ایران به سه کشور اروپایی به شدت هشدار داد


سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اظهارات سه کشور اروپایی درباره مذاکرات هسته ای را سازنده خواند. و در مورد عواقب آن هشدار داد

به گزارش رجانیوز، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اظهارات غیرسازنده و ضد آرزوی سه کشور اروپایی مبنی بر لغو تحریم‌ها، گفت: جای تعجب و تاسف است. تعامل دیپلماتیک و تبادل پیام بین مذاکره کننده و هماهنگ کننده مذاکرات برای به نتیجه رسیدن مذاکرات در حال انجام است. سه کشور اروپایی به گونه ای چنین بیانیه هایی را منتشر کردند که باعث انحراف و فاصله گرفتن از رویکرد موثر در مذاکرات شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به حسن نیت و نیت جدی جمهوری اسلامی ایران برای نهایی کردن توافق لغو تحریم‌ها، هشدار داد که مذاکرات در چند مرحله از جمله آخرین مرحله پیش می‌رود. در نتیجه ابتکارات و ایده های جمهوری اسلامی ایران، طرف اروپایی نسبت به تأثیر فضاسازی شخص ثالثی که از ابتدا در برابر روند مذاکرات مقاومت کرده و اکنون تمام تلاش خود را برای پیروزی در مذاکرات انجام می دهد، هشدار داده است.

سخنگوی این آژانس دیپلماتیک افزود: مایه تاسف است که سه کشور اروپایی با بیانیه ای که مورد توجه قرار نگرفته مسیر شکست خود را در مذاکره با رژیم صهیونیستی در پیش گرفته اند. و بدیهی است که اگر این روش ادامه یابد آنها هم باید قبول کنند. مسئولیت نتایج”

ناصر کنعانی از بی تفاوتی حزب اروپایی در ماه های اخیر یاد می کند. از جمله اقدامات نامناسب سیاسی این کشورها در ایجاد قطعنامه در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی: توصیه به سه کشور اروپایی برای پایان دادن به روند دیپلماتیک به جای آن. با ورود به مرحله شکستن روند دیپلماتیک، معدود درگیری های باقی مانده باید نقش فعال تری ایفا کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید مجدد بر پرهیز از سیاست و اتهامات بی اساس علیه کشورمان گفت: متأسفانه کشورهای اروپایی از رژیمی با صدها کلاهک هسته‌ای با قدرت کامل حمایت می‌کنند. و به هیچ مکانیزم بین المللی منع اشاعه پایبند نیست و بالعکس برنامه هسته ای کاملاً صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران، کامل ترین مورد بررسی قرار گرفته است. فضا می سازند

سخنگوی وزارت امور خارجه به اروپایی ها توصیه کرد که ناتوانی در اجرای بسیاری از تعهدات خود در قبال ایران را جبران کنند. آنها را از استفاده از زبان آزار و اذیت برحذر داشت و گفت: شکست نهایی آمریکا در کارزار نهایی. این فشار باید درس عبرتی باشد برای همه طرف هایی که فکر می کنند تهدید و تحریم می تواند ایرانیان را از حق طلبی و حفظ منافع خود باز دارد.

کنعانی در نهایت گفت: ایران همچنان اراده و آمادگی برای انعقاد توافق را دارد و معتقد است در صورت نیاز به اراده و اجتناب از فشار خارجی، امکان دستیابی سریع به توافق وجود دارد.