ایران، روسیه و متحدان ضد آمریکایی چین به کاخ سفید هشدار دادند


گروه بین الملل – رجا نیوز : نیویورک تایمز به تنش های جدید در روابط چین و ایالات متحده می پردازد. در سایه سفر نانسی پلوسی مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، موضع مشترک ایران، روسیه و چین و آمریکا. روابط بین سه کشور بدتر، تقویت شده و چالشی برای واشنگتن ایجاد کرده است.

این روزنامه آمریکایی با اشاره به سفرهای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به ایران و چین، گفت که این دو کشور اشتراکاتی دارند. چین و ایران مثل روسیه با آمریکا به عنوان دشمن رفتار می کند

روسیه، چین و ایران سه کشور اصلی ائتلاف ضد آمریکایی هستند. و به نظر می رسد آنها اخیراً شراکتی را اضافه کرده اند.

ضمن اشاره به اینکه روابط نزدیک سه کشور زنگ خطر را به صدا درآورد. این گزارش افزود که اگر هر سه (ایران، روسیه و چین) تصمیم بگیرند همزمان با آمریکا روبرو شوند چه؟

اشاره به حمله اخیر روسیه به اوکراین است. ادامه عدم اطمینان در مورد مذاکرات درباره توافق هسته ای با ایران. رسانه ها می نویسند و سیاست تهاجمی فزاینده چین در قبال تایوان، می توان فرض کرد که اگر این سه کشور تصمیم بگیرند اقدام مشترک با آمریکا منجر به درگیری عظیمی می شود که نمی توان به راحتی با آن مقابله کرد.

رسانه ها به سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، علیرغم توصیه چین، اشاره می کنند. این رسانه نوشت: دولت بایدن به چین هشدار داده است که هیچ اقدام پیشگیرانه ای انجام ندهد. که می تواند اتفاق بیفتد

این گزارش می افزاید: آمریکا در شرایط کنونی با انتخاب سختی روبروست. اگر پلوسی سفر خود به تایوان را لغو کند او خواسته های رهبر تایوان را نادیده خواهد گرفت. این نشست مشروعیت تایوان را در عرصه بین المللی تقویت می کند.

همانطور که ادوارد وانگ، خبرنگار نیویورک تایمز می گوید: “حامیان سفر پلوسی به تایوان استدلال می کنند که ایالات متحده این پیام را به پکن ارسال می کند که تایوان به اندازه کافی برای ما مهم است که بتوانیم در بالاترین سطح به آن کمک کنیم.”

خبرنگار این سفر را چنین توصیف کرد این یک “بازدارنده دیپلماتیک” بوده و سعی کرده است به چین در مورد عواقب احتمالی حمله به تایوان هشدار دهد.

برعکس لغو این سفر همچنین پیامی به چین خواهد داد که چین می تواند روابط بین ایالات متحده را شکل دهد. با تایوان این همان اشتباهی است که آمریکا از زمان حمله به کریمه و الحاق روسیه به روسیه در مورد مسکو مرتکب شده است.

پوتین آمریکا و اروپای غربی را ضعیف می بیند. اگر چین معتقد است که آمریکا در نهایت نمی تواند از تایوان محافظت کند احتمال حمله به این کشور افزایش خواهد یافت.

در پایان این گزارش آمده است: اما هیچ تحول اخیر به معنای هماهنگی ایران، چین و روسیه علیه آمریکا نبوده است. در آینده نزدیک اتفاق خواهد افتاد

رسانه ها مدعی شدند که هر یک از این کشورها تنش هایی دارند. اما این سه کشور اهداف مشترکی دارند. این شامل کاهش نفوذ نژادی آمریکا، اروپای غربی، ژاپن و متحدان آنها است.

چین، ایران و روسیه در ماه های اخیر با یکدیگر همکاری داشته اند. به ویژه در زمینه خرید انرژی از ایران و روسیه. در شرایطی که آمریکا همزمان با بحران جهانی چندجانبه مواجه است، به نفع سه کشور تمام می شود.