برنامه درسی و محتوای آموزشی مغفول مانده در نظام آموزشی/ چرا باید سنگ بنای آینده کشور مورد توجه جدی تری قرار گیرد؟


فرهنگ رجا نیوز: رهبرانقلاب در آخرین سخنرانی خود در یک نشست دانشجویی گفتند: «…سومین رویداد. که یک سال بعد از آن واقعه – بعد از پیروزی انقلاب – حمله دانشجویی به سفارت آمریکا و جستجوی اسناد در آنجا است. این اسناد توطئه آمریکا در برابر ایران مقاومت نشان می دهد هفتاد و هشتاد کتاب کسانی از شما که وقت خواندن این کتاب ها را ندارید. [امّا] یک بار به آموزش و پرورش گفتم موضوع این کتاب ها را در یک کتاب درسی قرار دهید. اما متاسفانه این کار را نکردند. این [اسناد] این نشان می دهد که آمریکایی ها در ایران چه می کنند. توطئه ها و خیانت هایی که در این مدتی که در ایران بودند – یعنی مثلاً از حدود 28 و 29 – انجام دادند.

از نگاه رهبر معظم انقلاب آموزش سنگ بنای آینده یک کشور است. همانطور که در بیانیه خود در دیدار با معلمان در سال 85 فرمودند: «آموزش و پرورش سنگ بنای آینده یک کشور است.» اگر در اعتماد به نفس اخلاقی و رفتاری، علمی، ملی و عمومی مشکل داریم. و در سایر زمینه ها ما با آموزش به ریشه این مشکلات می رسیم.

طی سالیان متمادی و به طرق مختلف – چه از طریق سخنرانی و چه با ابلاغ خط مشی کلی برای ایجاد تحول در نظام آموزشی و یا با اختصاص بند ویژه در مورد آموزش و لزوم تغییر در آموزش و پرورش. برنامه پنجم توسعه – اهمیت تغییر ساختار آموزشی را برجسته کرده است.

برنامه درسی و محتوایی که در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد یکی از بخش های کلیدی گذار از دیدگاه رهبران انقلاب است. او در اکتبر سال جاری است. وی در سال 1379 با اشاره به برنامه های یک مرکز آموزشی بزرگ گفت: «برنامه درسی باید مدام مورد توجه قرار گیرد. از جمله مواردی که به طور مداوم در برنامه ریزی یک مرکز آموزشی بزرگ در حال تغییر است دوره ها و کتاب های درسی است. آنها اغلب اشکالات را برطرف می کنند و آنها را با ویژگی های لازم برای آموزش ادغام می کنند.

آیت الله خامنه ای در سال 92 دوباره در یک تریبون رسمی در دیدار با جمعی از فرهنگیان گفت: «مسئله کتاب درسی هم خیلی مهم است. اصل این کتاب هاست محتوای این کتاب ها باید به صورت پیش رونده و به روز شده و مطابق با الزامات باشد. بیایید ببینیم چگونه مطالعه خدا تعلیم و تربیت اسلامی آموزش مدنی مطالعه تمدن مطالعه خلقت انسان چیست؟ دانشی که باعث افتخار ملت است اگر در کتاب ما نیست باید لحاظ کنیم برعکس اعتیاد آور، فریبنده، پاک شده است، آنچه بر حسب نسل یا جنسیت لازم است درج شده است، فرض کنید در یک کتاب درسی برای دختران. ممکن است مواردی در مراقبت در منزل، تربیت فرزندان و غیره مورد نیاز باشد. و در کتاب پسران ممکن است موارد دیگری برای مقابله با مشکلات کار، زندگی و مانند آن لازم باشد. این کارها مستلزم نظارت و نظارت مستمر است و باید انجام شود.»

