شاخص توده بدنی (BMI): مصرف زیاد غذاهای ناسالم، نوشیدنی های گازدار و رژیم غذایی نامناسب باعث چاقی می شود. شما می توانید از BMI خود اطلاعات بیشتری کسب کنید. این از فرمولی محاسبه می شود که وزن و قد شما را در نظر می گیرد و تعیین می کند که آیا شما کم وزن، اضافه وزن یا چاق هستید.

عدم تمایل به ورزش: ورزش از بی خوابی، چاقی، مشکلات قلبی، دیابت… این لیست ادامه دارد. ورزش همچنین از بین برنده استرس است. اما به دلیل مشغله‌های زیاد، اغلب از برنامه‌های تمرینی خود صرف نظر می‌کنیم.

خواب: خواب مناسب بهترین پایه برای یک زندگی سالم تر و شادتر است. حلقه های زیر چشم، استرس، افسردگی و افزایش وزن به دلیل خواب نامناسب اتفاق می افتد. استفاده از رایانه و موبایل تا نیمه شب بر الگوی خواب شما تأثیر می گذارد و معمولاً منجر به بی خوابی و اختلال در خواب می شود. اعتیاد به تلفن همراه می تواند منجر به افسردگی شود.

رفتار جنسی: انتخاب های ناسالم ممکن است خطر اختلال عملکرد جنسی و عدم فعالیت جنسی را افزایش دهد که می تواند زندگی شخصی شما را خراب کند.

اعتیاد: مردم آنقدر مشغله و استرس دارند که اغلب به مواد مخدر، سیگار و/یا الکل روی می آورند تا از برنامه پرجمعیت خود دور شوند.

داروها: اکثر مردم از داروها بدون نسخه استفاده می کنند – آنها فقط به داروساز می گویند که مشکل چیست و چیزی برای کاهش درد می خواهند. این یک انتخاب ناسالم به خصوص خطرناک در نظر گرفته می شود! همیشه بهتر است با پزشک مشورت کنید.

عدم تحرک بدنی: بگذار ساعت ها و روزها بگذرند و هیچ کاری انجام ندهیم، بدترین و عامل اصلی بیماری و ناتوانی است. برخی افراد عدم فعالیت بدنی را “بزرگترین مشکل بهداشت عمومی قرن بیست و یکم” می نامند.

به قول معروف «سلامتی ثروت است». همه ما باید تلاش کنیم و خودمان را بهبود بخشیم تا بتوانیم سالم تر و شادتر باشیم.