بیوتکنولوژی و رنگ

بیوتکنولوژی و دنیای رنگ ها همیشه در هم تنیده بوده اند. رنگ ها و ته رنگ های طبیعت به صورت طبیعی یا مصنوعی در انواع محصولات بازار به نمایش در می آیند. بازارهای گل رز طبیعی قرمز خونی و گل رز آبی با طراحی ژنی که اخیراً در ژاپن عرضه شده اند، نمونه های مناسبی هستند.

تا به امروز با وجود تکنیک‌های الهام‌بخش مهندسی ژنتیک، «لاله سیاه» افسانه‌ای نویسنده فرانسوی الکساندر دوما همچنان «جام مقدس دنیای لاله‌ها» باقی مانده است. چندین نوع از “ملکه شب لاله” (1944) تا “قهرمان سیاه” (1984) “مقوله “سیاه ترین لاله های رسمی “بنفش” را تشکیل می دهند.

غنای رنگ‌های طبیعت الهام‌بخش نقاشان و شاعران مشهور بوده است — هیلاری بلوک فرانسوی‌تبار مورفولوژی میکروب را با «هفت دم پرزدار با لکه‌های صورتی و بنفش فراوان» در شعر توصیف می‌کند. و دانش آموزان مدرسه برای کاوش در دنیای میکروبی از طریق “شیشه ظاهر” ستون وینوگرادسکی با نوارهای بنفش و سبز —کنسرسیومی از باکتری های فتوسنتزی سبز و بنفش. سیانوباکتری‌های سبز-آبی به اقتصاد چرخه‌های مهم بیوژئوشیمیایی طبیعت یعنی چرخه نیتروژن کمک می‌کنند.

دریای سرخ ممکن است رنگ و نام خود را از سیانوباکتری قرمز – Trichodesmium erythraeum گرفته باشد، اما نابودی بسیاری از ماهی‌ها به دلیل جمعیت جزر و مد قرمز داینوفلاژلات‌های گیاه‌مانند قرمز قهوه‌ای است. رنگدانه ها به دسته بندی جلبک های قهوه ای، زرد، قرمز و سبز کمک می کنند. و تک یاخته ها و مخمرهایی مانند اوگلنا و پیچیا. هنر رنگ طبیعت در سراسر طیف زیستی رخ می‌دهد که شامل باکتری‌های سبز و بنفش، گونه‌های تولیدکننده آنتی‌بیوتیک از استرپتومایسس و نوکاردیا، قارچ‌هایی که پنیرها را رنگ می‌کنند، آنول‌های سبز-آبی، پاپایای رنگین‌کمان و قزل‌آلا، و پروتئین‌های فلورسنت سبز که مسئول رنگ‌آمیزی مرجان‌های مختلف هستند، دیده می‌شود. شقایق ها کروموپروتئین های سبز، زرد، نارنجی-قرمز و بنفش-آبی دلیل وجود رنگ های افسانه ای صخره ها هستند که در طیف شرایط نور روز متفاوت هستند.

در واقع، پالت رنگدانه‌ها و رنگ‌های طبیعت بر نیاز مراکز منابع زیستی برای جذب، طبقه‌بندی و حفاظت از خزانه زیستی سیاره تأکید می‌کند تا مبادا انقراض ناشی از بی‌توجهی و بهره‌برداری تجاری باشد.

بیومیمیکری …… علم جدیدی است که بهترین ایده های طبیعت را مطالعه می کند و سپس از این طرح ها و فرآیندها برای حل مشکلات انسان تقلید می کند. ……جانداران از دو روش برای ایجاد رنگ بدون رنگ استفاده می کنند: رنگدانه های داخلی و رنگ ساختاری که پروانه های استوایی، طاووس و مرغ مگس خوار را بسیار زیبا می کند. طاووس پرنده ای کاملا قهوه ای رنگ است. «رنگ‌های» آن ناشی از پراکندگی نور از روی میله‌های ملانین با فواصل منظم، و اثرات تداخلی از طریق لایه‌های نازک کراتین (همان مواد ناخن شما) است.

لباس‌های نظامی جدید از رنگ‌های فلورسنت، حسگرهای زیستی و بیوانفورماتیک در سطح نانو استفاده می‌کنند تا پدیده‌های طبیعی بیومیمیک و رنگ‌های آفتاب پرست را تقلید کنند. ژئوفابریک‌های رنگی برای استفاده مناسب به مدیریت منظر و شهری کمک می‌کنند — حفاظت از زمین‌های گلف و زمین‌های پارک، و حفاظت از غریزه خلاقانه و زیبایی‌شناختی نوع بشر در خاکریزهای خاک و باغ‌های گل تعبیه شده است.

