به اوج آنفلوآنزا رسیدیم/ جایی که بیمار به آی سی یو فرستاده می شود.


رویال نیوز Society: پزشکان با توجه به رشد تصاعدی مراجعه کنندگان سرپایی به مراکز درمانی کشور گفتند. بنابراین ما در اوج آنفولانزا هستیم.

رجانیوز به نقل از مهر، به نظر می رسد ویروس آنفولانزا در پاییز و زمستان امسال جایگزین ویروس کرونا می شود. زیرا زودتر از زمان مقرر می آید و روز به روز بر تعداد مبتلایان به ویروس آنفلوآنزا افزوده می شود.

شهنام آرشی رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: امسال چهار هفته پیش تحت تاثیر این بیماری قرار گرفتیم.

وی افزود: 50 درصد سرماخوردگی ها را بیماران آنفلوانزا تشکیل می دهند.

در همین حال در گزارش مرکز پزشکی کشور آمده است که تعداد بیماران سرپایی به طور تصاعدی افزایش یافته است.

به گفته متخصصان بیماری های عفونی ویروس رایج از نوع قبلی آنفلوانزا بود.

محمدرضا صالحی معاون درمان مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) گفت: بیماران را به دو گروه تقسیم کردیم.

وی افزود: گروه های پرخطر شامل سالمندان، افراد دارای بیماری های زمینه ای است. مادر باردار و کودکانی که باید علیه آنفولانزا واکسینه شوند

صالحی گفت: گروه دوم بیماران، بزرگسالان سالم به استثنای افراد در معرض خطر بودند.

طبق تجویز پزشک دوره قرنطینه آنفلوآنزا بین 5 تا 7 روز است.

در همین حال برخی از بیماران آنفولانزا به آی سی یو مراجعه می کنند.

این افراد زمینه ژنتیکی دارند. و آنفولانزا در چنین بیمارانی شدیدتر خواهد بود. و مجبورشان کرد به آی سی یو بروند

یکی دیگر از مشکلات آنفولانزا در طول همه‌گیری ویروس کرونا، تمایز آن از کووید-19 است که کار را برای پزشکان دشوارتر می‌کند. زیرا علائم هر دو بیماری تقریباً مشابه است.

حمیدرضا جماعتی، دبیرکل کمیته علمی کشوری کرونا گفت: توصیه ما در شرایط فعلی این است که پروتکل‌های بهداشتی را ادامه دهیم. به ویژه در مناطق سرپوشیده، مکان های شلوغ، مراکز آموزشی و حمل و نقل عمومی برای جلوگیری از آنفولانزا مهمترین پروتکل بهداشتی در حال حاضر استفاده از ماسک است. اما شستن منظم دست ها و فاصله گذاری فیزیکی نیز مهم است.

وی با بیان اینکه واکسیناسیون آنفولانزا تاثیر بسزایی در کاهش بستری شدن و مرگ و میر دارد، گفت: توصیه ما به کودکان است. افراد مبتلا به بیماری زمینه ای سالمندان و افراد بالای 65 سال و همچنین پرسنل پزشکی و بهداشتی واکسینه می شوند.

جماعتی به شباهت علائم آنفولانزا و کرونا در بیماران اشاره کرد. و تاکید کنید که توصیه ما پس از مشاهده علائم و برای تشخیص دقیق است. کادر پزشکی باید دستور تشخیص داده و مشخص کنند که فرد مبتلا به آنفولانزا یا کرونا است زیرا درمان این دو بیماری کاملاً متفاوت است. و در صورت بروز مشکلات شدید نیاز به درمان اختصاصی است.

دبیرکل کمیته علمی ملی کرونا هشدار داد: پزشکان و متخصصان باید توجه داشته باشند تا از تجویز خودسرانه آنتی بیوتیک ها خودداری کنند. به طور خاص، آزیترومایسین به دلیل زمستان و گسترش عفونت های ویروسی. از جمله آنفولانزا از آنجایی که آنتی‌بیوتیک‌ها در بهبود وضعیتی که این بیماران ندارند تأثیر قوی دارد و بالعکس، مصرف نسخه‌ای و بدون تبعیض منجر به مقاومت آنتی‌بیوتیکی و ایجاد عوارض در برخی از بیماران شده است.

ایرج خسرونیا رئیس انجمن متخصصین داخلی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: به دلیل کاهش آمار مبتلایان به کرونا و کاهش رعایت نکات بهداشتی است. انتظار می رود با آن روبرو شویم امسال تعداد مبتلایان به آنفلوآنزا افزایش یافته است.

وی ادامه داد: میزان مرگ و میر ناشی از آنفولانزا کمتر از کرونا نیست. متأسفانه اطلاعات زیادی در مورد آنفولانزا در دست نیست. در حالی که همه گیر آنفولانزا ما شاهد بستری شدن و مرگ هستیم.