بازار به جای عربستان منتظر بشکه های نفت ایران است.


رئیس جمهور آمریکا جو بایدن که در ماه جولای به خاورمیانه سفر می کند، قرار است ابتدا به اسرائیل سفر کند و سپس مستقیماً از اسرائیل به عربستان سعودی پرواز کند.

دیدار با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، بخشی از سفر بایدن به عربستان سعودی خواهد بود. این سفر پوشش خبری متعددی داشت. یکی از مهمترین آنها مذاکرات نفتی است. رسانه های آمریکایی گزارش دادند: بایدن به ریاض می رود زیرا آمریکا تشنه نفت بی پایان ارزان است. در حالی که این یک اشتباه بزرگ و پرهزینه برای آمریکا است.»

به جای پرواز به ریاض و در آغوش گرفتن بن سلمان، رئیس جمهور آمریکا، همه تلاش ها باید برای بازگرداندن مخازن نفت ایران به بازار انجام شود.» توصیه مجله نیوزویک آمریکا به رئیس جمهور آمریکا برای احیای برجام.

او گفت: «بسیاری از دلایل اصلی سفر بایدن به ریاض، نفت است.» متقاعد کردن ریاض برای افزایش تولید نفت، قیمت تاریخی بنزین در آمریکا بود که تنها چند ماه تا انتخابات میان دوره ای باقی مانده بود. هزینه ترمیم روابط با عربستان سعودی بسیار بالا خواهد بود. «عربستان سعودی یکی از وحشیانه ترین دیکتاتورهای جهان است. ایدئولوژی سلفی افراطی مهمترین عامل در ترویج افراط گرایی خشونت آمیز در منطقه و فراتر از آن است.

عربستان سعودی از همه جهات متحد نامناسبی برای ایالات متحده است. کشوری که برای آزادی و عدالت به مراتب کمتر از ایران ارزش قائل است.

چه مقدار نفت می توان از عربستان وارد کرد؟

نیوزویک پرسید: جو بایدن چقدر طلای سیاه از عربستان استخراج کرد؟ او ماه گذشته نوشت، قطعاً کمتر از آن چیزی است که پس از از سرگیری روابط با ایران به دست می‌آید. سازمان کشورهای صادرکننده نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت از افزایش 684 هزار بشکه ای تولید روزانه نفت که بیشتر آن از عربستان سعودی است خبر داد. این شماره به هیچ وجه قابل تخفیف نیست. اگر به یک میلیون بشکه در روز نگاه کنیم بایدن توانست چشمانش را به سمت شرق باز کند. ایران پس از از سرگیری توافق هسته ای روزانه بیش از 2 میلیون بشکه نفت به بازارهای جهانی عرضه می کند صادرات نفت ایران پس از لغو قرارداد ترامپ در سال 2018 و لغو ناگهانی تحریم‌ها علیه ایران کاهش یافت. انتظار می رود این رقم کمتر از یک میلیون بشکه در روز باشد. ایران می گوید در صورت لغو تحریم ها می تواند 3.8 میلیون بشکه در روز نفت تولید کند. و این رقم با جذب سرمایه گذاری خارجی قابل افزایش است. اما چه موانعی بر سر راه از سرگیری توافق هسته ای با ایران و آزادسازی پتانسیل صادرات نفت ایران وجود دارد؟ به نظر می رسد یکی از این موانع اراده اسرائیل باشد.

ظرفیت مازاد نفت عربستان سعودی

برای پاسخ به این سوال که چقدر طلای سیاه بیشتر می توان از عربستان استخراج کرد؟ عربستان سعودی حدود یک میلیون بشکه ظرفیت مازاد دارد. اما این ظرفیت بخشی از ظرفیت تولید اوپک است. سازمان کشورهای صادرکننده نفت و اگر اوپک از تمام ظرفیت مازاد استفاده کند اوپک دیگر اوپک نخواهد بود. اوپک دخیل نیست.

