برای بهبود خشکی پوست چه باید کرد؟


پوست خشک

رطوبت یکی از عوامل مهم در خشکی پوست است. و این شما هستید که باید پوست خود را هیدراته نگه دارید خشکی پوست نیز می تواند نتیجه دوش گرفتن مکرر باشد. استفاده از صابون های خشن، پیری، یا برخی شرایط پزشکی مانند بیماری های خاص، البته برای کسانی که در آب و هوای سرد هستند. زمستان های سرد و خشک نیز می تواند پوست شما را خشک کند.

بیرونی ترین لایه پوست میزان رطوبت کلی پوست را نشان می دهد. خوشبختانه، چندین کار آسان و ارزان وجود دارد که می توانید برای خلاص شدن از شر خشکی پوست انجام دهید، در واقع، پوست خشک برای آبرسانی مجدد باید مدیریت شود. در این مقاله نکاتی را برای پیشگیری و درمان خشکی پوست توضیح خواهیم داد.

حفظ رطوبت در پوست

مرطوب کننده پوست که لایه بالایی سلول های پوست را هیدراته می کند و رطوبت را قفل می کند، اولین قدم در مبارزه با خشکی پوست است.

به طور کلی، هر چه مرطوب‌کننده غلیظ‌تر و چرب‌تر باشد، بهتر است. هر چه مرطوب کننده موثرتر باشد. زیرا کرم حاوی آب نیست بر خلاف مرطوب کننده ها باید در زمانی که پوست هنوز از حمام خیس است استفاده شود. برای جلوگیری از رطوبت در پوست سایر مرطوب کننده ها حاوی آب و روغن به نسبت های مختلف.

کرم کامان برای پوست های خشک یکی از بهترین گزینه ها برای کسانی است که به دنبال یک مرطوب کننده و مرطوب کننده غنی برای پوست خود هستند. این کرم کرم پمپ ب کمپلکس نام دارد که برای پوست های خیلی خشک مناسب است. و مهمترین عملکرد آن رطوبت رسانی عمیق است. تعمیر و بازسازی پوست را نرم می کند و خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش می دهد. استفاده روزانه از این کرم به مرطوب سازی عمیق پوست خشک شما کمک می کند. و دیگر ترک ها و اندازه ها را نخواهید دید. این محصول از برند کامان با روغن شی باتر، موم زنبور عسل و وازلین فرموله شده است.

شیوه زندگی و درمان های خانگی

رطوبت پوست

مراحل زیر می تواند به حفظ رطوبت و سلامت پوست شما کمک کند:

