برند خود را با 4 سوال ساده بسازید

برندسازی می تواند ابزار قدرتمندی در توسعه کسب و کار شما باشد. می تواند ارزش شناخت شما را افزایش دهد و با موفقیت شما را از رقبای خود متمایز کند. یک برند مؤثر همچنین می تواند ارزش پیشنهادی شما را به اشتراک بگذارد، جایگاه بازار شما را روشن کند و به شما کمک کند تخصص خود را به مشتریان بالقوه نشان دهید. با پاسخ دادن به 4 سوال ساده می توانید یک برند موفق بسازید.

1. به چه کسی خدمت کنم? به عبارت دیگر مشتریان شما چه کسانی هستند و چه کسانی را به عنوان مشتری می خواهید؟ بسیاری از صاحبان کسب و کار اشتباه می کنند که شبکه گسترده ای را ایجاد می کنند که تا حد امکان مشتریان بالقوه را در بر می گیرد. با تمرکز بر بازار نسبتاً کوچکی که در آن می توانید ارزش و تخصص منحصر به فردی ارائه دهید، از این اشتباه اجتناب کنید. به عنوان مثال، من به عنوان یک مربی دوچرخه، در توسعه قدرت تخصص دارم. به طور خاص، من با دوچرخه سواران و ورزشکارانی کار می کنم که می خواهند عملکرد خود را در دوچرخه بهبود بخشند. به همین ترتیب، یک مشاور مدیریت می تواند در مربیگری عملکرد برای سرپرستان در صنعت خودرو تخصص داشته باشد. مطمئن شوید که در مورد بازار خاص خود کاملاً واضح هستید.

2. چه ارزشی ارائه می کنم? این سوال احتمالاً مهمترین است زیرا به شما مربوط می شود گزاره ارزشکاری که مشتریان شما می توانند به لطف شما انجام دهند. به عنوان مثال، اگر شما یک شرکت مهندسی هستید، مشتریان شما در نتیجه خدمات شما چه کاری می توانند انجام دهند؟ اگر محصولات تغذیه ورزشی می فروشید، این محصولات مشتریان شما را قادر به انجام چه کاری می کنند؟ به عنوان یک خرده فروش لوازم آرایش چه ارزشی را ارائه می دهید؟ اگر می خواهید یک برند موفق بسازید، باید پاسخی بسیار واضح و مختصر برای این سوال داشته باشید.

3. چگونه به مشتریانم کمک کنم تا به این ارزش برسند? چه محصولات و/یا خدمات خاصی را ارائه می کنید که مشتریان شما را قادر می سازد به ارزش فوق دست یابند؟ به عنوان مثال، من از طریق انتشارات خود و فرآیند مربیگری یک به یک، به ورزشکاران دوچرخه سواری و چند ورزشی خود ارزش اضافه می کنم. یک مشاور مدیریت می تواند ارزش افزوده ای را برای مدیران از طریق فرآیند بازخورد 360 درجه ارائه دهد. صاحب فروشگاه می تواند از طریق قیمت گذاری رقابتی، تامین کالاهای با کیفیت و خدمات پس از فروش تخصصی، ارزش افزوده ایجاد کند. اطمینان حاصل کنید که در مورد چگونگی دستیابی به ارزش پیشنهادی خود شفاف هستید.

4. این چه تفاوتی با رقبای من دارد؟? به عبارت دیگر مزیت رقابتی شما چیست؟ چرا یک مشتری بالقوه باید کالاها و خدمات شما را بخرد و نه یک رقیب؟ برای پیشی گرفتن از رقبای خود چه گام های ملموس و ناملموسی برمی دارید؟ پاسخ به این سؤالات آسان نیست، اما مهم است که در مورد تفاوت محصولات و خدمات شما با محصولات رقیب روشن باشید.