بایدن به عربستان سعودی فشار می آورد تا هزینه مصرف داخلی و مبارزات انتخاباتی را بپردازد. برکلی در مصاحبه با ایران گفت: این ظرفیت مازاد است که سازمانی به نام اوپک را به وجود می آورد. دستکاری بازار فقط برای ظرفیت مازاد مناسب است. هزینه های استراتژیک برای ذخایر نفت کار بسیار خطرناکی است. اکنون که ایالات متحده باید ذخایر استراتژیک خود را جایگزین کند، از کجا می آید؟ مشخصات و درجه روغن چیست؟ “برای چه ساختار پالایشی؟”

کاخ سفید سلاح و نفت، گاز و انرژی برای جنگ دارد. و هرگز این نفت به شدت مسلح وجود نداشته است.» می توان استدلال کرد که تحلیل نیوزویک مدتهاست دیدگاه معتبر آمریکایی ها از بازار نفت بوده است. ایران گزینه بسیار بهتری نسبت به عربستان است. در صورت لغو تحریم ها، نفت بیشتری وارد بازار می شود ونزوئلا هم همینطور ۷ میلیون بشکه نفت ایران و ونزوئلا آماده عرضه به بازار است.» داده‌های ارسال شده از سوی عربستان سعودی به دبیرخانه اوپک نشان می‌دهد که تا ماه می ۲۰۲۲، این کشور حدود ۱۰ میلیون و ۵۳۸ هزار بشکه نفت خام در روز تولید کرده و ۱۲.۵ بشکه نفت خام در روز تولید کرده است. میلیون بشکه در روز اما این رقم به تولید پایدار عربستان سعودی نزدیک است.

هدف از سفر بایدن

داستان با جنگ روسیه و اوکراین و تحریم نفت روسیه آغاز می شود. بایدن تمام تلاش خود را برای مقابله با این تحریم ها و کاهش قیمت نفت انجام می دهد. برکلی گفت: «بایدن احتمالا تلاش خواهد کرد ریاض را از مسکو دور نگه دارد. با اشاره به دموکرات های آمریکا ضد روسیه او گفت: «برنامه سفر بایدن به خاورمیانه فقط در مورد نفت نیست. کار اصلی بایدن با امارات و شورای همکاری خلیج فارس است.این سفر شامل نفت می شود. اما من فکر می کنم نفت چیز اصلی نیست. مشکل بایدن این است که اسناد همکاری عربستان در 11 سپتامبر هزینه بیشتری برای واشنگتن و ریاض دارد. در حال حاضر آنها در مورد غرامت 400 میلیارد دلاری صحبت می کنند.

«ایالات متحده فرصت آشتی با ایران را از دست داد. و این به ایالات متحده آسیب می زند.» رئیس آژانس آموزش انرژی وین. که گفت اگر بایدن این کار را نکند باید پول زیادی بپردازد. دست پر و سود کلان

ظاهر

تحریم های آمریکا و فشار بر انتخابات آتی.

در آغاز جنگ روسیه و اوکراین تحریم های غرب ضد روسیه قیمت انرژی را در ماه های اخیر افزایش داده است. قیمت نفت خام به بشکه ای 110 دلار رسید. و قیمت بنزین در ایالات متحده به بالای 5 دلار در هر گالن رسید. قیمت بنزین در اروپا نیز از 300 سنت فراتر رفته است و به دلیل پایان شیوع ویروس کرونا، قیمت‌های گاز بیشتر شده است. ایجاد بحران انرژی در بیش از 140 کشور

دیروز قیمت هر بشکه نفت خام (شاخص برنت) حدود 113 دلار بود که البته در ماه های اخیر به 139 دلار در هر بشکه رسیده است. انتظار می رود قیمت نفت در ماه های آینده به بشکه ای 150 دلار برسد. این عاملی برای حمایت از قیمت بنزین و تورم سوخت خواهد بود. اکنون موضوعی نگران کننده برای ایالات متحده است. به ویژه در انتخابات میان دوره ای آمریکا. که طبق پیش بینی به شکست دموکرات ها ادامه خواهد داد. چون رای آمریکایی ها در پمپ بنزین تنظیم می شود.

دولت بایدن در ایالات متحده تحت فشار اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به دلیل افزایش قیمت نفت پس از تحریم های روسیه، ایران و ونزوئلا است. به گفته کارشناسان، راه حل رفع یا کاهش تحریم ها است. حداقل برای ایران و ونزوئلا. مسکو همیشه با تحریم تهران و کاراکاس مخالف بوده است. لغو تحریم ها علیه این دو کشور نفتی معاون نخست‌وزیر روسیه گفت: روزانه دو و نیم میلیون بشکه نفت به بازار اضافه خواهد شد. که روغن زیر آن است تحریم های آمریکا

در مصاحبه با شبکه 24 تلویزیون روسیه در حاشیه اجلاس اقتصادی سن پترزبورگ الکساندر نواک خواستار تحریم های غیرقانونی علیه ایران و ونزوئلا شد. بسیاری از کشورهای جهان بر آمریکا فشار وارد می کنند. برای اجرای این تحریم های غیرقانونی و افزایش قیمت انرژی