اهمیت و الزامات تربیت فرزند با «شیر مادر» را ببینید.


زنان و خانواده – رجانیوز: کمتر کسی از خواص شیر مادر و فواید فراوان آن برای نوزادان بی خبر است. علاوه بر باورها و تجربیات نسل ها، علم پزشکی و تغذیه نیز اهمیت شیر ​​مادر را برای کودکان تایید می کند. به خصوص در دهه گذشته همانطور که فواید شیردهی برای مادران و نوزادان آشکارتر می شود. تغذیه با شیر مادر هر روز اهمیت بیشتری پیدا می کند.

به دلیل فاکتورهای ایمنی بالا شیر مادر به این ترتیب سیستم ایمنی بدن کودک را تقویت می کند. و مانند واکسن ها کمک به محافظت از کودکان در برابر بیماری های مختلف. و از مرگ و میر نوزادان جلوگیری کند شيوع تغذيه انحصاري با شير مادر در شش ماهه اول بعد از تولد در مناطق مختلف ايران بين 17 تا 33 درصد متغير است، بنابراين ميزان تغذيه انحصاري با شير مادر در سنندج 49 درصد، مشهد 54 درصد، چهارمحال و بختياري 44 درصد، اراك. 41 درصد و گرگان 44 درصد بودند. تنها 56 درصد کودکان ایرانی تا 4 ماهگی و 51 درصد تا 6 ماهگی از شیر مادر تغذیه می کنند که کمتر از میزان توصیه شده توسط سازمان بهداشت جهانی است.

اما نکته کلیدی در اینجا توجه، آموزش و افزایش آگاهی برای مادرانی است که تازه باردار شده اند و زایمان کرده اند. و نیاز به حمایت و مراقبت زیادی دارد این حمایت علاوه بر مسائل تغذیه و سلامتی همچنین شامل مسائل روحی و حمایت معنوی می شود. زندگی مادر با به دنیا آمدن نوزاد تغییر می کند، اوقات فراغت، تفریح، روابط شخصی و زناشویی، کار، تحصیل و تمام جنبه های زندگی تحت تأثیر قرار می گیرد. او باید مورد توجه و درک اطرافیانش قرار گیرد. مخصوصا شریک زندگیش

برعکس، مراقبت از کودک و زندگی عمومی گذشته فعالیت های گروهی هستند و توسط اکثر اعضای خانواده انجام می شود. اما در سبک زندگی امروزی مراقبت از نوزاد اغلب بر عهده مادر تازه وارد است. تنها علاوه بر نوزاد خانه داری و سایر کارهای روزانه در این میان، مادران جوان به ندرت ممکن است از علائم خود شکایت کنند. زیرا گاهی در نگاه جامعه و اطرافیان مورد قضاوت قرار می گیرند. زیرا مادران زیادی هستند که ارزش شیر ندادن را نمی دانند. اگرچه بسیاری از افراد به دلایلی در شیردهی ناموفق هستند. این شامل ژنتیک، وضعیت کودک، شرایط نامطلوب روحی و جسمی است. و همچنین با قضاوت های نامناسب اطرافیان مواجه می شوند.

بنابراین لازم است اعضای خانواده به ویژه همسران را به حامیان شیر مادر تشویق کرد. زیرا می تواند به مادران در انجام وظایف دیگر، مراقبت از کودکان بزرگتر کمک کند و نقش مهمی در تشویق مادران به شیردهی داشته باشد.

پس از خانواده، بهورزان نقش مهمی در حمایت از مادرانی دارند که فرزندان خود را تربیت می کنند. آنها می توانند با تشویق مادران با ارائه آموزش های لازم و کمک های عملی از آنها حمایت کنند.

از سوی دیگر، در سطح جامعه، به عنوان مثال، ایجاد مناطق پشتیبانی مانند اتاق شیردهی در فرودگاه ها. پایانه مکان عمومی و پارک کنید می تواند مادران شیرده را برای شیر دادن در آرامش حمایت کند

در نهایت می توان گفت که مزایای تغذیه انحصاری با شیر مادر می تواند سلامت جامعه را بهبود بخشد. به امید همکاری و مشارکت همه حامیان. ما شاهد بهبود وضعیت تغذیه نوزادان شیرده خواهیم بود.