فناوری های پاک و سبز اولین کارت اعتباری سبز زیست تخریب‌پذیر در سال 1997 صادر شد. «پروتئین‌های مرجانی در آب‌های دریایی چراغ قرمز روشن می‌کنند» و ماهی‌های درخشان رنگی به عنوان شاخص‌های آلودگی در مخازن آبزی عمل می‌کنند. رنگ های مورد استفاده در پیوند بیوتکستایل، استفاده جذاب و قابل قبولی از مواد بیوسرامیک در دندانپزشکی، ارتوپدی پزشکی، مهندسی بافت و علوم دامپزشکی می کند.

تحقیقات ژنتیکی به درک رنگ چشم و پوست انسان کمک کرده است. پیدایش رنگ کت گربه ها، سگ ها، خرگوش ها، پونی ها و غیره رمزگشایی شده است. رنگ سر پرندگان هم آلل های رنگ پوشش برای تولید زیر خط موش ها برای مطالعات مربوط به پیری، سرطان، قلب و عروق، نوروبیولوژیکی و زیست شناسی تولید مثل استفاده می شود. موش آبی بزرگ برای تحقیق در مورد سرطان و بیماری های عصبی استفاده می شود. موش‌های زرد به بومی‌سازی جهش‌های ژنی روی کروموزوم‌های خاص کمک می‌کنند. موش‌های سفارشی — مدل‌های آلبینو، کرم، قهوه‌ای و سیاه کلیدهای تحقیقاتی برای مطالعه بیولوژی تومور هستند. در واقع، «توانایی پیروی از رنگ‌های پوششی» به «هیچ ابزار پیچیده‌ای مانند ژنوتیپ مولکولی» در «تکثیر و نگهداری سویه‌های جهش‌یافته» نیاز ندارد.

رنگ ها الهام بخش، انگیزه و نشاط بشر هستند. کلینیک‌ها و مراکز روان‌شناختی از رنگ‌های آرامش‌بخش برای کمک به بیماران نقاهت‌بخش استفاده می‌کنند. رنگ ها در ورزش نیز وجود دارند. برندگان حس موفقیت ملی را ابراز می کنند و به خود افتخار می کنند که خود را در پرچم ملی خود می پوشانند. در یورو 2004 – فوتبال و روانشناسی با هم ملاقات کردند. مربی تیم میزبان برای تقویت مزیت روانی محلی و میهن‌پرستی، از هواداران درخواست کرد «برای رویارویی با پیراهن‌های نارنجی حریفان خود لباس قرمز یا سبز بپوشند» و رنگ ملی خود را «برای رویارویی با پیراهن‌های نارنجی» حریفان خود در یک مسابقه مقدماتی بپوشند.

بیوتکنولوژی شرکتی درگیر «تعقیب رنگین کمان» است. ال گور، معاون سابق رئیس جمهور، “دیگ طلا در انتهای رنگین کمان بیوتکنولوژی” را تصور کرد. با این حال، کارآفرینان تلاش خود را بر روی رنگین کمان ژنتیکی متمرکز می کنند. سیاست گذاران سازمان ملل از کدهای رنگی در مبارزه و طراحی راه حل هایی برای مشکلات گرسنگی و فقر استفاده می کنند. کمیسیون اقتصادی سازمان ملل برای آفریقا در سال 2002 “تحقق وعده بیوتکنولوژی سبز برای فقرا” و “مقابله با بیماری های فقر از طریق بیوتکنولوژی قرمز” را توصیف کرد —فناوری هایی که شامل استفاده از پشه های مهندسی ژنتیک شده با پتانسیل برای ریشه کن کردن مالاریا می شود. و غذاهای اصلاح شده ژن — برنج طلایی و موز پرتقال، غنی شده با ویتامین A برای مقابله با شروع نابینایی.

«چالش‌های اخلاقی بیوتکنولوژی سبز برای کشورهای در حال توسعه به وجود می‌آیند، و اینکه آیا گیاهان تراریخته باید دارای نشانگرهای متمایزکننده مانند رنگ‌های متمایز باشند، به طوری که بتوان آن‌ها را شناسایی کرد و با گیاهان دیگر از همان گونه مخلوط نشد» برای استفاده در دست بررسی است. در کارهای نظارتی در تحقیقات زیست‌شناسی فضایی، گیاهان تراریخته با استفاده از رنگ‌های آبی و سبز به عنوان حسگرهای زیستی برای نشان دادن وجود انواع خاصی از استرس در حال توسعه هستند.