متأسفانه رهبر انقلاب بارها بر تغییر برنامه درسی و محتوای آموزشی در هر دولتی تاکید کرده اند. دولت پول زیادی را صرف تولید اسناد قابل تبدیل می کند. اگرچه تهیه اسناد برای تغییر یک الزام روشن بود و مورد تایید بسیاری از رهبران انقلاب بود. جمع آوری اسناد و زیرسیستم ها بیش از ده سال از سیستم آموزشی را می گیرد. اما تغییرات مورد انتظار وارد نشد. مدرسه و کلاس درس

با عدم پیگیری رسمی در طول زمان رهبر انقلاب در سال 99 تکرار کرد که سیستم دوره تغییر کرده است از تدریس دروس بیهوده در مدارس انتقاد کرد و گفت: برخی از دروس در مدارس ما تدریس می شود. این برای کسی که این را تا آخر عمر بخواند سودی نخواهد داشت. چیز بیهوده ای یاد گرفت. طول می کشد… اگر بخواهیم تغییری به معنای واقعی ایجاد کنیم تغییر برای مفید کردن دروس است. -عمق و کاربردی بودن است.

امروزه با هجوم دشمنان برای کشاندن دانش آموزان به میدان هرج و مرج و پرسش های فراوانی که در ذهن جوانان وجود دارد. ما بیش از پیش از شور و بصیرت حکیم انقلابی آگاه هستیم. متأسفانه سیستم آموزشی و پرورشی ما در طول سالیان متمادی نتوانسته است با شناخت نیازهای اولیه دانش آموزان، محتوایی متناسب با سؤالات و دغدغه های جوانان ارائه دهد.

متاسفانه تغییرات کتب درسی در سیستم آموزشی ما ساده و جاری نیست. تغییر بوروکراسی در کتاب های درسی و منابع آموزشی دشوار است. در حالی که در برخی از کشورهای جهان این تغییر جدی گرفته می شود به عنوان مثال کتاب های درسی در ژاپن هر سال به روز می شوند و تغییر می کنند.

البته نباید از حاکمیت کنکور بر نظام آموزشی کشور غافل شد. حکمرانی خوب در کنکور و «آموزش حافظه» مدارس و دانش آموزان را مجبور می کند تا برنامه های درسی مؤثر در زندگی و تفکر دانش آموزان مانند سواد رسانه ای را کاهش دهند. بهداشت و سلامت کار و تکنولوژی و غیره

علاوه بر قوانین کنکور در دروس خوب عدم توجه به تربیت معلم در این دوره ها از دیگر نقاط ضعف نظام برنامه ریزی درسی است. نقطه ای که رهبر معظم انقلاب در سال 90 به خوبی اشاره کرد و گفت کتاب‌های درسی به خوبی پیش می‌روند، البته باید کارهایی انجام شود. که خدا می خواهد انجام دهد – اما معلم آموزش خواهد داد. اگر معلمان آگاه، توجه، متفکر و خلاق باشند اگرچه کتاب ناقص است اگر معلم ضعیف، ناامید، بی انگیزه، بی حوصله و حواس پرت تدریس کند، مطالب را تکمیل می کند. با اینکه کتاب خوبیه معلوم نیست چه چیزی به نفع دانش آموزان خواهد بود. بنابراین معلم مهم است. هسته اصلی معلم است. «برنامه درسی که می‌تواند بینش‌هایی را برای دانش‌آموزان فراهم کند و آن‌ها را توسط معلمانی که این محتوا را به عنوان دروس اضافی می‌بینند، تجزیه و تحلیل کند. نه تنها دانش آموزان رشد خواهند کرد. اما ممکن است به دلیل تدریس معلم عملکرد معکوس نیز وجود داشته باشد.»

از مطالب و از سرگردانی های دانشجویی در میان بدگمانی دشمن به آموزه های اصیل اسلام و انقلاب. نشان می دهد که نظام آموزشی و تربیتی باید برنامه جدیدی را در برنامه درسی آموزشی تدوین کند. محتوا و تربیت معلم

نوجوانان و جوانان امروزی با نوجوانان و جوانان در دوران پیری متفاوت هستند، بنابراین برنامه ریزی این نوع دروس نیز باید متفاوت باشد. رهبر انقلاب به تفاوت دو نسل اشاره کردند و گفتند: «نوجوانان و جوانان امروز بالغ، باهوش و باهوش با تفکر و تحلیل هستند. این واقعیت به ذهن فعال نوجوانان و جوانان امروزی اشاره دارد و دشمن را نیز از تحلیل و تدبیر خود آگاه می کند و با تولید و بازتولید حجم زیادی از محتوای دروغین در شبکه مجازی با این امر مقابله می کند.