 • برای پوست های خشک، حداقل دو بار در روز صورت خود را به آرامی بشویید. از یک پاک کننده ملایم استفاده کنید. بدون الکل و دو بار در روز بعد از تعریق روی صورت بدون کف است. محصولات حاوی اسید استئاریک (موجود در کره شی) یا اسید لینولئیک (موجود در روغن آرگان و سایرین) می تواند به ترمیم پوست شما کمک کند. اگر پوست حساسی دارید بعد از ظهر پوست خود را با یک پاک کننده ملایم بشویید. و گاهی اوقات فقط با آب بشویید
 • در حالی که پوست شما هنوز مرطوب است. از داروهای موضعی استفاده کنید پس از استفاده از این داروها، چند دقیقه صبر کنید (برای جزئیات به داخل بسته مراجعه کنید)، سپس مرطوب کننده را روی پوست خود بمالید. اگر به دنبال خرید لوازم آرایشی هستید حتما به دنبال کرم ها و روغن ها باشید. حتی در روزهای ابری از یک مرطوب کننده با ضد آفتاب با SPF حداقل 30 استفاده کنید. مقدار زیادی کرم ضد آفتاب بزنید. و اگر شنا می کنید یا عرق می کنید، هر دو ساعت یک بار یا بیشتر استفاده کنید.
 • پوست خود را مرطوب کنید چند بار در روز از مرطوب کننده استفاده کنید، به خصوص زمانی که احساس می کنید پوست شما خشک است. و بعد از شستن دست ها یا دوش گرفتن در حالی که پوست هنوز مرطوب است استفاده کنید. در مورد فواید و عوارض جانبی محصولات مختلف با پزشک خود صحبت کنید. برای پوست و وضعیت شما ممکن است مجبور شوید چندین محصول را امتحان کنید.
 • به دنبال مواد شفابخش مانند اوره سرامید، اسیدهای چرب و گلیسیرین، کره شی و کره کاکائو باشید. به دنبال محصولات بدون عطر باشید که باعث ایجاد جوش نشوند. (غیر کومدون زا) و حاوی آلرژن نیست (ضدحساسیت) از محصولات حاوی سدیم لوریل سولفات که می تواند پوست شما را خشک کند اجتناب کنید.
 • کرم را روی تمام صورت و گردن بمالید. چیزی را انتخاب کنید که استفاده از آن آسان باشد و هیچ اثری از خود باقی نماند. اگر مستعد آکنه هستید از محصولات حاوی کره کاکائو یا روغن نارگیل روی صورت خودداری کنید. اگر پوست شما خیلی چرب است به جای مرطوب کننده از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. اگر پوست تحریک شده دارید ممکن است بخواهید با استفاده از محصولات حاوی آنتی اکسیدان یا آلفا هیدروکسی اسید از پوسته پوسته شدن پوست خود جلوگیری کنید.
 • اگر پوست شما خیلی خشک است از مرطوب کننده یا روغن قوی تری مانند روغن بچه استفاده کنید. این روغن نسبت به لوسیون ماندگاری بیشتری دارد و از تبخیر آب از پوست جلوگیری می کند. همچنین می توانید از محصولات مبتنی بر وازلین استفاده کنید. اگه زیاد حسش میکنی فقط هنگام خواب یا فقط روی پوست ترک خورده استفاده کنید. برای دست های خیلی خشک مقدار زیادی از کرم را قبل از خواب بمالید و جوراب یا دستکش نخی ساده بپوشید.
 • از آب گرم استفاده کنید و زمان حمام را محدود کنید. دوش آب گرم یا حمام طولانی مدت چربی های طبیعی پوست را از بین می برد. دوش گرفتن را به بیش از یک بار در روز به مدت بیش از 5-10 دقیقه محدود کنید.از آب گرم استفاده کنید نه آب داغ.
 • از یک صابون مرطوب کننده و ضد حساسیت استفاده کنید. از یک صابون مرطوب کننده بدون عطر (حساسیت) برای شستن دست ها استفاده کنید، سپس در حالی که دست هایتان هنوز خیس هستند از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.
 • در حمام، از کرم یا ژل دوش استفاده کنید که شستشوی صورت نیست. و صابون را فقط در نواحی مورد نظر مانند زیر بغل و کشاله ران استفاده کنید. از کشیدن و تکان دادن شدید خودداری کنید.
 • پارچه هایی را انتخاب کنید که برای پوست شما دوست هستند. الیاف طبیعی مانند پنبه به پوست اجازه تنفس می دهد. پشم، اگرچه طبیعی است اما گاهی اوقات حتی پوست سالم را نیز تحریک می کند.
 • برای شستن لباس ها از مواد شوینده بی رنگ یا معطر استفاده کنید. هر دوی اینها می توانند پوست شما را تحریک کنند. این نوع محصول اغلب به عنوان “بدون رنگ و عطر مصنوعی” در نام محصول.
 • رفع خارش اگر خشکی پوست باعث خارش شود. از یک پارچه مرطوب خنک و تمیز روی ناحیه آسیب دیده استفاده کنید. همچنین می توانید از کرم یا پماد ضد خارش استفاده کنید که حاوی حداقل 1 درصد هیدروکورتیزون باشد.

جلوگیری از خشکی پوست

جلوگیری از خشکی پوست

استفاده منظم از مرطوب کننده ها و مرطوب کننده ها بعد از حمام به جلوگیری از خشکی پوست کمک می کند. افراد می توانند با اجتناب از موارد زیر که پوست را خشک یا تحریک می کنند از خشکی پوست جلوگیری کنند:

 • پوست را خراش دهید
 • استفاده بیش از حد از دستگاه های تصفیه هوا در خانه
 • اصلاح با تیغ بدون ژل اصلاح
 • زیاد دوش بگیرید یا دوش بگیرید
 • مالش بیش از حد پوست هنگام خشک کردن آن.
 • دوش یا حمام بسیار داغ بگیرید
 • از لوسیون حاوی الکل استفاده کنید.
 • قرار گرفتن مکرر در معرض مواد شوینده
 • زیر حرارت مستقیم بخاری یا آتش بنشینید.
 • در میانه باد بدون پوشاندن پوست

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر عوامل محیطی یا افزایش سن دلیل خشکی پوست نباشد فرد ممکن است بیماری های پوستی زمینه ای داشته باشد. اگر کسی در این مورد شک دارد، باید با پزشک خود مشورت کند.

اگر درمان های خانگی و مرطوب کننده های خریداری شده خشکی پوست را تسکین نمی دهند، برای تشخیص باید با پزشک خود مشورت کنید و آزمایش های لازم را انجام دهید.

مهم است که پوست خود را در اسرع وقت مرطوب و خشک نگه دارید. اگر درمان نشود خشکی پوست می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • لکه های قرمز روی پوست
 • خون ریزی
 • عفونت باکتریایی

لکه های قرمز، متورم یا پر از چرک ممکن است نشان دهنده عفونت باکتریایی باشد. اگر فردی مشکوک به عفونت پوستی باشد باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

منبع: وبلاگ ایرانا لوکس
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