متخصصان تغذیه از رژیم رنگین کمانی سرشار از ریزمغذی‌ها و ویتامین‌ها صحبت می‌کنند که غذا را به طور طبیعی جذاب و اشتهاآور می‌کند تا وضعیت «احساس خوب» داشته باشد. طب سنتی خوردن غذاهای رنگی طبیعی را که دارای مواد مغذی گیاهی طبیعی در ترکیبات پوست خود هستند توصیه می کند. انتخاب عاقلانه غذاهای قرمز (گوشت)، سبز (سالاد)، زرد (غلات و میوه ها) و بنفش (سبزیجات) به حفظ سلامت طولانی مدت در مبارزه با دیابت مصنوعی و چاقی کمک می کند. پنیر آبی و ترافل سیاه غذاهای لذیذی هستند که رنگ های غذایی اضافه ندارند. و سوپرمارکت ها ممکن است به زودی هویج قرمز و بنفش را با انواع نارنجی عرضه کنند. “تحقیق در مورد هویج با رنگ های مختلف در مورد ایجاد یک بیانیه مد نیست، بلکه در مورد بهبودهای بالقوه سلامتی است.”

در تجارت کشاورزی، رنگ های ترافیکی کهربایی و سبز سیاست هایی را تعریف می کنند که تجارت برخی کالاها را مخدوش می کند. سیاست‌های جعبه کهربایی نشان‌دهنده «احتیاط» در رابطه با «حمایت از قیمت، وام‌های بازاریابی و یارانه‌ها، و مقادیر دام» است. سیاست‌های جعبه سبز «برنامه‌های تحقیق، کنترل آفات و بیماری‌ها، بیمه محصولات کشاورزی و برنامه‌های حفاظتی» را پوشش می‌دهد. سیاست‌های جعبه آبی – یک مقوله موقت WTO که مذاکرات فراآتلانتیکی را در خود جای می‌دهد، «سیاست‌های جعبه کهربایی بازتعریف شده در مورد برنامه‌های محدودکننده تولید» هستند.

بیوتکنولوژی های توصیف شده با رنگ ها جنبه های برجسته تحقیق را برای توسعه اقتصادی مورد توجه قرار می دهد. کنوانسیون Cordia-EuropaBio 2003 در وین در “بیوتکنولوژی آبی – بهره برداری از منابع دریایی” بر “اقیانوس فرصت ها” برای توسعه پایدار از طریق استفاده منطقی از منابع زیستی دریایی متمرکز شد. نقش کاتالیزوری اروپا در “بیوتکنولوژی سبز در آفریقا” در آموزش مشارکتی بیوتکنولوژی، تحقیق، توسعه و سرمایه گذاری در بازار است.

در ژانویه 2004، یک جلسه کمیسیون اروپا در “تأسیسات فناوری” علوم زیستی، دانشگاه یورک، انگلستان، تشخیص داد که هر پلت فرم بیوتکنولوژی، توسعه محصولات مبتنی بر زیست باید یک ازدواج هماهنگ بین “سفیدها” و “سفیدها” باشد. بخش‌های بیوتکنولوژی سبز و آبی. باز کردن تنگناها را می توان از طریق برنامه هایی با استفاده از “هم افزایی بین بیوتکنولوژی های سبز، سفید و آبی” به دست آورد.

در سال 2005، دوازدهمین کنگره بیوتکنولوژی اروپا از 4 موتور بیوتکنولوژی استفاده خواهد کرد: سفید (صنعتی). قرمز (داروسازی)، سبز (غذا و خوراک) و آبی (محیط زیست) در «جان بخشیدن به ژنوم» در دانمارک.

استفاده از کدهای رنگی ظاهراً زبان سیاست علمی در آلمان است. 60 درصد از 253 شرکت بیوتکنولوژی با حدود 43000 کارمند در نظرسنجی وزارت اقتصاد هسن در بیوتکنولوژی قرمز (تشخیص و درمان بیماری ها) تخصص داشتند. 4٪ در بیوتکنولوژی سبز (کشاورزی، تولید مواد غذایی) متخصص بودند. و 1٪ در بیوتکنولوژی خاکستری (فرایندهای صنعتی خالص با تفاوت های ظریف محیطی) بود. در بادن-وورتمبرگ، بیش از نیمی از شرکت‌های بیوتکنولوژی در بیوتکنولوژی قرمز با تعداد کمتری در بخش‌های خاکستری و سبز برتری دارند. مطالعات بازار آلمان بر بیوتکنولوژی سفید و قرمز تأکید دارد. بیوتکنولوژی قرمز حدود 86 درصد از کل شرکت های بیوتکنولوژی را تشکیل می دهد. بیوتکنولوژی سبز با 27 درصد پس از بیوتکنولوژی خاکستری با 10 درصد قرار دارد.

