بیش از 70 درصد مردم به آینده امیدوار هستند/ 83 درصد از عملکرد دولت در مقابله با کرونا راضی هستند.


گروه سیاسی رویال نیوز: نظرسنجی های مرکز رای گیری مورد اعتماد خودی نشان دهنده امید به آینده است افق های روشن و رضایت ایرانیان هم در موقعیت های اجتماعی و هم عملکرد دولت در برخی زمینه ها. اما در همان وضعیت برخی از منتقدان داخلی دولت که متکی بر بررسی های غیر معتبر از مراکز و نهادهای غربی است. نتایج کاملاً متضادی را به جامعه منتقل کرده اند. به طور کلی استفاده از نظرسنجی های جعلی به عنوان ابزاری برای پرسش از مخالفان سیاسی متاسفانه در کشور ما این یک پدیده رایج در سیاست است. از جمله تلاش ها برای استفاده از این ابزار نظرسنجی است این یافته ها تحقیقات خارجی نامیده می شوند که توسط برخی از طیف های بزرگ دولتی استفاده می شود.

در عوض، بر برنامه های مثبت تکیه کنید و با سوابق قبلی یا برنامه های آینده بر افکار عمومی تأثیر بگذارید. این گروه با استفاده از این حربه ابتکاری تلاش کرد عملکرد یک ساله دولت سیزدهم را زیر سوال ببرد. این طیف نارضایتی حتی دولت را شکست خورده جلوه می دهد. اما از حکومت فراتر رفته و از افق در ایران صحبت کرده است. در حالی که به نظر می رسد واقعاً افق بسته است و امیدی به باز شدن نیست، افق این جریان سیاسی است، آینده ایرانیان نظاره گر گشایش به دلیل کار دولت و حرکت در درون و عدالت بیرونی به حکم مردم در سال گذشته .

بیان سخنان مسخره به بیگانگان

آنچه اخیراً برخی از منتقدان دولت به آن اشاره می کنند این نتیجه یک نظرسنجی به نام موسسه استاتیس است.دفتر این موسسه در واشنگتن واقع شده است. پایتخت آمریکا و همانطور که ادعا می شود این نظرسنجی به صورت تلفنی انجام شده است. این دو پیشنهاد به تنهایی برای زیر سوال بردن نتیجه ادعایی کافی بود.

علاوه بر این حتی رسانه‌های اپوزیسیون وابسته به آل سعود نیز در روزهای اخیر حملات گسترده‌ای را علیه دولت سیزدهم انجام داده‌اند که به اظهارنظرهای این نهاد اشاره می‌کنند. اما نکته اینجاست آنچه در یافته های این پژوهش به دست آمده همان منتقدان این دولت است. همراه با رسانه های فارسی زبان در این گروه قبلا تاکید شده بود.

همپوشانی یافته های این به اصطلاح نظرسنجی با ادعای این منتقدان، مانند شاهدانی است که از غیب به سراغشان می آیند. به عبارت دیگر، برای این طیف مهمتر از یافته های علمی یا اعتباری است که ادعاهای آنها را نتیجه می دهد. نارضایتی از عملکرد دولت فقدان آینده برای ایرانیان و ناامیدی از جریان های سیاسی موجود این چیزی نیست که منتقدان سال ها روی آن تمرکز کرده باشند و در این مورد، زمانی که نهادهای آمریکایی این اظهارات را تایید کردند! چرا نباید آن را تبلیغ کنند؟ این امکان وجود دارد که این امر طبق توافقاتی که قبلا انجام شده است ادامه یابد.

نتایج نظرسنجی موسسه نظرسنجی داخلی

با این حال، یافته‌های پژوهشی و بررسی‌های مؤسسات و مؤسسات در کشورهای مختلف، داستان‌های متفاوتی را درباره ایران بیان می‌کند. این روایت نمی داند که همه مسائل حل شده است. و ادعا نمی کند که همه مردم ایران از هر نظر از وضعیت موجود راضی هستند.اما کاستی ها و مشکلات اقشار مختلف مردم را بیان می کند.

