به دویدن خود سوخت دهید

مانند یک ماشین، دونده ای که می خواهد به پتانسیل مطلوب خود برسد، به سوخت خاص خود نیاز دارد. او به ترکیب مناسبی از کربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربی ها نیاز دارد تا در حین دویدن به او سوخت برساند.

هر کدام از این غذاها عملکرد خاصی در بدن شما دارند. دریافت مقدار و ترکیب مناسب از این مواد مغذی ضروری گامی مناسب برای موفقیت در ورزش شما است.

کربوهیدرات ها

کربوهیدرات ها سوخت اولیه برای تمرینات عضلانی و تمرینات با شدت بالا هستند. بدن یک ورزشکار تقریباً به 50 تا 65 درصد کربوهیدرات در رژیم غذایی خود برای حمایت از تمرین نیاز دارد.

کمبود کربوهیدرات به این معنی است که بدن از عملکرد رنج می برد و نمی تواند آنطور که باید در طول تمرین چربی بسوزاند. باید قبل، حین و بعد از هر ورزش، از جمله فواصل زمانی در طول روز، جزء اصلی باشد.

کربوهیدرات ها در غذاهایی مانند نان سبوس دار، پاستا، برنج قهوه ای، بلغور جو دوسر، میوه ها، سبزیجات، سیب زمینی سفید، ذرت، لوبیا و لبنیات کم چرب به وفور یافت می شوند.

بسیاری از مردم این روزها با کربوهیدرات‌های قابل هضم نوشیدنی‌ها یا ژل‌های ورزشی کنار می‌آیند. با متخصص تغذیه ورزشی خود صحبت کنید تا میزان دقیق کربوهیدرات مورد نیاز خود را بدانید.

پروتئین ها

پروتئین ها حیاتی هستند زیرا آنها ماهیچه ها، رباط ها و تاندون ها را می سازند و ترمیم می کنند – همه برای تملق یک ورزشکار قوی ضروری هستند.

شما می توانید پروتئین های خود را از سفیده تخم مرغ، مرغ (با پوست)، ماهی، بوقلمون یا سینه مرغ، گوشت چرخ کرده بدون چربی، گوشت گوزن، آجیل، توفو و شیر سویا و لبنیات کم چرب و غیره دریافت کنید.

بعد از تمرین اهمیت بیشتری نسبت به قبل یا حین تمرین دارند. دلیل این امر این است که پروتئین ها به بدن کمک می کنند پس از فعالیت های سنگین مانند تمرینات و تمرینات خود را ترمیم کنند.

هر چه بیشتر بدوید (یا به عنوان یک ورزشکار تمرین کنید)، تا حدی به پروتئین بیشتری نیاز دارید. نیازهای شما به چند ساعت دویدن در هفته بستگی دارد، آیا در تلاش برای کاهش چربی بدن هستید یا وزنه برداری می کنید.

چربی ها

گروه غذایی نهایی، چربی، به حفظ ورزش طولانی مدت با شدت کمتر کمک می کند. سیستم های ما چربی ذخیره شده کافی برای حمایت از ورزش پایدار دارند.

با وجود این، استفاده از چربی برای انرژی سریع دشوار است. به همین دلیل، کربوهیدرات ها سوخت انتخابی برای اکثر ورزش ها هستند.

ورزشکاران حدود 20 تا 30 درصد کالری خود را از چربی دریافت می کنند. منابع سالم چربی شامل ماهی های چرب (ماهی آزاد برای امگا 3)، آجیل و کره بادام زمینی طبیعی، آووکادو، روغن زیتون و روغن کانولا است.

این یک واقعیت سخت است، اما اکثر مردم در رژیم غذایی خود چربی زیادی دریافت می کنند. بدتر از آن، بسیاری از این چربی ها از چربی های ناسالم (چربی های اشباع و ترانس موجود در سوسیس، همبرگر، سیب زمینی سرخ کرده، دونات، آب نبات و غیره) به دست می آیند.

تعادل درست

برای یک ورزشکار، دستیابی به تعادل مناسب بین این سه گروه غذایی بسیار مهم، اولین گام برای درک پتانسیل شماست. رژیم غذایی روزانه شما باید بر این اساس برای حمایت از تمرین شما تنظیم می شد.

از آنجایی که همه افراد بسیار متفاوت هستند، مهم است که برنامه غذایی شما متناسب با نیازهای شخصی بدن شما باشد. شما فقط می توانید این اطلاعات دقیق را از یک متخصص تغذیه دریافت کنید که یک بیمه تغذیه فردی برای شما ایجاد و برنامه ریزی می کند.

به یاد داشته باشید که دویدن (به خصوص دویدن رقابتی) می تواند به اندازه هر ورزش پرانرژی دیگری سخت باشد. سوخت بدن شما را نباید ساده گرفته شود.