در ایالات متحده آمریکا، یک سیستم امنیتی با کد 5 رنگ از سبز (کم) تا آبی (حفاظ شده)، زرد (بالا) و نارنجی (بالا) تا قرمز (شدید) مقرر شده است. اتخاذ واکنش‌های حفاظتی و دفاعی شامل تمام سطوح هوشیاری و آمادگی برای مبارزه و خنثی کردن تهدیدات تروریسم و ​​بیوتروریسم است که هدف آن تخریب امنیت آن کشور و مردم آن است. سیستم های هشدار رنگی برای آلودگی هوا (ایالات متحده آمریکا) و آب و هوای نامساعد (موزامبیک) نشانگر زمان در دسترس برای اقدامات احتیاطی توسط افراد مستعد ابتلا به بیماری های آسم و تنفسی و همچنین برای جبران تلفات جانی و منابع زیست اقتصادی هستند.

در طنز، «هشدار گاو دیوانه در سطح پنج رنگ» وجود دارد. سطوح هشدار از خوردن قسمت‌های گاو (سبز) تا مصرف محدود گوشت گاو (آبی) و انجام اقدامات حفاظتی برنامه‌ریزی‌شده (زرد) تا غوغا کردن علامت‌دار و جویدن کاد (نارنجی) تا تغییر به غذای تخمیر شده – توفو (قرمز) متغیر است.

استفاده از رنگ ها برای توصیف بیوتکنولوژی مکانیزم جدیدی را در موارد زیر تشکیل می دهد:

– جذب دانش آموزان مدرسه ای به دنیای میکروبی در محیط های مختلف.

– تدریس بیوتکنولوژی در دانشکده های تحصیلات تکمیلی و پزشکی؛ دیگر

– ارائه بایت های صوتی برای استفاده توسط سیاست گذاران غیر فنی که نیروگاه بیوتکنولوژی را برای توسعه پایدار ترویج می کنند.

دکتر R. Colwell، مدیر بنیاد ملی ایالات متحده در نشست بیوتکنولوژی ایالات متحده-EC در سال 2003 گفت: “اگر ما بتوانیم یک پرچم بیوتکنولوژی ببافیم، برخی می گویند، این پرچم دارای سه رنگ است: قرمز برای کاربردهای پزشکی، سبز برای کشاورزی و سفید برای در واقع این پرچم ممکن است در طول زمان رنگ‌های بیشتری پیدا کند زیرا بیوتکنولوژی زیست‌محیطی و دریایی و سایر برنامه‌ها خطوط راه راه خود را اضافه می‌کنند.

در این زمینه، شاخص رنگ زیر ممکن است راهنمای مفیدی با افزوده‌های بیشتر باشد، زیرا بیوتکنولوژی و رنگ‌ها در طول زمان در ارتقاء درک عمومی و درک کاربردهای بیوتکنولوژی برای علم، توسعه، و آینده کنونی و پس از بشری نوع بشر در هم تنیده می‌شوند.

نوع رنگ حوزه فعالیت های بیوتکنولوژی

قرمز – بهداشت، پزشکی، تشخیص

زرد – بیوتکنولوژی مواد غذایی، علوم تغذیه

آبی – آبزی پروری، بیوتکنولوژی ساحلی و دریایی

سبز – کشاورزی، بیوتکنولوژی زیست محیطی – سوخت های زیستی، کودهای زیستی، زیست پالایی، ژئومیکروبیولوژی

قهوه ای – بیوتکنولوژی منطقه خشک و بیابان

تاریک – بیوتروریسم، جنگ زیستی، جنایات زیستی، جنگ ضد زراعت

بنفش – ثبت اختراعات، انتشارات، اختراعات، IPRs

سفید – صنایع زیستی مبتنی بر ژن

طلا – بیوانفورماتیک، نانوبیوتکنولوژی

خاکستری – تخمیر کلاسیک و فناوری فرآیندهای زیستی