از سوی دیگر به این نکته نیز اشاره می کند که ایرانیان نه تنها افق آینده را بسته نمی بینند. بلکه با امید به آینده نگاه کنید بخش قابل توجهی از این امید به آینده ناشی از دولت سیزدهم در سال گذشته است. بخصوص مردم در این نظرسنجی ها و تحقیقات نشان داده اند که می دانند دولت جدید با چه مشکلات و موقعیت هایی مواجه است. و آنها می دانند که دولت جدید به کجا می رود.

این داده ها که حاصل تجزیه و تحلیل آخرین نتایج معتبر نظرسنجی در خرداد و تیر 1401 است، نشان می دهد که درک عمومی از وضعیت عمومی کشور مانند علل مشکلات اقتصادی، رسیدگی به کرونا در سیاست خارجی. . خوشحالی و رضایت مردم واقعی است. این برخلاف نظرسنجی ادعایی مؤسسه آمریکایی است که به نظر می رسد از کشورهای دیگر گزارش می دهد.

میراث کارما بد گذشته دولت سیزدهم

هرچند دولت سیزدهم تمایلی به بیان همه مشکلات به ارث رسیده از دولت قبل نداشت. اما نظرسنجی ها و نظرسنجی ها نشان می دهد که مردم از این میراث آگاه هستند. در همین راستا، نظرسنجی مرکز معتمد نشان می دهد که 52 درصد از مردم معتقدند در دهه گذشته اقدامات و اقدامات مناسبی برای حل مشکلات اقتصادی کشور انجام نشده است.

مسائلی مانند توماسون 4200 دلاری که از دولت به ارث رسیده است نشان می دهد که این باور ایرانیان تا چه اندازه درست است، علاوه بر این، دولت سیزدهم برنامه انتخاب را لغو کرد و پروژه ساخت و ساز بیهوده ای را آغاز کرد. و با هدف تکمیل نیمی از پروژه های تکمیل شده باقیمانده از دولت قبل است که به «حرکت تکمیل پروژه های نیمه تمام» معروف است.این تصمیم بر اساس وجود پروژه های انجام شده است.نزدیک به 100000 پروژه در کشور این پروژه ای است که دولت قبل از شناخت آن ناتوان بود و در واقع منجر به هدر رفتن منابع ملی می شود. بر اساس چنین شرایطی می توان نتایج این بررسی ها را معتبر و واقعی دانست.

نتایج به عنوان مثال، بیش از 52 درصد از مردم معتقدند که به دلیل عدم تدابیر موثر برای حل مشکلات اقتصادی در دهه گذشته. عامل اصلی تورم و مشکلات اقتصادی کشور به عملکرد نامناسب دولت قبل برمی گردد.

از عملکرد دولت در زمینه مقابله با ویروس کرونا و درمان آن راضی هستم.

یکی از اولین برنامه های دولت سیزدهم مقابله با کرونا بود که در این زمینه دولت دو هدف را در رویکرد خود اجرا کرده است. «تامین نان و نجات جان مردم»، بهبود وضعیت اقتصادی و کنترل ویروس کرونا در کشور. در آغاز فعالیت دولت روزانه نزدیک به 700 ایرانی جان خود را از دست می دهند. اما در سال اول دولت سیزدهم در برخی روزها تعداد فوتی های ناشی از ویروس کرونا به صفر رسید که این نظرسنجی نشان از رضایت مردم از عملکرد دولت در مقابله با کرونا دارد.

بر اساس نتایج این مراکز نظرسنجی، بیش از 83 درصد از مردم عملکرد دولت را 13 در مقابله با کرونا ارزیابی کردند. علاوه بر این، 74 درصد از مردم گفتند که از وضعیت مراقبت های بهداشتی در کشور “راضی” هستند.

موفقیت دولت در توزیع یارانه

دلار 4200 تومانی در حالی به کشور داده شد که حامیان دولت های قبلی مقاومت کردند، اما بعدها با شکست این سیاست و فساد و رانت های ناشی از سیاست های ناعادلانه اقتصادی، نیاز به روشنی دارد. دولت قبل هیچ قصدی برای حل این مشکل نشان نداد. اگرچه برخی پایین بودن سرمایه اجتماعی و عدم توانایی در بسیج درست امکانات را از دلایل بی توجهی دولت قبل می دانستند. اما در هر صورت این جراحی برنامه ریزی شده به دولت سیزدهم واگذار شد.

امروز حدود دو ماه از اجرای این اصلاح اقتصادی می گذرد. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که بیش از 50 درصد مردم معتقدند که دولت در توزیع یارانه‌ها و پرداخت به موقع یارانه‌های جدید موفق بوده است. این امر صحت و تخصص برنامه اقتصادی دولت را تایید می کند و مردم قاچاق مواد غذایی به خارج از کشور را نیز ارزیابی می کنند. احتکار مواد غذایی داخلی و کمبود غذا در جهان ناشی از جنگ در اوکراین. این سه عاملی هستند که بر قیمت مواد غذایی تأثیر می گذارند

جایگاه مطلوب ایران در عرصه بین المللی

در سیاست خارجی ارزیابی ها و نتایج تحقیقات نشان دهنده مهر تایید عمومی بر سیاست های تعامل و گسترش روابط با همسایگان است. دولت سیزدهم به عنوان یک سیاست خارجی مهم دنبال می شود که در همین راستا آیت الله رئیسی در اولین نشست خبری خود تاکید کرد که سیاست خارجی دولت سیزدهم با برجام آغاز نمی شود و به برجام محدود نمی شود.

اما نظرسنجی این را نشان داد افکار عمومی نیز برای ارائه نتایج نظرسنجی از توازن سیاست خارجی کشور در دولت سیزدهم راضی بودند. «مردم موقعیت ایران را در صحنه بین‌المللی ارزیابی می‌کنند» نشان می‌دهد که بیش از 50 درصد از مردم معتقدند جایگاه ایران در صحنه بین‌المللی «بسیار خوب» است، در حالی که بیش از 57 درصد از مردم دو سال پیش تخمین زده‌اند. موقعیت ملت نامطلوب و به شدت نامطلوب است.

رضایت عمومی و شادی در زندگی

نتایج بررسی مراکز معتبر داخلی وضعیت کاملا متفاوتی را از نظر رضایت عمومی یا شادی ایرانیان از زندگی نشان می دهد. در این نظرسنجی مشخص شد که در سال 1401 میانگین امتیاز شادی 64.41 از 100 بود، برخلاف توهین های موسسات خارجی و تکراری بودن برخی غربی ها در کشور. در این راستا، پارامتر «خودم را فردی فعال و تأثیرگذار می بینم» با نمره 72.3، «من به آینده امیدوار هستم» با نمره 69.4، «از زندگی خود لذت می برم» با نمره 68.7 و «احساس می کنم که دارم. یک زندگی با ارزش.» «ایرانی ها با امتیاز 68.5 از 100 جزو خوشبخت ها هستند. در همین حال نتایج نظرسنجی یک «معیار رضایت عمومی» که در ژوئن 1401 انجام شد، نشان داد که 75 درصد مردم در زندگی در حد بالایی و تا حد خوبی احساس آرامش و راحتی می‌کنند.

در این راستا 91 درصد از سازگاری و همدلی زیاد و تا حدودی در خانواده خود راضی بودند و حدود 80 درصد معتقد بودند که «مردم در نیکی شریک هستند و به یکدیگر کمک می کنند.» 76 هنوز هم به شدت و کاملاً معتقدند که مردم در مراسم و مناسبت های مذهبی شرکت می کنند.» بیش از 65 درصد از مردم تاکید کردند که مردم در روابط اجتماعی خود با یکدیگر مدارا می کنند و 70 درصد نیز از آن ابراز رضایت کردند. این نتایج نشان می دهد که ایران جامعه ای با ثبات و امیدوار به آینده باقی می ماند. در حالی که اگر با توجه به اعتبار نظرسنجی های خارجی امروز بعید است که نشانه ای از ثبات و یکپارچگی ایران دیده شود.